Koszykarska Gimnazjada

W rozegranej w Siedlcach Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w koszykówce dziewcząt złoty medal zdobył zespół Gimnazjum nr 9 Poznań, srebrny Gimnazjum nr 1 Szprotawa, a brązowy Gimnazjum nr 9 Gdynia. Mistrzynie województwa mazowieckiego – drużyna Gimnazjum nr 5 Wołomin zajęła 9 miejsce.

Piętnastu mistrzów poszczególnych województw stanęło w Siedlcach na starcie Ogólnopolskiej Gimnazjady w koszykówce dziewcząt, która jest w praktyce mistrzostwami Polski szkół gimnazjalnych. Wśród nich znalazł się mistrz województwa mazowieckiego – zespół wołomińskiego Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków, prowadzony przez trenerów Bartosza Orzechowskiego i Piotra Dąbrowskiego. O wspaniałym stylu, w jakim nasze koszykarki zdobyły tytuł mistrza województwa, pisaliśmy przed tygodniem.

We wstępnej fazie Gimnazjady w Siedlcach drużyny walczyły w 4 grupach eliminacyjnych, z których po 2 najlepsze zespoły kwalifikowały się do rozgrywek o miejsca 1 – 8, a pozostałe grały o dalsze lokaty. Drużyna wołomińska trafiła do grupy wraz z zespołami Gimnazjum nr 9 Poznań, Gimnazjum Aleksandrów Łódzki i Gimnazjum nr 1 Starachowice. Jak się potem okazało była to najtrudniejsza grupa, z której wyszedł późniejszy mistrz oraz czwarty zespół Gimnazjady. Nasze dziewczęta, mimo bardzo ambitnej i dobrej postawy, nie były w stanie sprostać świetnym drużynom Gimnazjum nr 9 Poznań (późniejszy mistrz Gimnazjady) i Gimnazjum Aleksandrów Łódzki (4 miejsce). Z poznaniankami przegrały 25:41, a z zespołem z Aleksandrowa Łódzkiego 42:64, pokonały natomiast wysoko Gimnazjum nr 1 Starachowice 65:21 i zajęły 3 miejsce w grupie, uprawniające do gry o miejsca 9-12. W tej rozgrywce wołominianki najpierw po dramatycznym meczu wygrały z Gimnazjum nr 6 Grudziądz 55:54, a następnie zwyciężyły Gimnazjum nr 5 Lublin 51:43, wywalczając 9 miejsce w Gimnazjadzie. Jest to ogromny sukces naszego zespołu, tym bardziej, że był on najmłodszym uczestnikiem turnieju. Oto skład wołomińskiej drużyny: Marta Kosakowska, Martyna Kleczkowska, Justyna Szuleka, Maja Perkowska, Adrianna Januszko, Aleksandra Januszko, Martyna Banaszek, Magdalena Miesiąc, Żaneta Mariak, Sylwia Bujniak, Karolina Poboży, Monika Radomska.

W meczu o złoty medal Gimnazjum nr 9 Poznań pokonało Gimnazjum nr 1 Szprotawa 54:52, a w spotkaniu o brąz Gimnazjum nr 9 Gdynia wygrało z Gimnazjum Aleksandrów Łódzki 69:39.

Po turnieju w Siedlcach trener wołominianek Bartosz Orzechowski bardzo chwalił swoje podopieczne:

– Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego wyniku. Poziom zawodów był bardzo wysoki, a my byliśmy najmłodszą drużyną turnieju. U nas tylko 2 zawodniczki były z III klasy gimnazjum, reszta to dziewczęta z I i II klasy. Mimo tego, gdybyśmy nie trafili do tak trudnej grupy eliminacyjnej, to moglibyśmy zająć nawet wyższą lokatę. Ale zdobycie 9 miejsca w Polsce, to też piękne osiągnięcie. Dziewczyny pokazały charakter i wolę walki. Przed nimi przyszłość.