Kobyłka symbolem Kobyłki

5 września nastąpi odsłonięcie nietypowego pomnika – Kobyły Niepodległości, która stanie się wkrótce nowym symbolem miasta. Wkrótce pojawią się w Kobyłce kolejne koniki?

Wrocław ma swoje słynne krasnoludki, które można odnaleźć w wielu miejscach miasta, Kobyłka będzie miała nie tylko swoją Kobyłę, lecz planuje się również akcję o wiele szerszej skali. Inicjatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że wkrótce miasto zapełni się końskimi symbolami o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. W związku z tym poprzez lokalne gazety zwracają się z apelem do mieszkańców Kobyłki o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Wszelkie pomysły i inicjatywy można kierować do Urzędu Miasta Kobyłka pod nr telefonu 22 786 25 00.

Gipsowy koń, który trafił do miasta jest prezentem od redakcji Gazety Wyborczej. Na naszej stronie można było oglądać drogę monumentalnej Kobyły z Warszawy do Miejskiego Ośrodka Kultury. Przewiezienie szkapy z racji kształtu i dużych rozmiarów nie należało do łatwych. Od 17 sierpnia trwają prace nad zabezpieczeniem pomnika przed czynnikami atmosferycznymi. Nad tymi pracami czuwał artysta Leszek Kałuszka, dla którego było to dość nietypowe wyzwanie.

– Na początku przygotowaliśmy konia do laminowania. Umocowaliśmy głowę, bo przypomnijmy, że zwierzę przywędrowało do Kobyłki w dwóch częściach. Łeb jeszcze przed transportem z Warszawy został odcięty, ponieważ w czasie przeprowadzki do Kobyłki całość nie mieściła się pod liniami trakcyjnymi. Wykonaliśmy i dołączyliśmy brakujące elementy, takie jak uszy. Całość delikatnie dorzeźbiliśmy. Kolejnym etapem było zabezpieczenie figury przed laminowaniem, żeby laminat nie zniszczył nam styropianu. Tutaj po uzupełnieniu struktury pianką i styropianem naklejaliśmy na nią wilgotne kartki, oczywiście w miejscach gdzie nie było egzemplarzy Gazety Wyborczej. Przygotowania do pracy właściwej trwały najdłużej, bo aż 2 dni ? relacjonuje Kałuszka.

Uroczyste odsłonięcie odbędzie się 5 września w sobotę przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury. Będzie to jedna z uroczystości Dni Kobyłki. Miasto zadba również o ochronę pomnika – trwają konsultacje ze strażą pożarną w sprawie ochrony Kobyły przed ogniem, zostaną także uruchomione kamery monitoringu, co ochroni symbol przed wandalami. Ponad 5-metrowy gigant będzie posiadał również specjalną iluminacją.

MP

Komentarze

komentarzy