Eurolider poszukiwany!

Na początku lutego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło konkurs o nazwie Eurolider 2009 ? unikalny pod względem formy i adresatów. Kandydatów można zgłaszać do 6 marca.

W ciągu ostatnich dwóch lat Wołomin i Kobyłka zostały laureatami konkursu ?Europejska gmina ? europejskie miasto?. Jest to powód do zadowolenia, albowiem daje wyraźny sygnał, iż nasze lokalne inwestycje można śmiało mierzyć ogólnopolską miarą ? nie mamy czego się wstydzić. Warto jednak zwrócić uwagę na inny aspekt omawianej kwestii. Czy nie można nagradzać konkretnych ludzi za konkretne osiągnięcia? Czy nie stoją za nimi konkretni ludzie: wolontariusze albo lokalny społecznik organizujący spotkania informacyjne dla mieszkańców? Konkurs Eurolider 2009 skierowany jest do takich osób. – Jego celem jest nagrodzić kreatywność, aktywność i ciężką pracę osób, które działają na rzecz lokalnego rozwoju oraz lokalnych społeczności, wykorzystując w tym celu szerokie możliwości, jakie stwarzają Fundusze Europejskie. Przez organizację konkursu ?EUROLIDER 2009? chcemy upowszechniać wiedzę o funduszach, zachęcać do sięgania po europejskie środki i nagradzać osoby aktywnie działające przy ich wykorzystaniu. Tym razem nie nagrodzimy instytucji, ale konkretne osoby, które w tych instytucjach pracują. Osoby, które zwykle pozostają anonimowe, a których wkład w rozwój lokalny jest nieoceniony. Osób, które przełamują marazm w swojej miejscowości – mówi Anna Konik-Żurawska Rzecznik Prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Kategorie konkursu wykluczają zatem polityków (prezydentów miast, burmistrzów, wójtów) oraz zawodowych doradców, utrzymujących się z profesjonalnego doradztwa. Urzędnik, członek organizacji pozarządowej i wreszcie zwyczajny obywatel mogą zostać zgłoszeni do konkursu. Swojego kandydata może zgłosić każdy, zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja czy organizacja. W naszym kraju żyje wielu ludzi, którzy bez błysku fleszy pracują dla dobra bliskich, sąsiadów, lokalnej wspólnoty. Informują, uczą, motywują oraz organizują innych do wspólnego wysiłku. Więcej o konkursie na ? www.funduszeeuropejskie.gov.pl (w zakładce:działania promocyjne/konkursy). Kandydatów można  zgłaszać do 6 marca.

Łukasz Marek