Marek Bałata, Krzysztof Ścierański i poezje norwidowskie w ujęciu wokalnym

IMGP2153

W niedzielę 10 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odwiedzający Pałac w Chrzęsnem wybrali się w podróż śladami Cypriana Kamila Norwida.

2017-09-14_143354

2017-09-14_143853

O godzinie 14.00 odbył się koncert unikalnego duetu – na scenie wystąpili Marek Bałata, wiodący polski wokalista jazzowy i Krzysztof Ścierański, legenda polskiego jazzu i jazz-rocka, od ponad 20 lat uznawany za najlepszego basistę jazzowego w kraju nad Wisłą.
Czołowi polscy artyści jazzowi zaprezentowali zebranym własną interpretację norwidowskiej poezji. Ten wspaniały duet improwizującego wokalu i basu elektrycznego, w połączeniu z twórczością Norwida, zrobił niesamowite wrażenie na zebranych, a także dostarczył prawdziwych wzruszeń. Nowa odsłona wierszy wielkiego poety stanowiła też świetną okazję do przypomnienia widzom, że nierozumiany za życia i wyprzedzający twórczością swoją epokę, Cyprian Kamil Norwid, przez każde pokolenie odkrywany jest na nowo. Warto także w tym miejscu wspomnieć, iż w niedalekiej Dąbrówce, w  kancelarii parafialnej zachował się akt chrztu poety, a na miejscowym cmentarzu znajduje się nagrobek jego matki – Ludwiki.

Po koncercie goście zostali zaproszeni na pałacową wystawę „Czas na Norwida”, zaś przewodnikiem okazał się sam prezes Fundacji Museion Norwid – Jacenty Matysiak, który w wyjątkowy sposób opowiadał o zbiorach norwidianów.

W drugiej części programu zebrani obejrzeli spektakl „Norwid – miłość i samotność”, skonstruowany specjalnie dla Pałacu w Chrzęsnem, z udziałem profesjonalnych aktorów. Przedstawienie zakończyło norwidowskie popołudnie, z którego publiczność wyszła zachwycona.

Zdjęcia: Jarosław Marek Komorowski
Opracowanie: Magdalena Roguska (Pałac w Chrzęsnem) i  Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.