Dzień Niepodległości w Powiecie

W minioną sobotę, obchodziliśmy w całym kraju Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność. To właśnie tego pamiętnego dnia, po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je dopiero po kolejnych 44 latach,
w roku 1989. W dniu 11 listopada
w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane są msze
w intencji Ojczyzny. Nie mogło ich zabraknąć w Ząbkach.
Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła w Ząbkach uroczysta msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, celebrowana przez księdza proboszcza Andrzeja Kopczyńskiego.
W uroczystości udział wzięli:  Robert Perkowski, burmistrz miasta Ząbki, Wojciech Gut, przewodniczący Rady Miasta i ząbkowscy radni, Zbigniew Forysiak, komendant Straży Miejskiej, Janusz Dąbrowski, dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej, dyrektorzy placówek oświatowych
i jednostek samorządowych.  Na uroczystościach obecni byli także radni powiatowi: Sławomir Pisarczyk i Małgorzata Zyśk i licznie przybyli mieszkańcy Ząbek. Poczet sztandarowy wystawił Związek Kombatantów RP Koło Miejskie w Ząbkach, który na uroczystościach reprezentowali m.in.  Stefan Załęski, prezes ząbkowskiego Koła Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych oraz Irena Tębicka i Halina Ruszczyk.
Po zakończeniu mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem wielkiego Polaka – kardynała Stefana Wyszyńskiego, a następnie goście obejrzeli  spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów  Szkoły Podstawowej nr 2  im. Jana Kochanowskiego w Ząbkach, pod kierunkiem swoich nauczycielek Jagody Żaboklickiej i Doroty Bisialskiej. Dekoracje przygotowały Marta Kamińska i  Anna Słowik.
Punktualnie o  godzinie 14:00 rozpoczął się na Stadionie Miejskim X Bieg Niepodległości, którego trasa wiodła ulicami: Słowackiego (Stadion Miejski), Chopina, Legionów, 3 Maja,  Wyzwolenia, Lipową, Langiewicza, Sosnową, Sikorskiego, Kołłątaja, Westerplatte, aż do mety zlokalizowanej na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Harcerskiej 9. Najlepiej tego dnia w kategorii OPEN pobiegli Adrian Kołecki wśród mężczyzn
i Patrycja Berezowska wśród kobiet.
Organizatorami biegu byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
w Ząbkach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach i Miasto Ząbki, a współorganizatorami Powiat Wołomiński i
Straż Miejska w Ząbkach. Po wręczeniu zwycięzcom biegu nagród i medali, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Uroczystości zakończyła uroczysta msza święta za Ojczyznę
z udziałem ząbkowskich Strzelców z JS 1533, którą w kościele Św. Trójcy  koncelebrowali proboszcz Dariusz Korbik i wikary Andrzej Ziarek.
Uroczyste obchody 99 rocznicy Narodowego Dnia Niepodległości odbyły się także w Wołominie, gdzie w śród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka (Kukuz’15), Kamila Gasiuk – Pichowicz (Nowoczesna) i Piotr Uściński (PiS).
W Markach obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się wręczeniem medali z okazji 50-lecia nadania praw miejskich miastu Marki, następnie zgromadzeni śpiewali pieśni patriotyczne oraz utwory z okresu międzywojennego. Na gości czekał też urodzinowy tort dla Niepodległej.
Druga część mareckich uroczystości odbywała się przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych.
– Cieszmy się z wolności, która dla nowych pokoleń Polaków jest czymś naturalnym, a w obronie której walczyły tysiące naszych przodków. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko ? mówił burmistrz Jacek Orych.
W Tłuszczu, uroczystości rozpoczęły się już w piątek, 10 listopada konferencją naukową w Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej pod hasłem „Polskie i tłuszczańskie drogi do niepodległości”, którą otworzył Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk
Nie mniej uroczyście uczczono ten dzień także w pozostałych miasta
i gminach powiatu wołomińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.