Markowianie podzielą 600 tys. zł

Zgłoś, głosuj i wygraj ? każdy mieszkaniec miasta może zdecydować o kształcie części budżetu na 2018 r. Niedawno w Markach zakończyły się prace nad budową dwóch siłowni plenerowych. Lada dzień zostanie ogłoszony również przetarg na przygotowanie miejsca spotkań na świeżym powietrzu w centrum miasta, w którego skład wejdą park linowy i siłownia plenerowa. Co łączy te dwa przedsięwzięcia? Zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w głosowaniu nad mareckim budżetem obywatelskim.

– Czekamy na kolejne propozycje mieszkańców. Do 30 czerwca przyjmujemy wnioski z pomysłami przedsięwzięć, które ? po przejściu weryfikacji ? zostaną poddane pod wrześniowe głosowanie. Zwycięskie projekty zostaną wpisane do realizacji do budżetu na 2018 r. ? mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.
Nieprzypadkowo użyliśmy liczby mnogiej. W mareckim budżecie obywatelskim zostaną poddane pod głosowanie projekty w czterech kategoriach: kultura, edukacja, ekologia; sport, rekreacja; infrastruktura drogowa oraz inne. Do realizacji wejdą zwycięzcy każdej z czterech kategorii. Maksymalny pułap wydatku to 150 tys. zł. Jeśli pula 600 tys. zł nie zostanie wyczerpana, do realizacji wejdzie piąty projekt ? ten, który uzyskał największą liczbę głosów, a nie wygrał w swojej kategorii.
– By wziąć udział w tej formie konsultacji społecznych, nie trzeba być zameldowanym. Budżet obywatelski to forma konsultacji dla wszystkich, którzy mieszkają w Markach. Propozycja zadania musi zostać poparta podpisami co najmniej 25 mieszkańców, którzy ukończyli 16 lat. Osoby niepełnoletnie udzielające poparcia muszą dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Zapraszamy na warsztaty informacyjne, które odbędą się 24 czerwca na stadionie miejskim przy Wspólnej (od godz. 14.00)  ? zaznacza Paweł Pniewski, sekretarz zespołu ds. budżetu obywatelskiego.
Propozycje mieszkańców będą przyjmowane do 30 czerwca.
– Tego dnia w mareckim urzędzie miasta będzie można złożyć formularz do północy. Poza ratuszem pomysły można zgłaszać w Mareckim Ośrodku Kultury, filiach Biblioteki Publicznej przy Pomnikowej i Wczasowej oraz internetowo za pośrednictwem strony zdecyduj.marki.pl ? podkreśla Paweł Pniewski.
Głosowanie odbędzie się 15-30 września. Głosować będzie można w sposób elektroniczny (przez stronę zdecyduj.marki.pl) jak i tradycyjny.
Jesienią odbędzie się też głosowanie w sprawie młodzieżowego budżetu obywatelskiego. Wezmą w nich udział wyłącznie osoby niepełnoletnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.