IV Ząbkowskie Zawody Smoczych Łodzi

W niedzielę, 9 grudnia Towarzystwo Przyjaciół Ząbek wraz z Miejskim Centrum Sportu i Stowarzyszeniem Spójnia Smocze Łodzie  zorganizowało już po raz czwarty Zawody Smoczych Łodzi w Ząbkach.

Wyścigi smoczych łodzi to drużynowy sport wodny, w ramach rywalizacji w jednej łodzi znajdują się dwie drużyny wiosłujące w przeciwne strony i próbujące przeciągnąć łódź na swoją stronę taśmy. Przypomina to przeciąganie liny na wodzie. Tradycja smoczych łodzi wywodzi się z południowej Azji, gdzie na brzegach rzeki Jangcy (Chiny) odbywały się obrzędy mające doprowadzić do przebudzenia śpiącego Boga – Smoka. Obrzędy te miały formę zmagań bogato zdobnych łodzi. W ten właśnie sposób narodził się sport cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie, a w 1997 roku po raz pierwszy odbyły się w Polsce.

W czwartych Ząbkowskich Zawodach Smoczych Łodzi uczestniczyło 12 reprezentacji.  Zawody odbywały się w trzech kategoriach: Junior A (drużyny złożone z uczniów szkół podstawowych klas 5 – 6), Junior B (drużyny złożone z uczniów szkół podstawowych klas 7-8 oraz trzecich klas gimnazjum) oraz FUN (bez ograniczeń wiekowych). Sześć drużyn z kategorii Junior A i Junior B tworzyło jedną grupę, gdzie rozgrywane były boje systemem „każdy z każdym”. Podobnie było w kategorii FUN gdzie także rywalizowało 6 drużyn. Po rywalizacji grupowej o miejsca na podium decydowała rywalizacja play-off. Warto dodać, że w każdej sześcioosobowej drużynie musiały wystąpić dwie kobiety, jeśli drużyna nie spełniła tego warunku musiała startować w osłabieniu.

W kategorii Fun pierwsze miejsce zajęła reprezentacja  Miejskiego Centrum Sportu, wyprzedzając drużynę nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach – „Galernicy ze Szkoły” oraz zespół DSF Kickboxing Challenge.  W kategorii Junior A bezkonkurencyjne okazały się „Orły” ze szkoły Podstawowej nr 2, natomiast w kategorii Junior B  zwycięstwo odniosła drużyna „Młodzi, ale silni” także ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Klasyfikacja końcowa IV Ząbkowskich Zawodów Smoczych Łodzi

Junior A (uczniowie szkół podstawowych klas 5 – 6 )

 1. Drużyna „Orły”
 2. Drużyna „Słodziaki”

Kategoria Junior B (uczniowie szkół podstawowych klas 7-8 oraz trzeciej klasy gimnazjum)

 1. Drużyna „Młodzi ale silni”
 2. Drużyna „Emigranci”
 3. Drużyna SP1
 4. Drużyna SP3

Kategoria FUN

 1. Miejskie Centrum Sportu
 2. Galernicy ze szkoły
 3. DSF Kickboxing Challenge
 4. Biegam Bo Lubię Ząbki Team
 5. Towarzystwo Przyjaciół Ząbki
 6. VATAX

 

Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.