Marki – Koncert z okazji Dnia Matki

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z muzyką klasyczną z okazji Dnia Matki. Już 26 maja 2024 roku o godzinie 18.00 na Scenie MCER wystąpi blisko 40-osobowa orkiestra NUSO (Ukraińska Orkiestra Symfoniczna „Nadiia”) z repertuarem stworzonym specjalnie na tę okazję.

Koncert „Najpiękniejsze tańce dla mamy” to uczta dla miłośników muzyki, prawdziwa podróż szlakiem najbardziej znanych tańców świata: mazurki, czardasze, walce, tańce słowiańskie i wiele innych!

Bilety są dostępne w kasach MCER i na www.bilety24.pl

Program koncertu

Pierwsza część:

  1. Strauss „Odgłosy wiosny”
  2. Brahms „Tańce Węgierskie” 1-7
  3. Strauss „Nad pięknym modrym Dunajem”
  4. Moniuszko „Mazur”

Druga część:

  1. Kalachevski „Ukraińska symfonia” 2 część”
  2. Grieg „Taniec Anitry”
  3. Dvorak „Tańce słowiańskie” wybrane z Op.46 i Op.72
  4. Offenbach „Can-can”

Dyrygent: Vitalii Liashko

Artyści NUSO to w większości członkowie założonej ponad trzydzieści lat temu, najstarszej w Ukrainie, młodzieżowej orkiestry symfonicznej (MASO Charków). Przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę orkiestra funkcjonowała w Charkowie.

Orkiestra przed wybuchem wojny dawała cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności. Została założona w 1993, by już rok później otrzymać tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze. W  2008 nadano jej status Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie.

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół utracił możliwość koncertowania w swoim, doświadczonym działaniami wojennymi mieście. Wielu muzyków straciło swoje domy. Orkiestra jako Zespół nie ma obecnie w Charkowie możliwości funkcjonowania. Ze względu na szczególnie intensywne działania wojenne w okolicach Charkowa zabroniono organizowania tam większych imprez kulturalnych, w tym koncertów orkiestrowych.

Nowy artystyczny dom muzycy MASO znaleźli przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Polsce m.in. w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Od października 2022 roku, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, orkiestra NUSO funkcjonuje dzięki Samorządowej Instytucji Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, przy wsparciu Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska, pod artystycznym kierownictwem dyrygenta, oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała.

W ramach polskiej rezydencji zespół wystąpił m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie,  Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, na festiwalach: Eufonie w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Emanacje w Lusławicach, Brandenburgische Sommerkonzerte w Niemczech, Spaesaggia Festival we Włoszech. Zagrali wiele koncertów charytatywnych m.in. dla szpitala dziecięcego w Prokocimiu, a w słynnej sali KKL Luzern oraz w Forum Yehudi Menuhina w Szwajcarii, dla muzycznych uniwersytetów Charkowa.

Charkowski zespół wziął udział w koncercie  „Symfonia Wolności”  w Wiedniu, uświetnił  Radę OBWE w Łodzi. Pod dyrekcją Dybała Orkiestra wykonała wymagającą  II Symfonię  „Wigilijną” K. Pendereckiego oraz wspólnie z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej wzięła udział w koncercie telewizyjnym „Solidarni z Ukrainą”.

Więcej informacji z Marek

Domowa porażka Marcovii

Domowa porażka Marcovii

W meczu 32 kolejki IV ligi Marcovia przegrała z Oskarem Przysucha 1:2 (1:1).  W pierwszej połowie drużyna z Marek stworzyła wiele okazji do [...]
0 komentarzy
Jubileuszowy Nocny Marek

Jubileuszowy Nocny Marek

W czerwcowy wieczór 2014 r. po raz pierwszy przy Wspólnej 12 spotkali się uczestnicy Nocnego Marka – biegacze oraz miłośnicy nordic walking. Start [...]
0 komentarzy
Nocny Marek - ważne informacja dla mieszkańców

Nocny Marek – ważne informacja dla mieszkańców

15 czerwca na trasę dwóch biegów oraz marszu nordic walking wyruszą uczestnicy „Nocnego Marka”. To jubileuszowa, dziesiąta edycja sportowego wydarzenia. Jego organizacja będzie [...]
0 komentarzy
Marki - Twórczy Zakątek dla młodzieży

Marki – Twórczy Zakątek dla młodzieży

Zajęcia w Twórczym Zakątku są zaprojektowane tak, aby pobudzić wyobraźnię i rozwijać umiejętności artystyczne młodzieży w wieku 12-15 lat. Podczas  spotkań młodzież będzie [...]
0 komentarzy
Marki - potańcówka miejska w rytmach rock’n’rolla

Marki – potańcówka miejska w rytmach rock’n’rolla

Jak co roku na rozpoczęcie wakacji zapraszamy Was do Parku Wolontariuszy na miejską potańcówkę. Tym razem bawić będziemy się w szalonych rytmach ROCK’N’ROLLA [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.