Druga Międzynarodowa Gala Piosenki Kresowej – Śladami Trylogii

W sobotę, 17 marca, w Hotelu Trylogia w Zielonce odbyła się druga edycja Międzynarodowej Gali Piosenki Kresowej, podczas której wystąpiły zespoły ludowe z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Tegoroczne wydarzenie zbiegło się w czasie z uroczystymi,  86. urodzinami ambasadora kulturalnego Polski na Wschodzie i wybitnego reżysera Jerzego Hoffmana
Międzynarodowa Gala Piosenki Kresowej, której organizatorami są Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne ?Pamięć?, Solidarność Walcząca i Hotel Trylogia to niezwykła gratka dla miłośników Kresów. Uśmiechnięte twarze wykonawców, ich radość z pobytu w Polsce oraz gościnność  gospodarzy, powodują, że sala widowiskowa co roku jest wypełniona.
Oprócz ocalenia od zapomnienia polskich tradycji kultywowanych przez Kresowiaków, Gala ma zarazem na celu prezentację ich bogatego dorobku kulturalnego.

2018-03-24_162306

Podobnie jak rok temu, także podczas tegorocznego spotkania, Polscy artyści ze Wschodu nie zawiedli, a widownia otrzymała wszystko to, czego mogła oczekiwać ? doskonałą choreografię, przepiękne barwne stroje i wspaniały śpiew, który stanowi nieodłączny element zachowania tożsamości narodowej naszych rodaków mieszkających na dawnych polskich Kresach.
To właśnie pieśń, której słowa przekazywano z pokolenia na pokolenie, pozwalała przetrwać czasy zaborów i wojenne zawieruchy. Dawała nadzieję na lepsze jutro i świadomość więzi narodowej. Była, i pozostaje nadal, jednym z najwyżej cenionych wyróżników kulturowych. I właśnie to, co tak bardzo cenią Kresowiacy, artyści zaprezentowali zgromadzonej w Hotelu Trylogia widowni.
Przed publicznością wystąpiły zespoły: Victoria z Ukrainy; Wilenka z Litwy; Bursztyn z Białorusi; Smereki i Polski Łan z Polski. Galę poprowadził Ziemowit Pędziwiatr a Patronat nad nią objął Minister Jacek Sasin W czasie koncertu zabrzmiały i niosły się echem słowa pieśni, wywołując u wielu widzów łzy wzruszenia. Nie zabrakło owacji, publiczność przyjęła występy Kresowiaków z ogromnym entuzjazmem, a artyści, koncertujący w Zielonce byli ogromnie wzruszeni tak ciepłym i serdecznym przyjęciem.
Do niezapomnianych wydarzeń tegorocznej edycji Gali należały też obchody 86. urodzin Jerzego Hoffmana, ?wielkiego hetmana polskiego kina? , wybitnego reżysera i twórcy ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza.  Kilka dni wcześniej, za krzewienie wspólnych europejskich wartości oraz budowanie wspólnych dróg w przyszłość, Jerzy Hoffman, jeden z najwybitniejszych ambasadorów kultury polskiej na Wschodzie, został uhonorowany nagrodą  ?Karpacka Europa Wspólnych Wartości?. Reżyser odebrał nagrodę z rąk Marka Kuchcińskiego – Marszałka Sejmu RP, podczas uroczystości w podrzeszowskiej Jasionce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.