Fabryka mistrzów – Marcin Pieńkowski

W swojej historii zdobyli już 876 medali na imprezach różnej rangi. Ostatnio zawodniczka Klubu Sportowego Karate Kyokushin z Radzymina Anna Kwiatkowska walczyła na Mistrzostwach Europy.

Historia Kyokushin w Radzyminie sięga 1988 roku. W 1991 roku sekcję przejął absolwent AWF Tomasz Lenkiewicz. Od 1996 roku klub jest członkiem Polskiego Związku Karate i zrzesza ponad 200 zawodników, którzy trenują w ośmiu sekcjach na terenie całego powiatu. To bez wątpienia największy klub sportów walki w naszym regionie. Trudno byłoby w jednym artykule wymienić wszystkie sukcesy podopiecznych Tomasza Lenkiewicza. Są wśród nich Mistrzowie Polski i Mistrzowie Europy. 15 zawodników jest w kadrze Mazowsza, której trenerem jest również Tomasz Lenkiewicz. Jak udało się w małym mieście stworzyć grupę, która udanie walczy na najbardziej prestiżowych imprezach w kraju i Europie? – Wspaniałe jest to, że jest duża grupa osób, które trenują w klubie już bardzo długo. Dzięki temu udaje się wskoczyć na szczyt. Dlatego małe miasta mogą rywalizować o najwyższe laury z dużymi miastami ? mówi Tomasz Lenkiewicz. Grupę zawodniczą tworzy około 50 trenujących, ale jest również mnóstwo osób, które uprawiają karate rekreacyjnie. – Trenują u nas dzieciaki, rodzice, osoby, które mają po 60, 70 lat… Ten sport nie uczy agresji, przychodzą do nas ludzie wykształceni, na bardzo wysokim poziomie intelektualnym ? dodaje trener. Radzymiński klub od wielu lat organizuje prestiżowe zawody, tylko w zeszłym roku zorganizował Mistrzostwa Polski Okręgu Wschodniego seniorów w full-contact oraz zawody Pucharu Polski juniorów młodszych. W tym roku Radzymin gościł zawodników na Mistrzostwach Mazowsza. Za rok kolejna wielka impreza ? Mistrzostwa Polski juniorów.

Zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego Karate Kyokushin Anna Kwiatkowska została niedawno zakwalifikowana do kadry narodowej, która pojechała na VII Mistrzostwa Europy Open Kyokushin Karate w Riesa w Niemczech. Niestety uległa w pierwszej walce późniejszej zwyciężczyni zawodów Norweżce Kaji Stolpestad. Polska reprezentacja wywalczyła na mistrzostwach 12 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe.