Koń jaki jest… w Fabryczce

?Galeria przy Fabryczce?, miejsce kontynuujące tradycje mieszczącej się niegdyś w budynku starostwa galerii ?Korozja i Kolor? staje się coraz ważniejszym punktem na mapie kulturalnych wydarzeń w powiecie.

Już nie tylko poziom, ale i częstotliwość oraz różnorodność propozycji Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Kultury zwraca uwagę: kiermasze, koncerty muzyki folkowej, jazzowej i klasycznej, imprezy pszczelarskie, warsztaty, w końcu ? organizowane od lat z zadziwiającą regularnością różnorodne wernisaże, prezentujące dorobek twórców o uznanym poziomie artystycznym. Nie inaczej było tym razem.

Wojciech Dziatko, którego prace można było podziwiać podczas wernisażu ?Pinakotek Mistrza Wojciecha? urodził się w pobliskim Sulejówku i… wcale nie jest malarzem! Studiował grafikę i architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Choć jego twórczość to głównie portrety ludzi i koni, to jazdy konnej nie praktykuje ?dla dobra zwierząt? ? jak  sam mówi.

Wojciech Dziatko
Wojciech Dziatko

Od pierwszego spojrzenia, nawet laikowi w dziedzinie sztuk plastycznych, w oczy rzuca się znakomity warsztat ? sucha pastel nie jest techniką łatwą, a w pracach Dziatki widać przede wszystkim lekkość i elegancję. To chyba dzięki nim z zainteresowaniem oglądamy każdy kolejny portret, choć… ?koń jaki jest ? każdy widzi?.

? Wszystko zaczęło się jeszcze na studiach, podczas obozu jeździeckiego w Książu. ? wspomina Wojciech Dziatko. ? Po porannych przejażdżkach, koło południa, nie bardzo miałem co ze sobą zrobić… Zwiedzaliśmy remontowany właśnie pałac w Książu, bardzo piękne budynki samych stajni, spacerowaliśmy po okolicy ? i tak, sam nie wiem kiedy, zacząłem rysować konie. Od tamtej pory staram się zawsze mieć z nimi kontakt ? od początku lat osiemdziesiątych uczestniczę w plenerach malarskich o tematyce hippicznej ? w Janowie Podlaskim, w Ochabach.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum w Głogowie, Torów Wyścigów Konnych Służewiec oraz w kolekcjach prywatnych. W ?Galerii przy Fabryczce? będzie je można oglądać do 10 listopada ? okazji nie zabraknie, przed nami spotkanie z podróżnikiem Piotrem Maciejukiem ?Syberia, życie, woda? (13 października) oraz recital fortepianowy Maksyma Rzemińskiego (20 października).

Łukasz Rygało