Edward M. Urbanowski – Polacy nie gęsi

I. W dniu 12 sierpnia 2010 roku, w lokalnej prasie, ukazał się ?List otwarty do Burmistrza Wołomina? podpisany, między innymi, przez Zarząd Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego w którym to przeczytaliśmy: ?Uznajemy, że Ossów jest i powinien pozostać wyłącznie miejscem godnego czczenia chwały Żołnierza Polskiego. Tym samym domagamy się od Burmistrza Wołomina odstąpienia od realizacji planowanej przez Niego uroczystości mającej na celu gloryfikowanie pamięci i chwały sowieckiego oręża.?
II. Ten list skomentowałem w dniu 19 sierpnia tekstem ?Tym panom dziękujemy!? pisząc, m. in. ? … to nie burmistrz, gmina czy ktokolwiek inny decydują o tym, czy ktoś ma mieć mogiłę czy nie. Każdy zmarły, poległy czy zamordowany ma do niej prawo! Tylko NKWD i UB było innego zdania, gdyż swoich przeciwników zabitych w walce czy zamordowanych w kazamatach chowali bez nagrobków, bezimiennie, w lesie. Ale to nie spadkobiercy NKWD i UB będą nam określać standardy zachowania!?
III. Reakcją na te słowa było pismo, które otrzymałem w dniu
23 sierpnia.
?W 27 (193) numerze ?Życia Powiatu Wołomińskiego? Edward Urbanowski w artykule ?Tym panom dziękujemy!? odniósł określenie ? … spadkobiercy NKWD i UB? m. in. do stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa. Jest to stwierdzenie obraźliwe i naruszające dobre imię samej organizacji, jak i dobra osobiste ludzi, którzy angażują się za jej pośrednictwem w pracę na rzecz samorządu lokalnego.
Zarząd Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego domaga się w imieniu osób należących do stowarzyszenia zamieszczenia sprostowania i przeprosin w pobliżu miejsca, gdzie publikowane są felietony Edwarda Urbanowskiego.
Adam Kopczyński
Przewodniczący Wspólnoty Samorządowej
Powiatu Wołomińskiego?
IV. Rzeczywiście, Pan Adam Kopczyński zapewne ma rację! Znany jest przecież taki przypadek w historii nauki, gdzie dwóch fizyków, Aleksander Popow i Guglielmo Marconi pracując w obcych sobie krajach, niezależnie i nie wymieniając się wynikami badań, zbudowali podobne urządzenia, umożliwiające bezprzewodowe przekazywanie sygnału elektrycznego. Tak powstało radio.
V. W tej sytuacji muszę przychylić się do zdania Pana Adama Kopczyńskiego i jednoznacznie potwierdzić, że odebranie prawa do własnej mogiły poległym w 1920 roku w Ossowie żołnierzom Armii Czerwonej wyrażone w cytowanym przeze mnie Liście Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego jest autorskim pomysłem stowarzyszenia a nie powieleniem znanych z historii zachowań funkcjonariuszy NKWD i UB. O żądnym więc powinowactwie ? biologicznym i historycznym – nie może być tu mowy.
VI. Tą drogą przepraszam członków stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa i tych wszystkich którzy w jakikolwiek sposób poczuli się obrażeni moją wypowiedzią ? … spadkobiercy NKWD i UB? opublikowaną w felietonie z dnia 19 sierpnia 2010 roku. Korzystając z okazji życzę stowarzyszeniu Wspólnota Samorządowa sukcesów w jesiennych wyborach samorządowych.

8 przemyśleń nt. „Edward M. Urbanowski – Polacy nie gęsi

 1. Ha ha ha ale się ubawiłem :) Może Wspólnota powinna opatentować odbieranie praw do mogił i żądać opłat od „spadkobierców…” za używanie wynalazku :))

 2. Ten twór pt Mazowiecka Wspólnota Samorządowa wystartowała z kampanię wyborczą.To jest pierwsza tak suptelna i historyczna kampania w Polsce. Inauguracja wyborcza odbyła się …UWAGA !… na mogile żołnierskiej.
  Podłość sięgnęła pod bruk. Jak to dobrze ,że wybory tuż tuż… tym panom rzeczywiście wszyscy podziękują

 3. Polecam lizydupom wołomińskim i zielonkowskim tekst z przed kilku dni z dziennika „Fakt”: „Nie moglem w to uwierzyć! – wspomina wciąż zszokowany gospodarz. – Sąsiedzi od dawna plotkowali, że gdzieś koło drogi pochowani są podobno niemieccy żołnierze, ale nikt nie wiedział, czy to prawda, czy też może tylko legenda – dodaje.
  Kilka dni wcześniej do pana Roberta zadzwonili archeolodzy z Gostynia. Powiedzieli, że na jego polu w poniemieckim okopie zostali prawdopodobnie pochowani żołnierze Wehrmachtu. Naukowcy zaczęli kopać. Nie pomylili się.
  W zbiorowej mogile znaleźli 28 bardzo dobrze zachowanych ciał niemieckich żołnierzy. Oprócz tego guziki, nieśmiertelniki, a nawet działający kompas z niemieckimi napisami. Odkopane zwłoki z pola gospodarza zostały już przeniesione na cmentarz w Poznaniu.” I tym się różnioą ludzie normalni od przygłupów z PO.

 4. A wiesz czym różnią się ludzie kulturalni od tych co nazywają innych przygłupami?

 5. Moby Dick 2 – jesteś jakimś jasnowidzem czy co, bo nie przypuszczam abyś miał upoważnienie od tych ,,wszystkich,, do wypowiadania się w ich imieniu , ja napewno cię nie upoważniałem , a więc już nie wszyscy.

 6. Z protestami przy mogile Wspólnota nie ma nic wspólnego. Głównym dyrygentem był Zych jak było widac w telewizji a ten jest szefem Przymierza i nie jest członkiem Wspólnoty

 7. Rosjanie zginęli w Ossowie 14 sierpnia 1920 roku. W Dwudziestoleciu Międzywojennym nie zbudowano mogiły bolszewickiej w Ossowie. Czy to znaczy, że Polacy z tamtego okresu zachowywali się jak NKWD i UB?

 8. Wspólnota ma rację – jej brakuje jaj. Zych jak zawsze ten sam. Zdziwił bym się gdyby ten facet się zmienił. On jeden z niewielu ma odwagę walić prawdę prosto w oczy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.