Chroń się przed rakiem piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię!

Chroń się przed rakiem piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię!

𝗥𝗮𝗸 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘀𝗶 𝘁𝗼 𝗻𝗮𝗷𝗰𝘇𝗲̨𝘀𝘁𝘀𝘇𝘆 𝗻𝗼𝘄𝗼𝘁𝘄𝗼́𝗿 𝘂 𝗸𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁. 𝗭𝗮𝘁𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗼 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗲 𝗶 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗱𝘇́ 𝗻𝗮 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝗮̨ 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗲̨!

Z danych naukowych wynika, że rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać. Mieszkanki Pilawy, Ząbek, Słupna, Łomianek i okolic okazję do bezpłatnej mammografii będą miały już w przyszłym tygodniu!

𝟲 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗱𝗼 𝗺𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗲𝗸 𝗣𝗶𝗹𝗮𝘄𝘆  (𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗣𝗿𝘇𝘆𝗰𝗵𝗼𝗱𝗻𝗶 𝗭𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗮 𝘂𝗹. 𝗪𝗼𝗷𝘀𝗸𝗮 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝟭𝟲) , 𝟴 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗱𝗼 𝗭𝗮̨𝗯𝗲𝗸 (𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗞𝗮𝘂𝗳𝗹𝗮𝗻𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘂𝗹. 𝗣𝗼𝘄𝘀𝘁𝗮𝗻́𝗰𝗼́𝘄 𝟳), 𝟵 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗦ł𝘂𝗽𝗻𝗮 (𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗞𝗼𝘀́𝗰𝗶𝗲𝗹𝗲 𝗠𝗮𝘁𝗸𝗶 𝗕𝗼𝘇̇𝗲𝗷 𝗙𝗮𝘁𝗶𝗺𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗮𝗹. 𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗣𝗮𝘄ł𝗮 𝗜𝗜 𝟮𝟭) , 𝗮 𝟭𝟬 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗱𝗼 Ł𝗼𝗺𝗶𝗮𝗻𝗲𝗸 (𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗞𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝘆, 𝘂𝗹. 𝗪𝗶𝗲𝗷𝘀𝗸𝗮 𝟭𝟮𝗮) 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗲𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗯𝘂𝘀 𝘇𝗮𝗼𝗽𝗮𝘁𝗿𝘇𝗼𝗻𝘆 𝘄 𝗻𝗮𝗷𝘄𝘆𝘇̇𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗸𝗹𝗮𝘀𝘆 𝘀𝗽𝗿𝘇𝗲̨𝘁 𝗱𝗼 𝗯𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘀𝗶.

Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość.

– Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian, w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

𝗝𝗮𝗸 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇𝗮𝗽𝗶𝘀𝗮𝗰́?

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow .

– Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Wyniki mammografii są dostępne po około 2-3 tygodniach. Jeśli nasi lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka dostaje również zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

𝗖𝗼 𝗽𝗼𝘄𝗶𝗻𝗻𝗼 𝗻𝗶𝗲𝗽𝗼𝗸𝗼𝗶𝗰́?

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.

– Niepokoić powinny zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, a także wydzielina z brodawki – surowicza lub zabarwiona krwią oraz guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy też na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą – wylicza dr Sławomir Maciejski – Warto jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Fundacja rodzinna - obrót majątkiem z podatkiem czy bez? 

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez? 

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 24 lipca do 2 sierpnia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i [...]
0 komentarzy
Dodatkowa emerytura dla stulatka

Dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Sprawdź kiedy można go otrzymać.

Nie trzeba nic składać do ZUS żeby dostać dodatek pielęgnacyjny. ZUS przyzna go automatycznie każdemu seniorowi, który skończy 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny jest, [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o programie edukacyjnym „Bezpiecznie nad wodą”, pilotażowym programie badania lokalnych [...]
0 komentarzy

Wzrosła opłacalność pomp ciepła, ogrzewanie gazem droższe – PAS podaje aktualne koszty ogrzewania domu

Nowe ceny prądu i gazu oznaczają zmianę kosztów ogrzewania domów. Polski Alarm Smogowy sprawdził, ile zapłacimy za ciepło uwzględniając najnowsze ceny nośników energii. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.