Groźny pożar w Markach

Groźny pożar w Markach

W poniedziałek, 26 maja, około południa służby ratownicze otrzymały zgłoszenie o pożarze na terenie jednej z prywatnych posesji przy ulicy Wilczej w Markach. Ogień objął garaż, ogród oraz część budynku mieszkalnego. Skala zdarzenia wymusiła skierowanie na miejsce licznych jednostek ratowniczych.

Strażacy w gotowości: szybka reakcja ratowników

Na miejsce zdarzenia skierowano siły złożone z blisko dziesięciu zastępów straży pożarnej, w tym jednostki OSP Marki, OSP Zielonka i PSP Wołomin. Strażacy po przybyciu zastali już rozwinięty pożar, obejmujący znaczną część zabudowań.

W trakcie działań spłonął jeden z zaparkowanych na posesji samochodów osobowych. Drugi, typu bus, został nadpalony.

Wideo przedstawiające zdarzenie

Bez ofiar

Na terenie posesji w chwili wybuchu pożaru przebywało kilka osób, najprawdopodobniej obywatele Rumunii. Dwie z nich zostały przebadane na miejscu przez zespół ratownictwa medycznego – nie odniosły poważnych obrażeń i nie było konieczności przewiezienia ich do szpitala.

Wciąż trwa dogaszanie zarzewi ognia. Strażacy rozbierają nadpalone fragmenty dachu, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, gdzie mogły jeszcze pozostać ukryte płomienie. Ulica Wilcza pozostaje zamknięta w obu kierunkach, a mieszkańcy okolicznych domów są proszeni o omijanie tego rejonu.

Pod nadzorem służb: sytuacja opanowana

W działaniach udział biorą nie tylko jednostki straży pożarnej, ale również patrol policji i zespoły ratownictwa medycznego. Ich obecność na miejscu pozwala koordynować przebieg akcji oraz zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym. Według wstępnych ustaleń przyczyny pożaru nie są jeszcze znane – dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja, która zbiera zeznania i dokumentuje miejsce zdarzenia.

fot: st. asp. Mateusz Pilcher / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

Strażacy przypominają – czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Sezon grzewczy: 1 października – 31 marca.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Główne przekazy kampanii 

  • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Opracowanie: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

Statystyki

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych zimowych sezonach grzewczych:

liczba zdarzeń
poszkodowani
ofiary śmiertelne
2010/2011
5653
2177
111
2011/2012
3690
1774
106
2012/2013
3817
2216
91
2013/2014
3824
2290
61
2014/2015
3559
2007
58
2015/2016
3878
2229
50
2016/2017
4525
2849
61
2017/2018
4343
2659
71
2018/2019
3842
2024
52
2019/2020
3074
1447
37
2020/2021
2756
1187
43
2021/2022
2435
988
43
2022/2023
2552
1087
54
2023/2024
4350
1468
53
2024/2025

Wideo

 

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

Więcej informacji z Marek

Marki - wkrótce rozpocznie się modernizacja rowu melioracyjno-komunalnego R-2A przy ul. Fiołkowej

Marki – wkrótce rozpocznie się modernizacja rowu melioracyjno-komunalnego R-2A przy ul. Fiołkowej

11 czerwca 2025 roku została podpisana umowa ze spółką Spectare Sp. z o.o. z Warszawy, która w tym roku wykona zadanie pn. Kompleksowa [...]
0 komentarzy
Marki - Marcovia - Awans jest nasz

Marki – Marcovia – Awans jest nasz

Przed ostatnią kolejką V ligi Marcovia miała wszystko w swoich rękach. Do awansu do IV ligi wystarczyło zwyciężyć na wyjeździe z Wkrą Żuromin. [...]
0 komentarzy
Marki - Dzieciaki, dobrej zabawy!

Marki – Dzieciaki, dobrej zabawy!

Miasto Marki oddało do użytku trzy zmodernizowane oraz jeden nowy plac zabaw – Najmłodsi to lubią: pohuśtać się, powspinać, pojeździć na karuzeli. Najlepiej [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od od 17 do 27 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Pożar pustostanu w Markach. Interwencja kilku jednostek straży pożarnej przy ul. Zajączka

Pożar pustostanu w Markach. Interwencja kilku jednostek straży pożarnej przy ul. Zajączka

W piątek, 13 czerwca 2025 roku, około godziny 16:50, służby ratunkowe zostały zadysponowane do pożaru opuszczonego budynku przy ulicy Zajączka w Markach (pow. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.