Kto jest kim w wołomińskim starostwie

Adam Lubiak z Wołomina został w ubiegłym tygodniu wybrany przez wołomińską radę powiatu nowym starostą wołomińskim. Na zastępcę starosty radni desygnowali Roberta Szydlika z Tłuszcza. Wybrano też przewodniczącego Rady Powiatu, którym został Robert Perkowski z Ząbek zaś jego zastępcą Cezary Wnuk z Radzymina.

Na ubiegło tygodniowym, I posiedzeniu nowo wybranej Rady Powiatu Wołomińskiego zapadły najważniejsze decyzje personalne. Wybrano starostów oraz trzech członków Zarządu Rady Powiatu jak również przewodniczącego rady i jego zastępcę. W zasadzie, dla osób bacznie obserwujących sytuację w lokalnym samorządzie, podjęte decyzje nie powinny być zaskakujące, gdyż o przyjętym rozwiązaniu, czyli wyborze starosty spoza składu rady mówiło się od zakończenia II tury wyborów.
Podczas sesji na funkcję starosty zgłoszone zostały dwie kandydatury: Adam Lubiak – nieznany do tej pory z działalności samorządowej mieszkańcom powiatu wołomińskiego oraz Jerzy Mikulski – radny powiatowy obecnej i poprzedniej kadencji, burmistrz Wołomina trzech kadencji. Jednak to Adam Lubiak otrzymał większe poparcie radnych. Głosowało za nim16 osób. Jego kontrkandydat – Jerzy Mikulski, otrzymał głosów 13.
Adam Lubiak rekomendowany przez Klub PiS, podkreślił, że nie jest członkiem partii, pochodzi z Ostrówka w gminie Klembów ale od wielu lat jest mieszkańcem Wołomina. Przedstawiając się radnym podkreślił, że chce być starostą, który będzie pracował ponad podziałami. Ma wieloletnie urzędnicze doświadczenie samorządowe. Przed objęciem funkcji starosty wołomińskiego pracował w jednej z warszawskich dzielnic na kierowniczym stanowisku urzędniczym. Podkreślił też, że przeszedł wszystkie szczeble kariery samorządowej, a zdobyte dzięki temu doświadczenie będzie przydatne przy kierowaniu starostwem wołomińskim. Nowy starosta ma ogromne wsparcie swojej małżonki Katarzyny Lubiak – radnej gminnej w Wołominie w latach 2010-2014 a także przewodniczącej wołomińskiej rady w ostatnim roku funkcjonowania wspomnianej kadencji; radnej w radzie powiatu w latach 2014-2018 a obecnie radnej sejmikowej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Duże poparcie na funkcję wicestarosty otrzymał Robert Szydlik – doświadczony radny, który ma za sobą bycie radnym gminnym w Tłuszczu oraz radnym powiatowym w Radzie Powiatu Wołomińskiego. W swoim dorobku zawodowym ma na swoim koncie pracę dziennikarza, fotoreportera a także szefa wołomińskiego oddziału KRUS. Szerzej znany jest również z realizacji swojej pasji – jest autorem licznych herbów miast i gmin w Polsce oraz różnego rodzaju odznaczeń.
O tym, czy obaj Panowie starostowie potrafili będą się uzupełniać i stworzą zgodny tandem przekonamy się w najbliższym czasie.
Na pierwszym posiedzeniu radni wyłonili również trzy osoby które wraz ze starostami stanowić będą Zarząd Rady Powiatu Wołomińskiego. W skład nowego Zarządu weszli:
Izabella Dziewiątkowska – mieszkanka Kobyłki i wieloletnia radna powiatowa, która w czasie II tury tegorocznych wyborów samorządowych odcięła się od oświadczenia wydanego przez posła Piotra Uścińskiego w sprawie kandydującego na urząd wójta Dąbrówki Radosława Korzeniewskiego. Pani Izabella ma już na swoim koncie doświadczenie członka Zarządu w Radzie Powiatu, gdyż zasiadała będzie w tym organie już po raz trzeci.
Paweł Dąbrowski – mieszkaniec Radzymina – na swoim koncie ma wieloletnie doświadczenie radnego gminnego w Radzyminie.
Grzegorz Siwek – mieszkaniec Ząbek z doświadczeniem radnego gminnego w Ząbkach a także znany z pracy w organizacjach pozarządowych.
Podczas I posiedzenia Rady Powiatu wybrano również przewodniczącego i jednego z dwóch dopuszczalnych – zgodnie z zapisem statutowym – wiceprzewodniczących.
Na przewodniczącego rady – podobnie jak na starostę – zgłoszono dwóch kandydatów: Roberta Perkowskiego i Arkadiusza Werelicha i tu głosowanie miało podobny wynik jak głosowanie na starostę: 16 głosów dla kandydata zgłoszonego przez środowisko PiS – Roberta Perkowskiego z Ząbek, doświadczonego samorządowca mającego na swoim koncie bycie radnym gminnym w Ząbkach oraz radnym powiatowym jak również burmistrza Ząbek przez trzy kolejne kadencje i 13 głosów dla Arkadiusza Werelicha z PO.
Pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wołomińskiego został mieszkaniec Radzymina Cezary Wnuk – wieloletni radny w gminie Radzymin. Cezary Wnuk – wieloletni nauczyciel z pasją do aktorstwa – aktywnie udzielający się w działającym w Radzyminie Teatrze „Paradoks”.
We wtorek 27 listopada odbyła się druga część posiedzenia rady podczas której dokonano wyboru składów komisji branżowych jak również drugiego wiceprzewodniczącego rady. Został nim Wiesław Mędrzycki, wieloletni radny powiatowy z Gminy Dąbrówka.

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.