Malowanie ścian i sufitów

Malowanie to świetny sposób, żeby szybko odmienić wygląd każdego wnętrza. I wcale nie jest trudne! Oto kilka wskazówek i rad, na co zwrócić uwagę, żeby odnowić ściany i sufity i cieszyć się świetnym rezultatem.

Jaki kolor wybrać?

Mała próbka koloru we wzorniku może nie oddawać tego, jak będzie on wyglądał na większej powierzchni. Dlatego, jeszcze przed kupieniem farby, wybrany odcień warto jest sprawdzić na wymalowaniu próbnym. Umożliwiają to testery kolorów w postaci saszetek  o pojemności 50 ml, które pozwalają na pomalowanie 1 metra kwadratowego powierzchni. Sprawdzając odcień na ścianie we wnętrzu łatwiej jest ocenić, czy pasuje on do aranżacji oraz jak sprawdza się w oświetleniu danego wnętrza.

Odpowiednie narzędzia

Narzędzia należy dostosować do malowanej powierzchni oraz struktury, jaką chcesz uzyskać.
Podczas malowania dużych powierzchni tj. ściany i sufity najlepiej sprawdzą się wałki malarskie. Jeżeli masz gładkie wykończenie ścian i sufitów możesz wybrać wałki  z krótkim włosiem (np. Antex marki Anza). Zapewni on gładkie, bardzo eleganckie wykończenie malowanej powierzchni.
W przypadku chropowatego wykończenia powierzchni (np. tynk mineralny zatarty na ostro, tynki dekoracyjne) lepiej sprawdzą się wałki  z dłuższym włosiem (np. Anlon marki Anza). Do małych powierzchni, np. futryn, najlepiej użyć pędzli malarskich lub małych wałków (np. Felt marki Anza). Najbardziej uniwersalne są pędzle z włosiem mieszanym (syntetyczno – naturalnym), które można zastosować zarówno do farb wodorozcieńczalnych, jak i rozpuszczalnikowych.

Wyczyść ściany,  zabezpiecz detale

Przed malowaniem nowych podłoży należy je dokładnie odtłuścić, odpylić, ewentualne ubytki wyszpachlować i wyrównać. W przypadku renowacji starych powłok, wszystkie słabo przylegające powłoki starej farby usunąć, nierówności i ubytki wyszpachlować, a nierówności wyszlifować. Ściany można też przed malowaniem zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i następnie odpylić – poprawia to przyczepność nowej farby.
Nie zapomnij zakryć podłogi czy mebli kartonem lub folią malarską, a cokoły, listwy i gniazdka zabezpiecz taśmą malarską.

Czas na malowanie

Przed malowaniem farbą nawierzchniową ścianę należy zagruntować. Farby do gruntowania ścian i sufitów marki Beckers wyrównują chłonność podłoża, stwarzają lepszą przyczepność dla farby nawierzchniowej i ujednolicają powierzchnię przed finalnym malowaniem.
Jeżeli remontujemy całe pomieszczenie, malowanie zaczynamy od sufitu. Do malowania sufitów wybierz farby w głębokim macie, ograniczają one odbijanie światła i tworzenie się refleksów. Najlepszym narzędziem do malowania takich powierzchni jest wałek malarski z przedłużką. Takim samym wałkiem będziesz malować też ściany. Farbę przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać.

Malowanie sufitu

Pierwszą warstwę farby na sufit nakładaj równolegle, a ostatnią prostopadle do największego źródła światła
w malowanym pomieszczeniu, przesuwając się podczas nakładania farby od lewej do prawej strony lub odwrotnie. Po naniesieniu farby na powierzchnię należy wygładzić farbę w jednym kierunku i dopiero przejść do malowania następnego kawałka sufitu. Łączenia poszczególnych malowanych fragmentów trzeba zawsze wykonywać mokro na mokro (nakładane warstwy farby powinny na siebie nachodzić, a nie tylko się stykać). W przypadku dużych sufitów zaleca się malowanie w dwie osoby. Jedna osoba nakłada farbę, druga wygładza w jednym kierunku.
Sufit pokrywamy dwiema warstwami farby (przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy).

Malowanie ścian

Zacznij od naroża ściany przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nakładaj od połowy wysokości ściany, żeby ją bez problemu rozprowadzić na całej wysokości. Nakładając rozprowadzaj w różnych kierunkach z góry do dołu i odwrotnie, delikatnie na boki. Na samym końcu powierzchnię wygładź jednym pociągnięciem wałka, wykonanym
w jednym kierunku (z góry do dołu). Łączenie poszczególnych pól powinno się odbywać metodą mokre na mokre
(tj. nakładane warstwy farby powinny na siebie nachodzić, a nie tylko się stykać).
Sufity i ściany maluj w dwóch warstwach (przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy). Bardzo ważne jest, żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu około 4-6 godzin, ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby).
Materiały prasowe Beckers

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.