Zamiast zimowego odpoczynku – wojskowy porządek dnia, pas ćwiczeń taktycznych i intensywne szkolenie. W ciechanowskich koszarach trwa 8. edycja „Ferii z WOT” i zarazem pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe i wyrównawcze prowadzone w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

„Ferie z WOT” od lat cieszą się dużym zainteresowaniem – to propozycja dla tych, którzy wolny czas wolą zamienić na realne wyzwanie i pierwszy krok do służby w mundurze.
Do udziału w szkoleniu prowadzonym od 17 stycznia br. w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zgłosiło się ponad 90 ochotników – z czego ponad 60 osób uczestniczy w 16 dniowym szkoleniu podstawowym. To głównie uczniowie szkół średnich, w tym klas mundurowych – młodzi, aktywni i nastawieni na wyzwania. Nie brakuje także ochotników, którzy wcześniej wzięli udział w pilotażowym programie „wGotowości” i zdecydowali się na kolejny krok, jak również osób aktywnych zawodowo. Łączy ich jedno: chęć zdobycia wiedzy, praktycznych umiejętności i działania w zespole.
Kandydaci na żołnierzy rozpoczęli już naukę taktyki, topografii, łączności, przetrwania, pierwszej pomocy na polu walki oraz strzelectwa. Broń towarzyszy uczestnikom przez cały proces szkoleniowy – od nauki bezpiecznej obsługi po zajęcia na strzelnicy. Codzienność wyznacza wojskowy porządek dnia, regulaminy i musztra. Zwieńczeniem szkolenia będzie egzamin na pętli taktycznej. Ci, którzy go zaliczą, złożą uroczystą przysięgę wojskową i rozpoczną trzyletni cykl szkolenia terytorialsa, pozostając w gotowości do działania na rzecz lokalnych społeczności.
„Ferie z WOT” zostały stworzone z myślą o pełnoletniej młodzieży, która w trakcie roku szkolnego nie może pozwolić sobie na dwutygodniową przerwę. Z tej formuły korzystają jednak również osoby pracujące – zarówno młodzi dorośli, jak i osoby po 30., 40., a nawet 50. roku życia. W 5MBOT program od lat utrzymują wysokie zainteresowanie, a rozpoczęte szkolenie potwierdza, że Wojska Obrony Terytorialnej pozostają atrakcyjną i potrzebną formą służby.
kpr. Elżbieta OBRĘBSKA – Rzecznik Prasowy, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Więcej wiadomości z Mazowsza
Na DW632 Opel wypadł z drogi i przewrócił się na bok. Szokujące ustalenia policji. Kierowca miał blisko 2,4 promila .
Podwójne zabójstwo. Mężczyzna zabarykadował się w budynku. Akcja kontrterrorystów [wideo]
Agresywny 32-latek zaatakował rodziców, a podczas interwencji także policjantów
Tymczasowy areszt dla podejrzanego o zabójstwo swojej matki
Oszukał 94-latkę metodą „na wnuczka”. Namierzyli i zatrzymali go kryminalni.
Agresywny pacjent zaatakował ratowniczkę medyczną w szpitalu, bo zabroniła mu palić
Uderzył w osobówkę i przepchnął ją przez rondo [wideo]
Policyjne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą
Dramatyczna walka z ogniem w Radzyminie. Płonęły poddasza budynków mieszkalnych
Na DK60 ciężarówka przewrócona na bok na wylocie z Ciechanowa
Zderzenie z łosiem w Kolonii Mordy. Policja apeluje o ostrożność
Płomienie widoczne z kilometrów. Nocna walka strażaków z potężnym pożarem hali w Nowym Modlinie
Czujne oko monitoringu i szybka reakcja służb uratowały zdrowie seniora
Z umieszczanego na ścianach graffiti wytłumaczy się w sądzie

