Cztery pory roku w Ząbkach

Ząbki ogłaszają konkurs dla entuzjastów fotografii ? wziąć w nim udział może każdy, kto ma aparat fotograficzny, wyobraźnię i smykałkę do zdjęć. Grzegorz Siwek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ząbek oraz radny, odpowiada na pytania dotyczące tego przedsięwzięcia.

? Towarzystwo Przyjaciół Ząbek, którego jest Pan prezesem, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i portalem zabki24.pl przygotowało konkurs ?Ząbki w czterech porach roku?. Kto jest głównym pomysłodawcą konkursu?

? Od jakiegoś czasu planowaliśmy zorganizować konkurs fotograficzny dotyczący pokazania pięknych miejsc w Ząbkach. Podczas rozmów okazało się, że każdy z obecnych współorganizatorów miał w planach zorganizowanie jakiegoś konkursu fotograficznego. Postanowiliśmy połączyć siły i każdy z nas dołożył cegiełkę, bez której nie udałoby się przygotować konkursu.

? Konkurs ma nietypową formułę, bo ma trwać przez cały rok, ale ma być rozpatrywany w czterech etapach. Czy ci sami uczestnicy mogą brać udział w nich wszystkich, czy muszą wybrać sobie tylko jedną porę roku?

? Formuła konkursu jest rzeczywiście ciekawa, ale staraliśmy się, żeby konkurs był żywy i zachęcał do poznawania Ząbek przez cały rok. Jedno miejsce w zimie może być przecież zupełnie inne niż wiosną. Chcielibyśmy zobaczyć, jak zmieniają się Ząbki przez cały rok. Brak podziału na etapy spowodowałby, że konkurs popadłby w zapomnienie, a wręczenie nagród po całym roku nie zachęcałoby uczestników do wzięcia w nim udziału. Przy obecnej formie konkursu nawet gdy komuś nie uda się zająć premiowanego nagrodą miejsca w jednym etapie, zawsze może spróbować w następnym. Jeśli chodzi o ograniczenia: jeden uczestnik może wygrać jedną nagrodę główną etapu, ale może zgłaszać prace w każdym, z tym, że może zająć już tylko najwyżej drugie miejsce.

? Jakie są wymagania do samych prac w kwestii tematu, ilości, jakości, formacie zdjęć? Czy dopuszczane są przeróbki komputerowe?

? Jeśli chodzi o stronę techniczną, każdy uczestnik może zgłosić po dwie fotografie w poszczególnym etapie. Zdjęcie powinno być w formacie JPG o wymiarach nie mniejszych niż 1200×1600 pikseli i nie powinno przekraczać 8 MB. Co do przeróbek komputerowych: szczegółowe informacje, co wolno a czego nie, można znaleźć w regulaminie konkursu, znajdującego się na naszej stronie internetowej www.tpz.org.pl. Teraz mogę powiedzieć, że np. nie można dodawać i odejmować elementów z fotografii, nie wolno łączyć paru zdjęć, ale dopuszczamy zmiany dotyczące kontrastu, jasności, nasycenia czy kadrowania.

? Jakie nagrody przewidują organizatorzy?

? Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Ząbki, który jest jednym z patronów naszego konkursu, główną nagrodą w pierwszym etapie będzie drukarka fotograficzna. W kolejnych etapach gwarantuję, że nagrody będą równie wartościowe. Oprócz nagród dla zwycięzców etapów planujemy także nagrody za drugie i trzecie miejsce. Myślę, że jako nagrodę należy także potraktować fakt, że najlepsze zdjęcia posłużą do przygotowania kalendarza na 2013 rok. Ponadto zamierzamy zorganizować wielki finał konkursu, połączony z wystawą najlepszych zgłoszonych fotografii, podczas którego wręczymy nagrodę za najlepsze zdjęcie całego konkursu. W związku z czterema porami roku, o których mówi nazwa konkursu, planujemy zorganizować konkurs muzyki klasycznej, na którym nie zabraknie utworów Antonia Vivaldiego.

? Jak zachęci Pan mieszkańców Ząbek, by wzięli w rękę aparat i spróbowali szczęścia w konkursie?

? Zachęcam wszystkich mieszkańców Ząbek, ale także całego Powiatu Wołomińskiego, aby podzielili się swoimi fotograficznymi spostrzeżeniami dotyczącymi naszego miasta. Spojrzenie od zewnątrz, przez mieszkańców Marek, Zielonki czy Wołomina na Ząbki, mogłoby pokazać nam ciekawe miejsca w naszym mieście, do których my przywykliśmy i na co dzień nie zauważamy ich piękna. Na razie przygotowaliśmy plakat, zamieściliśmy go na kilku stronach internetowych, staramy się, aby także jak najwięcej informacji pojawiło się w lokalnej prasie. Mam nadzieję, że ?Życie Powiatu na Mazowszu? pomoże zachęcić mieszkańców naszego powiatu do wzięcia udziału w konkursie.

Rozmawiała Sylwia Kowalska

Komentarze

komentarzy