Dozwolone do lat 18

Marki wprowadzą młodzieżowy budżet obywatelski – pierwszy na Mazowszu i jeden z pierwszych w Polsce. Jak wychować świadomych obywateli? Cóż, warto czasem posłuchać mądrości naszych dziadków i babć, którzy pewnie często mówili przysłowie ?Czy skorupka za młodu, tym trąci na starość?.

– Chcemy, by młodzi ludzie angażowali się w życie miasta, by czuli, że jest to ich miejsce na ziemi, o którym mogą współdecydować. Dlatego zaproponowaliśmy wprowadzenie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego (MBO). Będą o nim decydować wyłącznie młodzi, niepełnoletni ludzie, składając propozycje projektów i uczestnicząc w głosowaniu ? mówi Paulina Borzecka, przewodnicząca zespołu ds. mareckiego budżetu obywatelskiego.
Propozycja tego gremium została zaakceptowana przez kwietniową Radę Miasta.
– Starsi czytelnicy pewnie pamiętają piosenkę ?Czerwonych gitar?. My też chcemy zrobić coś, co będzie dozwolone wyłącznie do lat 18. Będzie to pierwszy budżet obywatelski skierowany do młodzieży na Mazowszu i jeden z pierwszych w Polsce ? cieszy się Jacek Orych, burmistrz Marek.
MBO to w pewnym sensie odzwierciedlenie klasycznego budżetu obywatelskiego. Różnice dotyczą oczywiście wieku uczestników i sposobu głosowania. Propozycję zadania w ramach MBO będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec, który do 1 stycznia roku, w którym odbywają się konsultacje społeczne, ukończył 10 lat, a nie ma jeszcze 18 roku życia (wraz ze zgodą opiekuna prawnego). Taka propozycja zadania musi być też poparta przez 25 młodych mieszkańców. Głosować będą mogły osoby, które do 1 stycznia roku, w którym odbywają się konsultacje społeczne, ukończyły 6 lat, a nie są jeszcze pełnoletnie.
– Jest to swego rodzaju eksperyment. Aby się powiódł, zaproponowaliśmy powołanie koordynatorów ds. budżetu obywatelskiego w każdej szkole, zespole szkół i Mareckim Ośrodku Kultury Im. Tadeusz Lużyńskiego. Będą wyjaśniać zasady MBO, pomagać uczniom przygotowywać dokumenty oraz pomagać w kontakcie z urzędem ? dodaje Jarosław Jaździk, członek zespołu ds. MBO.
Do realizacji przejdzie ten projekt, który otrzyma największe poparcie. Jeśli nie wyczerpie on puli dostępnych pieniędzy, rekomendowane zostaną kolejne zadania z największą liczbą głosów.
Młodzieżowy Budżet Obywatelski wprowadziły Zgierz (woj. łódzkie) oraz Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.