Lekcja patriotyzmu w Szkole Podstawowej w Zabrańcu

Rocznica odzyskania niepodległości a wraz z nią uczczenie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Zabrańcu.

Na kilka dni przed 96 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, w piątek 7 listopada, placówka przybrała odświętne biało-czerwone barwy. Na ściennych gazetkach znajdujących się na korytarzu i w klasach pojawiły się informację przedstawiające dzieje oraz sylwetki bohaterów tamtych wydarzeń. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przypięli do swych ubrań kotyliony w barwach narodowych.

Punktem kulminacyjnym szkolnych obchodów był program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy II, który poprzedziło uroczyste wprowadzenie pocztu sztandarowego i wspólne odśpiewanie ?Mazurka Dąbrowskiego?.

Dzieci przypomniały ważne daty, wydarzenia i ludzi, którzy przyczynili się do tego, iż teraz cieszymy się wolnością. Nawiązali też do wartości takich jak miłość do ojczyzny, wolność, szacunek do historii poprzez interpretacje utworów literackich i muzycznych.

Występ młodych artystów został nagrodzony brawami kolegów starszych i młodszych klas, pedagogów, rodziców i dziadków.

Angażowanie kilkuletnich dzieci do przekazywania tych jakże trudnych treści, daje im nie tylko szanse na ich zrozumienie, ale także kształtuje poczucie tożsamości narodowej.

Małgorzata Chacińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.