Marki – raport z odśnieżania miasta

Marki - raport z odśnieżania miasta

Od poniedziałku miejskie służby i zewnętrza firma pracują na mareckich drogach i chodnikach. W poniedziałek, 15 stycznia około 22:00 rozpoczęła się akcja odśnieżania polegającą na płużeniu i posypywanie solą miejskich dróg bitumicznych, która zakończyła się o 4 rano we wtorek. Tego samego dnia około godziny 22:30 rozpoczął się drugi etap prac odśnieżania, zakończony dziś około godziny 5 rano. Te zlecenie wykonuje firma zewnętrzna wybrana w przetargu.

– Dziś około godziny 10:30 ruszyliśmy w teren po raz trzeci. Pragniemy zaznaczyć, że w nocy z wtorku na środę pojawiła się nowa warstwa białego puchu. Jego topnieniu sprzyja nie tylko mieszanka chlorku sodu i piasku, którą posypujemy drogi i chodniki, lecz również promienie słońca rozgrzewające ciemne nawierzchnie drogi.   – informuje UM Marki

Prace na mareckich chodnikach i przystankach cały czas wykonują pracownicy Zakładu Usług Komunalnych (ZUK). Dziś ponownie, od godziny 6.00 rano pracują:

  • ekipa utrzymaniowa przystanków – odśnieżanie, posypywanie solą i wywóz odpadów
  • pięć ciągników, odśnieżających i sypiących sól po miejskich chodnikach

Przypomnijmy – odśnieżanie i utrzymanie dróg naszego miasta jest podzielone między trzech zarządców. Za Aleję Piłsudskiego i Legionową odpowiada Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, a za ulice: Fabryczną i Sosnową-Kościuszki – powiat wołomiński. Mimo tego miasto pomaga tym instytucjom w odśnieżaniu chodników.

W sumie w naszym mieście do odśnieżania jest około 200 km dróg i chodników.

Cały czas monitorujemy sytuacje na mareckich drogach, zarówno tych krajowych, powiatowych jak i naszych gminnych, dokładamy wszelkich starań, aby warunki zimowe jak najmniej utrudniały poruszanie się po mieście – informuje Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki

Zwracamy Państwa uwagę na trzy kwestie:

1. Służbom w odśnieżaniu dróg przeszkadzają źle zaparkowane samochody. Przy parkowaniu należy sprawdzić, czy przejedzie pługosolarka

2. Absolutnie zabronione jest wyrzucanie śniegu z posesji lub z podjazdu na drogę. Nasza praca idzie wówczas na marne, a takie przypadki w tym roku już zaobserwowaliśmy. Śnieg należy zgarnąć na krawędź chodnika przyległą do jezdni.

3. Właściciele lub zarządcy nieruchomości przylegających do chodnika, będącego częścią drogi publicznej, powinni pamiętać o obowiązku jego odśnieżania. Niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika przylegającego do posesji może skutkować mandatem. Obowiązek odśnieżania chodnika ustaje wtedy, gdy pozwala on na płatny postój lub parkowanie pojazdów, albo jeśli pomiędzy chodnikiem, a granicą działki, na której stoi nieruchomość, znajduje się pas zieleni będący częścią drogi publicznej. – podkreśla marecki ratusz

 

Więcej informacji z Marek

Marki - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Marki – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności i [...]
0 komentarzy
Fundacja Ars Docendi z dofinansowaniem dla KGW i OSP. Możliwe wsparcie wyjazdów integracyjnych

250 tys. zł dla Marek na remont dachu sali gimnastycznej

Marki otrzymają 250 tys. zł dofinansowania z programu „Mazowsze dla sportu” na remont dachu nad salą gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. [...]
0 komentarzy
Marki - Akcja sterylizacja 2026

Marki – Akcja sterylizacja 2026

Program obejmuje bezpłatne zabiegi weterynaryjne z zakresu kastracji oraz znakowania psów i kotów domowych. Poprzez zabieg kastracji (sterylizacji) należy rozumieć pełne chirurgiczne usunięcie [...]
0 komentarzy
Marki - ogłoszono konkursy na dyrektora przedszkola miejskiego oraz dyrektora szkoły Podstawowej

Marki – ogłoszono konkursy na dyrektora przedszkola miejskiego oraz dyrektora szkoły Podstawowej

Ruszyły dwie ważne rekrutacje, ogłoszono konkursy na dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 3 Bajkowy Świat oraz dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. [...]
0 komentarzy
Marki - Uwaga! Wymiana wodomierzy!

Marki – Wymiana wodomierzy

Rozpoczęła się wymiana wodomierz.  Jest to bezpłatna usługa, dokonywana co pięć lat przez nasze przedsiębiorstwo. Jeśli Państwa nie zastaniemy, zostawimy informację o naszej [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.