Każdego roku dochodzi do groźnych zdarzeń na zamarzniętych akwenach. Warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia.
Tragedia w przydomowym stawie. Pod matką i synem załamał się lód. Oboje zmarli w szpitalu.
Selfie na lodzie? To challenge, którego naprawdę nie warto podejmować
1. Reakcja natychmiastowa
Rozłóż szeroko ramiona: gdy tylko poczujesz, że lód pęka, rozpostrzyj ręce na boki. Zapobiegnie to całkowitemu zanurzeniu głowy i ułatwi utrzymanie się na powierzchni.
Zlokalizuj drogę powrotną: obróć się w kierunku, z którego przyszedłeś. To tam lód był na tyle stabilny, że utrzymał Twój ciężar przed chwilą.
2. Przygotowanie do wyjścia
Znajdź twardą krawędź: jeśli lód przy przeręblu się kruszy, łam go przed sobą, aż dotrzesz do grubszej, stabilnej tafli.
Złap oparcie: oprzyj przedramiona płasko na lodzie, aby uzyskać solidny punkt podparcia.
3. Wydostawanie się na powierzchnię
Pracuj nogami: wykonuj energiczne ruchy nogami (jak podczas pływania), aby wypchnąć tułów poziomo na taflę lodu.
Użyj narzędzi: jeśli masz przy sobie kolce lodowe, wbijaj je w lód przed sobą. Pomoże Ci to „wciągnąć się” na górę, zwłaszcza gdy krawędź jest śliska.
4. Ewakuacja w bezpieczne miejsce
Nie wstawaj! Ciężar Twojego ciała rozłożony na małej powierzchni stóp może ponownie przebić lód.
Czołgaj się lub turlaj: oddal się od przerębla w pozycji leżącej.
Trzymaj się trasy: wracaj dokładnie tą samą drogą, którą przyszedłeś. Nie ryzykuj czołgania się w nowym kierunku – nie znasz tamtejszej grubości lodu.
Ważne! Po wyjściu z wody jak najszybciej znajdź ciepłe schronienie. Hipotermia postępuje bardzo szybko, nawet po opuszczeniu lodowatej wody.
Jeżeli wybierasz się na zamarznięty akwen, weź ze sobą ubrania na zmianę.
Komenda Główna
Państwowej Straży Pożarnej
Więcej wiadomości z Mazowsza
Strażacy stracili swój wóz podczas walki z gigantycznym pożarem. Tatra OSP Turze stanęła w płomieniach
Brutalne zabójstwo w pustostanie. Kobieta nie przeżyła bestialskiego pobicia, podejrzany trafił do aresztu.
Tragiczne wypadki z udziałem dzieci na Mazowszu. Policja apeluje o rozwagę.
Potężny łoś wbiegł wprost pod Audi. Dwie osoby trafiły do szpitala
Zgubili łup… i własną tożsamość. Policja nie miała wątpliwości
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dla 22-latka zatrzymanego przez policjantów
Ponad 250 policjantów wspiera walkę z pożarem 315 hektarów lasu
Działania północnopraskich operacyjnych przy ulicy Brzeskiej
Policja szuka sprawców brutalnego rozboju! Wszystko nagrała kamera.
Duet oszustów w rękach policjantów – usłyszeli po 140 zarzutów
Gigantyczny pożar lasów w powiecie wołomińskim. Ogień strawił już ponad 315 hektarów, w akcji 1200 ratowników, śmigłowce i samoloty
Ogromny pożar lasu na terenie powiatu wołomińskiego. Do akcji ruszyły dziesiątki strażaków, samoloty i policyjny Black Hawk
Zderzenie dwóch aut na DW617. Jedno z aut wypadło do rowu.
Tragiczny wypadek w centrum Płocka. Nie żyje 12-latka

