Katyń – chcemy pamiętać

Katyń (3)

77.rocznica decyzji władz sowieckich o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych. W niedzielę, 5 marca, w Wołominie odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

O godz.18.00 odprawiona została uroczysta msza święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie koncelebrowana przez ks. Proboszcza Witolda Gajdę. Po mszy św. odbyły się uroczystości pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Polski, Ofiar Stalinowskiego Ludobójstwa. Były wzruszające wiersze recytowane przez wołomińską młodzież, wystąpienie burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan oraz składanie wieńców.
Oprawę artystyczną uroczystości przygotowała młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Wołominie pod kierunkiem Katarzyny Ewiak. Ofiarami zbrodni katyńskiej byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów. Pogrzebano ich w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.