Izabella Sasin: Ile tradycji jest w tradycji?

Gonitwa dnia codziennego często jest dla nas wymówką, żeby żyć po swojemu. Mogę to zrozumieć. Nie wiem czy się z tym zgadzam, ale nie oceniam. Dziś nie podaje się czarnej polewki. Niewielu z nas w ogóle  wie ? po co się ją gotowało, komu dedykowało i dlaczego. Zmieniło się wiele. Żyjemy w zupełnie innych realiach. Dawne obyczaje wywołują uśmiech. Mamy dziś inne potrzeby. Ale jest taki jeden dzień…

Ostatnio wszystkim brakuje czasu spędzonego razem, w gronie najbliższych. Mamy niedosyt rodzinnych posiłków, rozmów, a przede wszystkim brakuje czasu na bycie razem.  I wreszcie nadchodzi piękny czas Bożonarodzeniowy.
Poza mistycznym uduchowieniem mamy też tradycję stołu wigilijnego, która wymaga od nas trochę pracy. Odkąd pamiętam w mojej rodzinie pielęgnowało się i pielęgnuje do dziś tradycje 12 dań wigilijnych. Wcale nie są one tak pracochłonne, jak to może wyglądać. Wystarczy się tylko odpowiednio zorganizować. Ceremonia gotowania przenosi mnie w mistyczny świat Bożonarodzeniowy.

Barszcz czerwony

Podstawą barszczu czerwonego jest odpowiednio przyrządzony smak z buraków. Spróbujcie sami;
Barszcz czerwony czysty na 4 osoby (Przygotowanie ? łatwe); (Koszt ? niski); ?1kg buraków  ?0|5 litr kwasu buraczanego ?1 średnia marchewka ?1 pietruszka ?2 średnie cebule ?0,50kg pieczarek, ?0,200kg grzyby suszone ?Sok z jednej cytryny ?Ząbek czosnku ?Ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sól, cukier
Grzyby namoczyć na noc w i ugotować w 1500ml wody, wywar odcedzić.
Bburaki, marchew, pietruszkę obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, posolić, posłodzić  i zostawić  w chłodnym miejscu aż puści sok.
Buraki i warzywa zalać wywarem grzybowym, (ok. 1,5)
Dodać czosnek i przyprawy
Gotować ok. 1 godz.
Barszcz przecedzić, dodać kwas buraczany, przyprawić do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny przyprawami i zagotować.

Śledzie w oleju

Składniki:
– 400g śledzi
– 400g cebuli
– Olej lniany
– Łyżka octu 10%
– Cukier do smaku (szczypta)
– Liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnkach

Śledzie moczyć  minimum 3 godziny.
Cebulę obrać, pokroić w grubą kostkę.
Przygotować wodę z octem i cukrem.
Sparzyć cebulę w przygotowanym  wrzątku.
Odcedzić, wystudzić.
Śledzie wyjąć z wody, osuszyć , pokroić w cząstki.
Układać w słoiku na przemian cebula, śledzie, cebula, śledzie do wypełnienia ? wysokości słoika.
Zalać do pełna olejem lnianym

Tymbaliki rybne

Tymbaliki rybne (4 osoby) (Przygotowanie ? łatwe); (Koszt ?zależny od rybnego fileta);
Składniki: ?Filet rybny według uznania jaką rybę lubicie (pstrąg, łosoś, dorsz, karp) ?100 g kukurydzy  ?Jajko ugotowane na twardo ?Natka pietruszki ?2 marchewki, ?1 pietruszka, ?50g selera ?Mały por ?Żelatyna
Sposób przygotowania:
? Filety oczyść, umyj ? Przygotuj ok. 1000ml wywaru warzywnego  z marchewki, pietruszki, selera i pora.  ? Ugotuj rybę w wywarze warzywnym uważając, żeby jej nie przegotować (max 15 minut) ? Wyjmij rybę ?Przecedź wywar ? Żelatynę namocz w 100 ml zimnej wody, a następnie rozprowadź w wywarze warzywnym ? Dopraw do smaku solą, cukrem, pieprzem, sokiem z cytryny, ostudź ? Filety rybne pokrój na małe kawałki ? W małych kubeczkach ułóż plasterki jajka, marchewki, listki natki pietruszki, kawałki ryby, kukurydzę. Delikatnie zalej galaretką ? Wstaw kubeczki do lodówki i pozostaw do stężenia ? Podawaj po wyjęciu z kubeczków na liściach sałaty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.