Mamy w kim wybierać

W najbliższą niedzielę 21 października wybierzemy nowy Parlament RP. W naszym okręgu o mandat poselski ubiegać się będzie 143 kandydatów z 7 komitetów wyborczych oraz 7 kandydatów na Senatora.

Kampania wyborcza dobiega końca. Rozkręcała się powoli, by w samej końcówce nabrać tempa. Idącego ulicami naszych miejscowości niemal z każdego drzewa, słupa czy kawałka ściany wita uśmiechnięte oblicze naszych przyszłych reprezentantów. Doświadczeni zamieszaniem jakie w ostatnim czasie panuje na polskiej scenie politycznej staramy się wzajemnie przekonywać o konieczności spełnienia obywatelskiego obowiązku. Czy wybierzemy dobrze? Czy zechce nam się w niedzielny dzień poświęcić kilkanaście minut i pofatygować do lokali wyborczych? Przekonamy się o tym niebawem.

Powiat Wołomiński to tak zwany okręg wyborczy nr 20. Listy wyborcze w naszym okręgu zarejestrowało 7 komitetów wyborczych, na których łącznie znajdziemy 143 nazwiska. To niemało. Z tej grupy wybieramy tylko jednego posła, stawiając znak ?X? lub ?+? przy jego nazwisku.

– Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 6. rano do 20. wieczorem. Chcąc oddać swój głos musimy wylegitymować się dokumentem ze zdjęciem. Otrzymamy dwie karty do głosowania: duża A-2 z kandydatami do Sejmu, gdzie stawiamy znaczek ?x? przy jednym nazwisku i mniejszą do Senatu na której możemy zaznaczyć nie więcej niż dwie osoby ? przypomina Marzena Roszkowska, sekretarz Miasta i Gminy Wołomin.

A swoje listy na naszym terenie zarejestrowały następujące komitety:

Lista Nr 2 Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy na której jest 15 kandydatów ? wśród nich nie znajdziemy nikogo kto mieszka na terenie Powiatu Wołomińskiego. Lista Nr 3 KW LPR – tu na 22 nazwiska aż 5 to mieszkańcy naszego powiatu: na miejscu drugim Walczak Ryszard Zenon – Ząbki, na piątym Henryka Piwowar ? Zielonka, na czternastym Rostek Jacek Piotr z Ząbek, na siedemnastym Nowak Arkadiusz Marek z Wołomina oraz na miejscu dwudziestym pierwszym ? Strzembosz Agnieszka Ewa z Ząbek. Lista Nr 6 KW Prawo i Sprawiedliwość wystawiło 22 kandydatów z czego trójka to mieszkańcy naszego powiatu: na miejscu czwartym – Dziewiątkowska Izabella Teresa z Kobyłki, na miejscu 11 – Rajchert Marta z Radzymina oraz na miejscu 20 – Uściński Piotr Michał z Ząbek. Lista Nr 8 KW Platforma Obywatelska wystawił 21 osób a wśród nich dwóch przedstawicieli powiatu wołomińskiego: na miejscu 10 ? Porębski Paweł Jan z Marek oraz na miejscu 14 Oleszczuk Henryk Roman z Wołomina. Lista Nr 10 Komitet Wyborczy PSL. Na liście jest 22 kandydatów z czego dwoje to mieszkańcy naszego powiatu:na miejscu 10 – Nocoń Andrzej Mirosław z Kobyłki oraz na miejscu 13 ? Główka Elżbieta z Radzymina. Lista Nr 15 KW Samoobrona. Na liście jest 20 osób a z nich dwie to mieszkańcy Wołomina: Biesiada Tadeusz pozycja 9 i Rowicki Janusz pozycja 12. Lista Nr 20 Koalicyjny Komitet wyborczy Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP. Tu również nie zabrakło naszych reprezentantów. Listę zaczyna z numerem pierwszym Balicki Marek Zbigniew zaś na miejscu 7 znajdziemy Oleksiaka Henryka z Duczek w Gminie Wołomin.

Lista do Senatu zawiera 5 nazwisk. Tu też nie brakuje mieszkańców ziemi wołomińskiej: na miejscu 3 ? Barszcz Jacek Tomasz z Wołomina oraz Sasin Jacek Robert z Ząbek na pozycji piątej. Tak więc jest w kim wybierać. O mandat posła z naszego powiatu ubiega się 16 osób zaś o mandat Senatora dwóch. Czy któryś znajdzie się wśród wybranych zależy tylko od nas. Teresa Urbanowska