Koncerty Chopinowskie

10 września rusza cykl koncertów Chopinowskich pod hasłem ?Prezentacje Uczestników XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina?. Na koncerty zapraszają: Dyrektor Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie oraz Dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie.Rok Chopinowski w Polsce obfituje w wydarzenia artystyczne wielkiej rangi. Organizowany w Wołominie cykl koncertów to dla mieszkańców naszego powiatu wspaniała szansa na poznanie młodych pianistów, którzy przyjadą do Warszawy z całego kraju i ze świata. Ci początkujący artyści wyrażają gotowość do zaprezentowania swego talentu także poza gmachem Filharmonii Narodowej, podczas trwania Konkursu Chopinowskiego. Koncerty dadzą wszystkim melomanom niepowtarzalną szansę do wysłuchania pięknej i przystępnej dla każdego muzyki Chopina, a także stworzą możliwość zainteresowania nią nowych odbiorców, którzy być może nie mieli wcześniej kontaktu z muzyka poważną.
Tegoroczna edycja ?Prezentacji? to już trzecie tego typu spotkanie z muzyką w ?Domu nad Łąkami?. W poprzednich edycjach (2000 r. i 2005 r.) w Wołominie wystąpili artyści z Polski, Japonii, Włoch, Finlandii, Tajwanu i Rosji. W 2001 roku za organizację tych koncertów, za zaangażowanie w rozwój kultury oraz inicjowanie wydarzeń artystycznych, Muzeum otrzymało tytuł ?Twórcy najwartościowszego wydarzenia roku?.
W tym roku odbędą się trzy recitale w wykonaniu artystów polskich (?Prezentacje Polskich Uczestników Konkursu Chopinowskiego na Mazowszu?) oraz dwa koncerty z udziałem pianistów zagranicznych (?Prezentacje Uczestników Konkursu Chopinowskiego?). Pierwszy koncert dla młodzieży szkolnej pod patronatem Starosty Wołomińskiego, odbędzie się w Prywatnej Szkole Muzycznej w Wołominie, 10 września o godzinie 11.00. Przy fortepianie zasiądzie Marie Kiyone (Japonia), a prelegentem będzie Barbara Szymanowska. W programie chopinowskie: Scherzo E-dur op. 54, Walc As-dur op. 34 nr 1, Fantazja f-moll op. 49, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.
Cykl koncertów w ?Domu nad Łąkami? rozpocznie się 18 września o godzinie 17.00 ? wystąpi Gracjan Szymczak, w kolejnym – 25 września, godzina 17.00 ? zagra Paweł Wakarecy. Dwa następne koncerty przypadną na 9 i 10 października.
Koncerty organizowane są we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, które jest koordynatorem ?Prezentacji Chopinowskich? na Mazowszu. Odbywają się one pod patronatem honorowym Burmistrza Wołomina. Nie byłoby tak wspaniałego wydarzenia w Wołominie, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów. Należą się podziękowania dla: Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa (sponsor główny), Starosty Wołomińskiego, Burmistrza Miasta Kobyłka, Joko Cosmetics, Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie, Hydro-Instal Przedsiębiorstwa Robót Budowlano-Instalacyjnych oraz Naftogaz Oddział Wołomin.

Sylwia Kowalska