Dlaczego zrezygnowałam?

Zofia Michalik założycielka i pierwsza prezes Wołomińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku złożyła, 22 stycznia, rezygnację z pełnienia funkcji. Zapytaliśmy Panią Zofię dlaczego zrezygnowała z pracy na rzecz WUTW.

Na początek kilka słów wyjaśnienia natury ogólnej. Cieszące się coraz większą popularnością Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) funkcjonują w całym kraju w trzech możliwych formułach organizacyjno-prawnych: 1. jako placówka oświatowa prowadzona przez wyższą uczelnię, 2. jako organizacja pozarządowa (stowarzyszenie), 3. jako sekcja lokalnego centrum kultury.

Kiedy wczesną wiosną 2007 roku zwróciłam się do Burmistrza Wołomina z inicjatywą utworzenia w naszym mieście Uniwersytetu Trzeciego Wieku, po rozważeniu w/w możliwości Burmistrz zaproponował jako najkorzystniejszą z punktu widzenia przyszłych słuchaczy formę organizacyjną, a mianowicie powołanie Wołomińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jako nowej sekcji Miejskiego Domu Kultury.

Dawało to WUTW tę przewagę nad placówką prowadzoną przez stowarzyszenie, że nie musiałby ponosić kosztów wynajmu lokalu, zakupu lub wynajmu aparatury multimedialnej, obsługi księgowej i administracyjnej, kosztów ogrzewania, sprzątania, zużycia energii elektrycznej i wody.

Słuchacze (emeryci!) ponosiliby jedynie koszty zajęć edukacyjnych oraz udziału w imprezach kulturalnych i wycieczkach krajoznawczych. Powołanie Wołomińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jako sekcji Miejskiego Domu Kultury zostało również zaakceptowane przez Radę Miejską. W tej formie organizacyjnej WUTW zaczął funkcjonować od listopada 2007 roku.

Zgodnie z przyjętym regulaminem ? jako sekcja Miejskiego Domu Kultury ? Uniwersytet Trzeciego Wieku podlegał Dyrektorowi MDK, który z rekomendacji Burmistrza powierzył mi obowiązki koordynatora, tj. osoby bezpośrednio organizującej pracę tej sekcji.

Od początku, aż do dnia mojej rezygnacji 22.01.2010, pełniłam tę funkcję społecznie. Dlaczego się tej funkcji podjęłam? Sądziłam, że jest to dobra okazja, aby mój 18-letni staż pracy jako nauczyciela akademickiego (UW) oraz długoletnie doświadczenie w prowadzeniu niepublicznych placówek oświatowych wykorzystać w pracy społecznej.

Dlaczego więc zrezygnowałam? Szczerze mówiąc, niechętnie do tego wracam, bo wyjątkowo źle znoszę atmosferę permanentnego konfliktu. Dlatego też ograniczę się do przedstawienia jego istoty.

Zgodnie z pierwotnym regulaminem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzenie tej sekcji MDK powierzono mnie jako koordynatorowi, następnie w drodze wyborów przez ogół słuchaczy wyłoniona została (na roczną kadencję) Rada Słuchaczy, jako organ doradczy i wspierający mnie organizacyjnie. Przez pierwszy rok funkcjonowania WUTW taka formuła sprawdziła się i wydawało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by była kontynuowana.

Jednakże z początkiem następnego roku Rada Słuchaczy zaczęła sobie rościć prawo do przejęcia funkcji organu kierującego Uniwersytetem Trzeciego Wieku, starając się sprowadzić moją rolę do statusu biernego obserwatora.

W poczuciu odpowiedzialności za powierzoną mi funkcję, a mając na jej pełnienie coraz mniejszy wpływ, złożyłam rezygnację na ręce pana Burmistrza. Moja rezygnacja nie została jednak przyjęta i tym sposobem podjęłam trud organizowania pracy WUTW w trzecim już roku jego działalności.

Tymczasem doszło do zmiany na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury.

Kiedy 1 października 2009 r. funkcję tę objął wyłoniony w konkursie pan Mirosław Rzońca, otrzymał od organu prowadzącego, tj. Burmistrza Wołomina, polecenie uporządkowania sytuacji organizacyjno-finansowej MDK.

Wykonując to polecenie pan Dyrektor przedłożył Burmistrzowi również projekt Zasad organizacyjnych sekcji Miejskiego Domu Kultury działającej jako Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Projekt ten – po zasięgnięciu opinii radcy prawnego Urzędu Miejskiego ? został zaakceptowany przez Burmistrza, a następnie ? Zarządzeniem Dyrektora MDK z dnia 17.11.2009 r. ? wprowadzony w życie.

Funkcja Koordynatora została w nowych Zasadach organizacyjnych zastąpiona przez 3-osobowy Zarząd, w którego skład weszły trzy radne: Zofia Michalik ? jako prezes, Jolanta Sawicka-Jurek ? wiceprezes i Alina Czerska.

Rada Słuchaczy nie uznała ani nowo powołanego Zarządu, ani Zasad organizacyjnych w całości. Złożyła odwołanie do Burmistrza, które zostało oddalone. Próby ich podważania nie ustawały, co uniemożliwiało jakąkolwiek współpracę Zarządu WUTW z Radą Słuchaczy.

W tej sytuacji złożyłam rezygnację z pełnienia zaszczytnej funkcji Prezesa Zarządu Wołomińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rezygnacja została przyjęta. Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie funkcjonował dalej. Być może działać będą w Wołominie nawet dwa UTW?

Osoby, mające własną koncepcję UTW i pragnące ją realizować niezależnie od jakichkolwiek organów władzy, utworzą zapewne stowarzyszenie. Ci zaś, którym odpowiada koncepcja funkcjonowania UTW, zaproponowana przez Dyrektora MDK, zostaną jego słuchaczami. Gmina Wołomin liczy 50 tys. mieszkańców ? dla wszystkich znajdzie się pole działania.

Zofia Michalik

51 przemyśleń nt. „Dlaczego zrezygnowałam?

  1. Uprzejmie dziękuję za pozwolenie… tak to już jest, jeden lubi wierszyki… innego denerwują. Ja również w wierszykach wolę prostotę, aby wykluczyć możliwość interpretacji niezgodnej z intencjami autora. Czytając komentarze zawsze głównie zwracam uwagę na treść… Wracając do spraw WUTW… dziś w MDK o 11.00 ma się odbyć pierwszy w tym semestrze wykład (dla zainteresowanych, jest info na tablicy ogłoszeń).

Możliwość komentowania jest wyłączona.