Jak uczyć historii lokalnej?

Ekipa Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów rozpoczyna działania mające przybliżyć mieszkańcom historię miasta. o realizacji projektu ?Kadry niepodległości. Nasfeterowie?m z Joanną Hołubicką, dyrektor placówki rozmawia Teresa Urbanowska

? Dlaczego akurat Helena i Stefan Nasfeterowie są osobami ważnymi dla Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie?
? Od stycznia bieżącego roku biblioteka powiatowa funkcjonuje w nowym, wyremontowanym, budynku. Tuż przed przeprowadzką przyjęła jako patronów Helenę  i Stefana Nasfeterów.
? Dlaczego akurat takie imię?
? Spadkobiercy po małżeństwie, państwu Helenie i Stefanie Nasfeterów przekazali ten budynek w czasie, gdy działała w nim jeszcze Biblioteka Pedagogiczna, na cel społeczny. Stąd pomysł na takie  a nie inne imię .
? Realizujecie Państwo projekt, który nazwaliście ?Kadry niepodległości. Nasfeterowie?. Pani wypowiedź jasno już określiła skąd taka a nie inna nazwa projektu…
? Złożyliśmy ofertę w ramach konkursu ofert do Urzędu Marszałkowskiego. Otrzymaliśmy dofinansowanie i z tych środków realizujemy projekt ?Kadry niepodległości. Nasfeterowie?
? Co, w ramach projektu, otrzymają mieszkańcy?
– Odbędzie się wystawa biograficzna o patronach Biblioteki, gra miejska ?Śladami Nasfeterów, oznaczone zostaną miejsca Nasfeterowe a w przyszłości utworzony zostanie szlak tematyczny na terenie Wołomina
? Przed wojną w budynku biblioteki istniało Kino ?Oaza?, po wojnie Kino ?Bałtyk? i ?Hel?. Czy zamierzacie Państwo w swoich działaniach nawiązać do filmowej tradycji tego miejsca?
? Planujemy zorganizowanie Festiwalu filmowego z projekcją filmów Janusza Nasfetera (bratanka Stefana), który spędzał wakacje u wujostwa w Wołominie i tu, oglądając filmy w kinie wuja, zaraził się pasją do filmu. W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin reżysera. Planujemy organizację wykładów i warsztatów filmowych
? Rozumiem, że fakt, iż przy bibliotece powstaje Regionalna Izba Pamięci ?Oaza wspomnień?. Czy wiadomo już jakie pamiątki tam znajdziemy?
? Wołomin nie ma muzeum historycznego, dokumenty archiwalne znajdują się w Grodzisku i Otwocku, rozproszone po różnych instytucjach. Misją naszej biblioteki jest rozbudowa działu regionaliów, organizacja wystaw tematycznych związanych z historią regionu, nawiązujących do tradycji miejsca
? Jak ma wyglądać wystawa?  Z kim biblioteka współpracuje przy jej realizacji?
? Udało się zaprosić do realizacji wystawy osoby o doświadczeniu międzynarodowym w realizacji tego typu przedsięwzięć. Scenariusz wystawy opracowała Anna Łazar, mieszkanka Wołomina. Autorem koncepcji graficznej jest Rene Wawrzkiewicz.
? Do kogo jest adresowana wystawa?
? W założeniu jest, że ma być ona zrozumiała dla nastolatków, ma być wypożyczana szkołom i służyć jako baza dla lekcji poświęconych edukacji regionalnej.
? Na czym będzie polegała gra miejska?
? Uczestnicy będą mieli do rozwiązania zagadki historyczne. Na trasie znajdą się stanowiska animacyjne z rekonstruktorami w strojach historycznych. Oczywiście będą też atrakcyjne nagrody,
? Dlaczego akurat taka forma poznawania przeszłości najbliższej okolicy wydała się Państwu atrakcyjna?
? Aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu w formie zabawy połączonej z edukacją to najlepsza forma na relaks, który skłoni do odejścia od komputera i edukacji.
? Jaką wiedzę o historii miasta zdobędą uczestnicy gry?
? Udział w grze pozwoli spojrzeć na Wołomin z innej perspektywy. Pozwoli odkryć mało znane fakty z jego przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.