Marki – jedyna taka zabawa na stulecie!

Marki - jedyna taka zabawa na stulecie!

1 lipca 1924 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych o utworzeniu gminy Marki. W tym roku obchodzimy więc 100-lecie tego wydarzenia, symbolizującego początek naszej lokalnej samorządności. Z tej okazji 29 oraz 30 czerwca zapraszamy Państwa na Dni Marek, czyli święto radości, relaksu i muzyki. Napisać „będzie się działo” to jakby nic nie napisać. Przygotowaliśmy dwudniowe wydarzenia, na które zapraszamy dzieci, dorosłych i seniorów. Każdy znajdzie coś dla siebie! – informuje UM Marki

Sobota, 29 czerwca

Tego dnia serce naszego miasta będzie bić na stadionie Marcovii przy Wspólnej 12. Zaczynamy o godz. 14.00 i bawimy się do wieczora.

To już tradycja, że na takie coroczne wydarzenie zapraszamy muzyczną gwiazdę. W tym roku odwiedzi nas Baranovski (na zdjęciu u góry), wokalista i kompozytor, autor takich hitów jak „Czułe miejsce” i „Nie mamy nic”. Pojawi się na naszej scenie o godz. 18.00 i wierzymy, że rozgrzeje nas do czerwoności.

Przed nim wystąpi na scenie duet Cosmos. Możecie go już znać z utworu „Droga Pani, ale Pani pachnie”, który w popularnym serwisie YouTube ma 12 mln wyświetleń. Początek występu tego duetu o godz. 16.00.

Pomiędzy występami tych artystów na scenę wkroczy Kwazzy (Kuba Kwaśniewski) z Zespołem, który przekaże słuchaczom potężną dawkę energii.

(więcej o artystach piszemy poniżej).

Ale nie samą muzyką żyje człowiek, zwłaszcza bardzo młody. Dla dzieci też będziemy mieć mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim będą mogły się wyszaleć na dmuchańcach. Dodajmy – bezpłatnych.

Będą mogły się też sprawdzić w zabawie, która zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. To hobby horse, którego prekursorem… mógł być krakowski lajkonik. Zabawa polega na pokonywaniu przeszkód. Nie jest to takie proste, bo w tym czasie trzeba trzymać w rękach drewniany kij z pluszową głową konia.

– Przygotujemy też rodzinne warsztaty, podczas których będzie można dać upust artystycznym pasjom – informuje Ada Gajek z UM Marki.

Dla dzieci (i nie tylko!) zainteresowanych współczesną techniką ogromną atrakcją będzie… prawdziwa śmieciarka. To wyjątkowa okazja, by poznać zasady jej działania. Oczywiście nie może zabraknąć też naszych strażaków, którzy przyjadą do nas z remizy przy ul. Dużej. A jeśli jesteśmy już przy pojazdach mechanicznych, tego dnia wręczymy kluczyki do Toyoty Aygo X zwycięzcy naszej miejskiej loterii.

Ci, którzy nie wygrali, niech się nie martwią. Będą też różnego rodzaju konkursy z nagrodami. A uśmiech na twarzy zagwarantuje występ iluzjonisty.

Czekać na Was będzie wiele stoisk. Część z nich przygotują dla Was nasi partnerzy z Mareckiej Karty Mieszkańca. Przypomnijmy, że udzielają oni zniżek posiadaczom naszej karty! Dziękujemy, że będziecie z nami.

Pojawią się też nasze miejskie instytucje m.in. urząd miasta (z tak lubianym ekologicznym kołem fortuny), biblioteka oraz Mareckie Inwestycje Miejskie, które będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji.

– A jeśli ktoś poczuje głód, na pewno skorzysta z szerokiej oferty stoisk gastronomicznych – mówi Emilia Wrzosek z UM Marki.

Nad całością sobotniego wydarzenia czuwać będzie Jankes, czyli Krzysztof Jankowski, popularny prezenter radiowy i telewizyjny. Wcieli się w rolę konferansjera sobotniej części Dni Marek.

Baranovski

Jadąc autem rano do pracy na pewno nie raz słyszeliście te słowa:

Tylko nie w czułe miejsce

Tylko nie prosto w twarz

Tylko nie prosto w serce

Nie chcę więcej, nie chcę

To fragment utworu „Czułe miejsce”, którego autorem jest Baranovski, nasza gwiazda sobotniego wieczoru. Wojciech Baranowski, bo o nim mowa, jest wokalistą, kompozytorem, pianistą i autorem tekstów. Pierwsze kroki na scenie muzycznej stawiał w 2014 r., gdy uczestniczył w przesłuchaniach do programu „The Voice of Poland”. Występował w zespole Xxanaxx, by ostatecznie w 2018 r. zdecydować się na karierę solową. Od tego czasu wydał trzy albumy – każdy zawierał utwory szturmujące listy przebojów. W ucho wpadają m.in. rytmiczne „Nie mamy nic” oraz liryczne „Lubię być z nią”. Ten ostatni utwór był odtwarzany na You Tubie już 85 mln razy! Na pewno je usłyszymy w Markach – początek o godz. 18.00.

Kwazzy z Zespołem

Dawka pozytywnej energii – tak mówią słuchacze o koncertach Kuby Kwaśniewskiego i jego ekipy. Na początku artystycznej drogi można było go posłuchać w Markach m.in. podczas występów w Fundacji Otwarte Serce czy Spartakiady MSG. W 2023 r. wygrał w programie dla młodych artystów Stage4You oraz w rzeszowskim konkursie Kill Me With The Music. To zaowocowało juwenaliową trasą po kilku polskich miastach. Jego muzykę nie jest łatwo zaszufladkować – łączy jednak takie gatunki jak funk, elektronikę czy rap. Przekonamy się o tym o godz. 17.00

Cosmos

Na scenie przy Wspólnej 12 pojawi się duet Karola Kudrzyckiego oraz Mateusza Makowskiego. Możecie go znać z utworu „Droga Pani, ale pani pachnie”, który zrobił karierę na You Tubie. W ciągu roku zanotował 12 mln odsłon. W tym utworze znajdziecie lekkość, energię, wibrujący  rytm i… miłosne uczucia.

„Muzycy poruszają się w nurcie pop-rocka, choć w ich muzyce nie brakuje alternatywnych, funkowych i elektronicznych brzmień. Ich utwory gościły na antenach wielu polskich rozgłośni radiowych, zespól ma na koncie także wspólne występy z takimi artystami, jak Paweł Domagała, Organek i O.S.T.R. – czytamy w opisie ich dotychczasowej działalności.

Cosmos pojawi się na naszej scenie o godz. 16.00

Wstęp na wszystkie koncerty – za darmo!

Niedziela, 30 czerwca

Jesteście gotowi na hawajską przygodę? Od godz. 14.00 zapraszamy do Parku Miejskiego na atrakcje rodem ze słonecznego Honolulu. Początek wakacyjnej przygody zapowiada się egzotycznie! Na scenie plenerowej aktorzy Teatru Kultura przedstawią Bajkę Hawajską dla dzieci. W przestrzeni parku instruktorzy MOK-u zaproszą na hawajskie warsztaty. Duet Jaha, czyli Hania Kochańska i Marcin Zawada, wraz z hawajską Calineczką będą uczyć tańca Hula.

Egzotyczny klimat zapewnią artyści z zespołu Los Navarros. Na scenie zabrzmią tradycyjne pieśni z Curacao, Argentyny, Meksyku, Kuby i Wenezueli oraz znane latynoskie hity.

Zapraszamy też na koncert bębnów DJEMBE i zespołu fundacji Otwarte Serce.

Wystąpi również znany i lubiany zespół wokalny Popołudniowe Trio z nowym wakacyjnym repertuarem.

Będą atrakcje dla najmłodszych, czyli kącik malucha i dmuchane zabawki. Nie zabraknie hawajskiej plaży, palm i leżaków i kokosowych przysmaków.

Tradycyjnie w sąsiedztwie Fabryki Briggsów planujemy strefę gastronomiczną, gdzie będzie można skosztować lodów, napić się kawy oraz zjeść cos konkretnego.

Do zobaczenia w Parku! Zachęcamy do przyjścia w strojach inspirowanych Hawajami – kwieciste koszule, spódnice hula i wianki z kwiatów będą mile widziane! Aloha!

Bajka Hawajska

Wśród egzotycznych atrakcji w Parku Miejskim – bajka dla najmłodszej widowni! Zaczynamy o godz. 15.00. Aktorzy Teatru Kultura zapraszają na opowieść o bohaterskiej Vamie, hawajskiej księżniczce, której przyśnił się nieznajomy chłopiec. Dziewczynka zakochuje się w nim i wraz z przyjacielem, Żółwikiem Tiktokiem, wyrusza w pełen przygód rejs, by odnaleźć tajemniczą postać ze snów.

„Vama i wielka hawajska przygoda” to interaktywny musical. Widzowie wezmą czynny udział w przygodach bohaterów. Fabuła spektaklu inspirowana jest Legendami Hawajskimi Padraica Columa.

Duet Jaha oraz Calineczka

Słońce czy deszcz? Upał czy mróz? Nieważne! Calineczce nic nie przeszkodzi, by tańczyć przez cały rok! Około godz. 16.30 zapraszamy na spotkanie z dziewczynką nie większą niż cal, która nie boi się marzyć! Wraz z nią przeżyjecie niesamowite przygody na słonecznej, hawajskiej plaży i poznacie roztańczonych turystów. Obejrzycie szalone pokazy tańca i dowiecie się, dlaczego tak ważne jest, by akceptować siebie i innych takimi, jakimi są. A może ktoś z Was podpowie Calineczce, kto jest najlepszym kandydatem na męża? Grubiutki Ropuch, zakochany w sobie Chrabąszcz, Krecik z Czech czy sympatyczny Korneliusz?

Przybywajcie do Paku Briggsów! Będzie dużo szaleństwa, zabawy i cenny morał. A do plecaków włóżcie: ręcznik, krem do opalania, czapkę z daszkiem i wyobraźnię! Bajkowe animacje na scenie plenerowej z Calineczką na Hawajach poprowadzą Hanna Kochańska i Jacek Zawada, czyli Duet Jaha.

Los Navarros

Grupa Los Navarros wykonuje muzykę latynoamerykańską. W repertuarze ma tradycyjne pieśni i tańce południowo-amerykańskie oraz znane latynoskie przeboje. Nie trudno się więc domyślić, że motywem przewodnim utworów jest… miłość w gorącym latynoskim ujęciu.

Piękne, wpadające w ucho melodie wykonane z wyczuciem i nostalgią, ciepłe brzmienie klasycznych gitar, dodające smaku i podkreślające latynoskie rytmy instrumenty perkusyjne – to wszystko sprawia, że w piosenkach Los Navarros można usłyszeć szum traw argentyńskiej pampy, uwodzący śmiech pięknej kobiety, brzęk szkła w meksykańskim barze, bicie serca, które rozkwita jak kwiat.

Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Tomka Kaszubowskiego zafascynowanego muzyką latynoamerykańską. Do współpracy Tomek zaprosił gitarzystę i „człowieka orkiestrę” – Pawła Nawarę oraz wokalistę Adama Tkaczyka. Grupa zadebiutowała koncertem w teatrze „Stara Prochownia” w Warszawie w ramach cyklu „Gitara i przyjaciele”, a pojawiła się tam na zaproszenie pomysłodawcy i organizatora cyklu, gitarzysty – Romana Ziemlańskiego.

Zespół nagrał płytę zatytułowaną „Los Navarros” i zaczął koncertować w wielu miejscach w Polsce, spotykając się z ciepłym przyjęciem publiczności. Zróżnicowany i dobrze dobrany repertuar sprawia, że jego koncerty nasycone są skrajnymi emocjami – od zadumy i refleksji po radość i euforię.

Początek – o godz. 18.00

Drzewko szczęścia

Spójrzcie na twarze szczęśliwych ludzi. Zobaczycie je na wystawie prac fotograficznych Katarzyny Kozłowskiej.

– Drzewko szczęścia symbolizuje to wszystko, co kojarzy się z szeroko pojętym przepisem na szczęście. Taki też tytuł nosi projekt fotograficzny, którym chcę się podzielić – tłumaczy Katarzyna Kozłowska.

Podkreśla, że „Drzewko szczęścia” jest stworzone z pozytywnych emocji uczestników projektu.

– Spotykamy się, rozmawiamy o tym, co lubią, co sprawia im radość, a ja to na swój sposób uwieczniam. Chciałam stworzyć coś uniwersalnego, gdzie „każdy” ma szansę dostrzec odrobinę siebie. Zapraszam do krótkiej przerwy w codziennych sprawach i do zadania sobie pytań „Co mnie cieszy? Co ja lubię?” Mam nadzieję, że w odpowiedzi odnajdą Państwo swoją własną małą lub wielką radość, a przynajmniej się uśmiechną! – mówi autorka instalacji.

Współorganizatorami tegorocznych Dni Marek są: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Wołomiński.

Więcej informacji z Marek

Marki - 80. rocznica mordu na Kruczku

Marki – 80. rocznica mordu na Kruczku

W tym roku przypada 80. rocznica bestailskiego mordu na mieszkańcach Marek i Zielonki. Zapraszamy Państwa do wspólnego oddania  hołdu ofiarom. Uroczystość rozpocznie się [...]
0 komentarzy
Przedłuż ważność Mareckiej Karty Mieszkańca

Przedłuż ważność Mareckiej Karty Mieszkańca

1 lipca utraciły ważność karty wydane na podstawie PIT-u za rok 2022. Jeśli jeszcze nie posiadacie Mareckiej Karty Mieszkańca (MKM) lub nie przedłużyliście [...]
0 komentarzy
Marki - rozpoczęcie prac nad planem ogólnym dla miasta

Marki – rozpoczęcie prac nad planem ogólnym dla miasta

Ogłoszenie Burmistrza Miasta Marki: Na podstawie art. 13i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu [...]
0 komentarzy
Marki - Kino letnie 2024

Marki – Kino plenerowe w Parku Briggsów

W czwartek (18 lipca) w kinie pod chmurką  wyświetlony zostanie polski film komediowy „O psie, który jeździł koleją” z 2023 r.  Wstęp wolny! [...]
0 komentarzy
Marki - roboty w ulicy Zosi

Marki – roboty w ulicy Zosi

17 lipca rozpoczęły się prace związane z wymianą nawierzchni ulicy Zosi (położoną między Szpitalną i Leśną). Wykonawca prac – Zakład Usługowo-Handlowy Adam Jasiński [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.