Ekologiczne rolnictwo

TŁUSZCZ >> Dnia 27 listopada w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Tłuszczu odbyło się szkolenie ?Produkcja ekologiczna jako alternatywa dla rolników Mazowsza?.

Organizatorem szkolenia był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. W szkoleniu wzięło udział ponad trzydziestu rolników z terenu Powiatu Wołomińskiego oraz członkowie komisji ds. Rolnictwa, Handlu i Usług z Urzędu Miasta Tłuszcz.Prowadzącymi szkolenia byli pracownicy MODR- Pani Mieczysława Kaska oraz Renata Góral.
Rolnictwo ekologiczne jest systemem gospodarowania polegającym na stosowaniu środków naturalnych, nieprzetworzonych technologicznie, zapewniających trwałą żyzność gleby i zdrowotność zwierząt oraz wysoką jakość biologiczną produktów rolniczych. W rolnictwie ekologicznym aspekt ilościowy ustępuje pierwszeństwa aspektom
jakościowym. Oznacza to, że mniej istotna jest wydajność organizmów roślinnych i zwierzęcych, natomiast najważniejsza jest ich jakość biologiczna i zdrowotna.
Warto podkreślić, że na terenie gminy Tłuszcz mamy gospodarstwa ekologiczne oraz takie, które znajdują się w fazie przekształcania.
Przystąpienie do systemu rolnictwa ekologicznego jest dobrowolne, ale pociąga za sobą zobowiązanie do bezwarunkowego przestrzegania rygorów produkcji ekologicznej, poddania gospodarstwa kontroli oraz podporządkowania się sankcjom w przypadku naruszenia wymogów.
Obecnie to Niemcy są krajem o największej produkcji ekologicznej żywności spośród wszystkich państw Unii Europejskiej – warto śledzić, jaki w tej dziedzinie dystans dzieli polskich rolników od europejskiego lidera. Z opini uczestników wynikło, że wyżej wymienione szkolenie pomogło jego członkom zdobyć i uzupełnić wiedzę min. z zakresu  przestawienia gospodarstw konwencjonalnych na produkcję ekologiczna, produkcji oraz sprzedaży żywności ekologicznej. Mamy nadzieję, że liczba gospodarstw ekologicznych na terenie gminy będzie stale wzrastała.

Anna Zając

3 przemyślenia nt. „Ekologiczne rolnictwo

  1. Kierunek dobry, ale trzeba jeszcze pomyśleć jak zweryfikować asortyment,aby zwiększająca się z dnia na dzień ilość osób wspomagających swoje zdrowie jedzeniem zgodnym z grupą krwi, miała na naszym terenie dostęp do najzdrowszych produktów, niektórych powszechnie nieznanych, jak np. kapusta ogrodowa (collard greens- zdrowotna dla wszystkich grup krwi). Jarmużu, ani pasternaku(zdrowotne dla wszystkich) też nie widać. W starych zeszytach (Zioła z 84r) jest informacja, że zwierzęta karmione pasternakiem mają bardzo smaczne mięso. Warto też sprawdzić praktycznie prawdziwość informacji z encyklopedii D’Adamo „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi”, że mięso zwierząt karmionych trawą (hodowanych w gospodarstwach ekologicznych)sprzyja zdrowiu wszystkich ludzi poza właścicielami grupy krwi A, w odróżnieniu od spożywanej powszechnie wieprzowiny. Właścicielom grupy krwi A , najlepiej służą warzywa i drób. Właściciele grup krwi A i O powinni unikać ziemniaków , białego pieczywa i produktów mlecznych . Wdrażając w miarę możliwości główne zalecenia zyskujemy odporność i ogólną poprawę zdrowia, pozbywamy się alergii. Warto to sprawdzić i wykorzystywać spostrzeżenia D’Adamo w praktyce.Pozdrawiam.

  2. I jeszcze ciekawostka. Dziś wpisując w google: „wikipedia D’Adamo btd ” zobaczyłam dostęp do prezentacji autora zza oceanu „Asterpix Interactive Video – Dr. Peter D’Adamo: Blood Type and Diet” . Wystarczy kliknąć i można zobaczyć i usłyszeć (po angielsku), na czym polega sedno w różnicowaniu jedzenia ze względu na grupę krwi w wykonaniu samego autora. Jest to wersja w pigułce. Trwa niewiele ponad 5 minut.

  3. Przed 15 minutami na TVP1 był program lansujący tanią i przyszłościową hodowlę bydła mięsnego, na stole pojawił się tatar, niestety nie widziałam całego programu, ale nie przypuszczam aby powiedziano, że do jedzenia wołowiny w/g encyklopedii zdrowia D’Adamo, nie można zachęcać właścicieli grupy krwi A i AB, którym niestety nie idzie ona na zdrowie. Tatar jest zdrowotny tylko dla „zerówek” i nie zaszkodzi właścicielom grupy krwi „B”. Mogę to potwierdzić. Pozdrawiam z Wołomina.

Możliwość komentowania jest wyłączona.