III Powiatowy Przegląd Chórów im. Wacława Lachmana

W niedzielę (13 pażdziernika 2019r.), w kościele NMP Matki Kościoła w Ostrówku odbył się koncert w wykonaniu Męskiego Chóru Harfa oraz Chóru LUX MEA z Tłuszcza.

Celem tego wydarzenia było ożywienie tradycji śpiewaczej w regionie (gminie, powiecie) oraz upamiętnienie twórczości i promocja dorobku Wacława Lachmana, związanego z Ostrówkiem poprzez pobyt w letniskowym domu, który istnieje do dziś i stoi przy ulicy Lachmana.

Wacław Lachman to jedna z najbardziej zasłużonych postaci związanych z muzyką chóralną w Polsce. To także kompozytor dyrygent, pedagog, autor podręczników i śpiewników, animator życia muzycznego, a także aktywny społecznik i patriota.
Organizatorzy wydarzenia mieli na uwadze, że wpłynie ono na integrację społeczności lokalnej, rozwinie świadomość promowania ,,swojej małej Ojczyzny??. Jest to wydarzenie cykliczne, bo ma pełnić rolę kluczową w życiu kulturalnym naszych mieszkańców i na trwałe wpisać się w dziedzictwo historyczne i kulturowe naszej gminy.

W tym roku można było posłuchać pieśni liturgicznych oraz koncertu pieśni patriotycznych kompozycji Wacława Lachmana ,, Sztandary Polskie na Kremlu??, ,,Alarm dla miasta Warszawy??. Usłyszeliśmy też piękną pieśń w wykonaniu chóru Lux Mea pt. ,, Miłość jak ciepły deszcz?? oraz ,,Modlitwę obozową??. Na zakończenie chóry zaśpiewały wspólnie przygotowaną pieśń pt. ,,Deszcz jesienny??.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.