Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin

W dniach 3-6 listopada odbyły się w Tokio X Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin. Był to najbardziej prestiżowy turniej karate na świecie rozgrywany w czteroletnim cyklu olimpijskim. Wśród 1039 uczestników w mistrzostwach wystąpiła 29-osobowa reprezentacja Polski.Najliczniejszą reprezentację z polskich klubów stanowiła czwórka zawodników Klubu Sportów Walki KYOKUSHIN. Zawody zostały zorganizowane przez najsilniejszą światową organizację karate ? International Karate Organization (IKO). Emocjonujące walki i wyśmienity poziom turnieju każdego dnia oglądał komplet publiczności w największej tokijskiej hali Tokyo Gym.

Dla zawodników KSW KYOKUSHIN doskonale przepracowany okres przygotowawczy przyniósł oczekiwane efekty, gdyż wszyscy zawodnicy wygrywali swoje pierwsze walki eliminacyjne. Jacek Dąbrowski wygrał zdecydowanie dwie swoje pierwsze walki z zawodnikami z Kanady i Nowej Zelandii. Dominika Dąbrowska pokonała silną Rosjankę, umiejętnie trafiając przeciwniczkę techniką okrężną w głowę pod koniec walki. Niestety w walkach o medale Jacek i Dominika przegrali swoje walki po dogrywkach, ulegając nieznacznie reprezentantom Ukrainy i Japonii. Obydwoje zajęli miejsca w strefie 5-8.

Katarzyna Sieradzka w kolejnym dniu turnieju trafiła na faworytkę gospodarzy. Kasia atakowała Japonkę z ogromną determinacją. Przez większą cześć pojedynku miała zdecydowaną przewagę. Pod koniec walki przeciwniczka wykonała nieprzepisową technikę, która miała ogromny wpływ na dalszą część walki. Japonka otrzymała ostrzeżenie, a sędziowie po przerwie kontynuowali walkę, która do końca toczyła się z delikatną przewagą Japonki.

W prestiżowej kategorii otwartej mężczyzn wzięło udział 192 zawodników. Wśród sześciu Polaków wystąpił Marcin Sieradzki. Podczas pierwszych dwóch dni turnieju Marcin zdecydowanie pokonał zawodników z Australii i Hiszpanii. W kolejnej rundzie wyrównanie walczył z utytułowanym Japończykiem ? mistrzem świata w kategorii do 90 kg Kentaro Tanaką. Tym razem górą był zawodnik gospodarzy i Marcin zakończył turniej wśród 64 najlepszych zawodników na świecie. Sukces tym większy, że od pięciu lat Marcin w Klubie Sportów Walki KYOKUSHIN łączy trudne do pogodzenia funkcje trenera klubu i zawodnika Reprezentacji Polski.

Mistrzem świata w kategorii open mężczyzn został Rosjanin Tariel Nikoleishvili, a tytuł wicemistrza świata zdobył utytułowany zawodnik formuły K-1 ? Brazylijczyk Everton Teixeira. W kategorii otwartej kobiet zwyciężyła Rosjanka Anastasia Khripunova. Więcej informacji i zdjęcia z turnieju na www.kswkyokushin.pl.