Mamro w Ząbkach

Grupa teatralna MamroKompania Teatralna Mamro zawitała do ząbkowskiego MOK w ostatni piątek, wystawiając przedstawienie ?Sceny z życia wzięte”.
?Kompania Teatralna ?Mamro” (skrót KTM) – homeopatyczny suplement diety. Stosować w przypadku nagłej chandry, przesilenia wiosennego lub złego nastroju. Nawet jeśli nie pomoże, to przynajmniej nie zaszkodzi.” – tymi słowami reżyser przedstawienia ?Sceny z życia wzięte” Grzegorz Reszka przywitał publiczność, przybyłą w piątkowy wieczór do ząbkowskiego MOK.

Dynamiczny, kipiący humorem spektakl, podzielony jest na pięć niezależnych części – tytułowych scen ?z życia wziętych”. Każda z nich stanowi adaptację krótkiego utworu teatralnego, w tym jednego skeczu radiowego. Autorem scenariuszy do pierwszych trzech scenek jest żydowski pisarz i humorysta Ephraim Kishon – ?Głowa do pozłoty”, ?Autobus”, ?Jak się terroryzuje terrorystów”. Widzowie obejrzeli również adaptację ?Choinki” Kornela Makuszyńskiego” oraz skeczu Janusza Osęki ?Na planie”.

Głównym bohaterem scenki ?Głowa do pozłoty” jest portier z hotelu (Tomasz Mitrowski) w Barcelonie. Doprowadza on do rozpaczy główną bohaterkę (znakomita kreacja Agnieszki Ludwiniak), proponując jej przez cały czas zarezerwowanie… obecnie przez nią zajmowanego pokoju hotelowego, podczas gdy ona prosi go o rezerwację pokoju, ale nie w tym hotelu, tylko w Madrycie.
?Autobus” stanowi niezwykle zabawną scenkę ukazującą prawdziwe życie w autobusie podmiejskim, w godzinach szczytu i korkach. Tłok, przepychanki i kłótnie. W pewnym momencie interweniuje nawet policjant. Pasażerowie wymigują się od złożenia zeznań do protokołu.

Następna scena to ?Jak się terroryzuje terrorystów”, w której główny bohater, Ezechiel Shultheiss (Jacek Jabłoński), prowadzi negocjacje z terrorystami przetrzymującymi zakładników, w taki sposób, iż doprowadza przywódcę terrorystów (Jacek Jabłoński) do załamania nerwowego, a widzów do wybuchów śmiechu.
?Na planie” ukazuje grupę filmową nakręcającą uporczywie scenę plaży i upalne lato… w warunkach strasznego mrozu. Na koniec ?Choinka” – historia kłótni między kobietą i mężczyzną, ukazująca, jak bardzo różni się świat mężczyzn i kobiet.

Spektakl ?Sceny z życia wzięte” na deskach MOK w Ząbkach został reaktywowany po trzech latach przerwy na specjalne zamówienie Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach, przynajmniej na razie, tylko jednorazowo. Na uwagę zasługuje fakt, iż spektakl ten zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. 3 lata temu znalazł się w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretów Studenckich, jako jedyny teatr. Więcej informacji na temat Kompanii Teatralnej ?Mamro” znaleźć można na stronie internetowej www.mamro.pl.

Kompania Teatralna Mamro zaprasza na spektakl ?Czerwone nosy”, adaptację sztuki Petera Barnesa, który odbędzie się w dniach 17-18 maja w Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie. Wymagana jest rezerwacja biletów w jego sekretariacie.

Elwira Bonisławska

Więcej zdjęć ze spektaklu znajdą Państwo pod adresem:
https://www.zyciepw.pl/zielonka-mamro/