Marki – ZAKAZ dokarmiania dzików

Kobyłka - Hukinol do odbioru w PSZOK

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia w 2022 r. na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (Dz. U. z 2022 r. poz. 844) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzony został zakaz dokarmiania dzików.

Niestety otrzymujemy szereg zgłoszeń od mieszkańców informujących o celowym dokarmianiu dzików, co zupełnie niweczy nasze działania odstraszające – zaznacza Magda Zupka z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Marki.

Nie należy dokarmiać dzików, gdyż zwierzęta oswajają się z taką formą dostępności pokarmu i chętniej zapuszczają się w tereny zurbanizowane. Dziki przebywające na terenie miasta mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców, dlatego należy zadbać o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach.

Z uwagi na Afrykański Pomór Świń (ASF) na terenie RP obowiązuje zakaz odławiania i przemieszczania dzików, stąd gmina nie może tego realizować.

Wciąż w porozumieniu ze Starostą Wołomińskim i kołami łowieckimi szukamy nowych rozwiązań, które zminimalizują występowanie dzików w Markach. Obecnie Gmina Miasto Marki posiada decyzję Starosty Wołomińskiego o odstrzale redukcyjnym 60 sztuk dzików na terenach niezabudowanych (głównie leśnych) położonych w granicach administracyjnych Marek. Decyzja obowiązuje do 31 grudnia br.. Odstrzał prowadzony jest (zgodnie z decyzją) przez czterech łowczych, posiadających odpowiednie uprawnienia Polskiego Związku Łowieckiego.

Oprócz rozsypywania zapachowego środka odstraszającego, we współpracy z Fundacją Przyjaciele Braci Mniejszych prowadzimy regularne odstraszanie dzików m.in. środkami pirotechnicznymi (hukowymi). Jeśli usłyszycie Państwo strzały na terenie miasta, proszę się nie obawiać. Nikt nie strzela do dzikiej zwierzyny w terenie zabudowanym. Nikomu nic się nie stanie. Działania te mają na celu przepędzenie dzików na tereny leśne. – informuje UM Marki

 

Więcej informacji z Marek

Marki - Rekord goni rekord

Marki – Rekord goni rekord

Po raz pierwszy w naszej historii w ciągu doby wtoczyliśmy do sieci ponad 8,5 tys. m. sześć. Markowej Wody. Po dniach chłodu nadeszła [...]
0 komentarzy
Marki - MRMM na Ogólnopolskiej Debacie Młodych

Marki – MRMM na Ogólnopolskiej Debacie Młodych

22 czerwca 2026 roku przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Marki uczestniczyli w Ogólnopolskiej Debacie Młodych poświęconej Krajowej Strategii Młodzieżowej, która odbyła się w Warszawie. [...]
0 komentarzy
Marki - Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Marki – Brąz Mistrzostw Polski dla mareckiej badmintonistki

Za nami 62. Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity w Badmintonie, które w dniach 18-21 czerwca odbyły się w Łodzi. Najważniejszą informacją dla całej rodziny [...]
0 komentarzy
Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

Marcovia Mistrzem Polski w beach korfballu

20 czerwca, w samym sercu Warszawy, na plaży Poniatówka, marecka drużyna po raz kolejny udowodniła, że należy do absolutnej krajowej czołówki. W niezwykle [...]
0 komentarzy
Marki - Pożegnanie z IV ligą. Oby tylko na rok...

Marki – Pożegnanie z IV ligą. Oby tylko na rok…

Podopieczni trenerów Konrada Kucharczyka i Dawida Bułki zajęli ostatnie miejsce w tabeli i rozpoczną rundę jesienną na niższym szczeblu rozgrywkowym.  Po wyjazdowym zwycięstwie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.