Elżbieta Radwan woli grać w zespole niż biec w sztafecie

Ślubowanie Burmistrza na początku nowej kadencji to niezwykle podniosła chwila w funkcjonowaniu samorządu. To, które odbyło się w Wołominie we wtorek 9 grudnia, zgromadziło wyjątkowo dużą ilość mieszkańców jak i gości z zewnątrz. Na uroczystość przyjechali wójtowie i burmistrzowie a także przedstawiciele rządu, sejmiku i urzędu marszałkowskiego.

W Wołominie I tura wyborów samorządowych zakończyła się zwycięstwem Komitetu Wyborczego PiS, który uzyskał mandaty radnych dla 14 swoich przedstawicieli i najwyższe poparcie dla własnego kandydata na burmistrza. Zabrakło jednak poparcia dla dokonania ostatecznego wyboru burmistrza i Ryszard Madziar z PiS spotkał się w II turze z Elżbietą Radwan, która wystartowała z własnego komitetu – KWW Centrum Samorządowe Elżbiety Radwan.

Wynik wyborczy PiS, zarówno w Wołominie jak i w powiecie wołomińskim sugerował, że w zasadzie II tura jest tylko formalnością. Jak się jednak okazuje nie w Wołominie…

Totalne zwycięstwo jednej siły politycznej na tyle zdopingowało mieszkańców, że do drugiej tury poszło 16704 (w pierwszej 19962) osób, czyli o 3258 mniej niż w turze pierwszej. Ryszard Madziar w II turze otrzymał zaledwie o 31 glosy poparcia mniej niż w turze I ? to jednak nie wystarczyło, gdyż Elżbieta Radwan ? chociaż w I turze poparło ją 3333 osoby, w II otrzymała poparcie od ponad 8 639 mieszkańców, wygrywając tym samym wybory.

W nowej Radzie Miejskiej w Wołominie zasiada obecnie 23 radnych (o dwóch więcej niż w poprzedniej kadencji) wybranych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Tylko czworo z nich wywodzi się z komitetu obecnej Pani Burmistrz. Choć zdaniem wielu obserwatorów życia samorządowego sytuacja jest trudna ? wręcz patowa ? wszystkie strony zapewniają, że mieszkańcy mogą być spokojni gdyż samorządowcy są gotowe do współpracę. Czy słowa dotrzymają?

2014-12-11_143841

Podczas wtorkowej uroczystości, podsumowując minione cztery lata, jak również kampanię wyborczą, Ryszard Madziar, ustępujący burmistrz, podziękował za cztery lata współpracy swoim współpracownikom, radnym i dyrektorom jednostek gminy. Minione cztery lata porównał do sztafety mówiąc, że przekazuje Elżbiecie Radwan pałeczkę na kolejne lata. – Ja starałem się wyprowadzić tę sztafetę na prostą, aby kolejna osoba przejmująca pałeczkę, miała łatwiej. Sprawowanie funkcji burmistrza to też podejmowanie decyzji, często trudnych.(…) Pani Elżbieta Radwan jest kolejną osobą w tej sztafecie. Będziemy Panią burmistrz dopingować, ale my będziemy Panią dopingować, aby w biegu o przyszłość Wołomina nie zwalniać ? powiedział. Po złożeniu ślubowania nowa Pani Burmistrz, odnosząc się do porównania użytego przez poprzednika stwierdziła, że zdecydowanie od sztafety woli grę zespołową i do tej zespołowej gry zaprasza wszystkie ugrupowania tworzące wołomińską radę miejską.

? Sztafeta to jak najbardziej fajna dyscyplina, ale zapewniam, że nie damy się i będziemy się dopingować nawzajem. W tym miejscu chcę jednak podkreślić, że ja zdecydowanie jestem zwolennikiem gry zespołowej i w związku z tym zapraszam wszystkich mieszkańców i państwa radnych do współpracy. Kocham to miasto. Myślę, że Wy również je kochacie a mając tak wspaniałą drużynę możemy zmienić wszystko – powiedziała.

Po ślubowaniu radni wybrali składy komisji rady: Rewizyjną, Finansów Gminnych, Gospodarki, Edukacji i Bezpieczeństwa.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.