Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 634, realizowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, wkracza w kolejny etap. Roboty budowlane na odcinku od ul. Kolejowej do wiaduktu nad torami mają rozpocząć się w drugiej połowie lutego. W związku z tym wykonawca inwestycji, firma Strabag, opracował projekt czasowej organizacji ruchu, który został złożony do zatwierdzenia przez Urząd Marszałkowski.
Planowane zmiany w organizacji ruchu
Zgodnie z założeniami wykonawcy, na odcinku od wiaduktu nad torami do ul. Wojska Polskiego zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy w stronę Wołomina (od Warszawy do Wołomina).
Odcinek pomiędzy ul. Kolejową a ul. Wojska Polskiego pozostanie przejezdny w obu kierunkach, by zachować połączenie między dwiema częściami Zielonki (Zielonką Bankową i centrum miasta oraz częścią północną).
UWAGA! W pierwszej fazie drugiego etapu remontu, ruch (od Warszawy do Wołomina) będzie możliwy do ulicy Literackiej. Dalsza część drogi wojewódzkiej będzie nieprzejezdna.
Spowodowane jest to przedłużającymi się procedurami związanymi z protestem właściciela posesji, który nie zgadzał się na wywłaszczenie części jego działki, na której to posadowiony jest most zlokalizowany na wysokości dawnego sklepu Ahome. Sytuacja ta spowodowała znaczne wydłużenie rozpoczęcia budowy mostu, co z kolei doprowadziło do nieprzejezdności drogi wojewódzkiej na tym odcinku. Sprawa ta została już ostatecznie rozwiązana i aktualnie most jest w trakcie budowy. Po zakończeniu prac wykonawczych wszczęte zostaną procedury dopuszczenia go do użytku. Niestety ze względu na protesty i odwołania – most będzie gotowy, co szacuje wykonawca, na początku wakacji. Dopiero po otwarciu mostu droga wojewódzka będzie przejezdna na całym odcinku zlokalizowanym w granicach administracyjnych miasta Zielonka.
Od momentu otwarcia mostu, ruch w stronę Wołomina będzie mógł odbywać na odcinku od ul, Literackiej w kierunku Wołomina, co obrazuje poniższa mapa.
Dlaczego ustalono ruch w kierunku Wołomina?
To rozwiązanie wynika z bezpośredniego wpływu na cały układ komunikacyjny w tym również Warszawy. Ta propozycja została zaakceptowana przez inne instytucje opiniujące projekt.
Ustalenie ruchu w kierunku Warszawy spowodowałoby iż, jedyny wjazd do Zielonki, poza zjazdem z trasy S8, byłby możliwy wyłącznie ul. Marecką. To z kolei powodowałoby konieczność przejazdu przez naziemny przejazd kolejowy w drodze wojewódzkiej nr 631. Taka sytuacja generowałaby gigantyczne korki, które, jak prognozowała stołeczna policja, mogłyby występować już na wysokości Dolinki Służewieckiej.
Co również istotne, opcja z ruchem w kierunku Warszawy utrudniłaby i znacznie wydłużyła dojazd do domów mieszkańcom osiedla Poligon, zmuszając ich do objazdu niemal całej Zielonki. Przy takim rozwiązaniu, mieszkańcy musieliby kierować się do ul. Mareckiej, Kolejowej, Skorupki, Poniatowskiego, drogi wojewódzkiej nr 634 i dopiero skręcając w lewo mogliby wjechać na teren osiedla Poligon.
Wprowadzenie kierunku w stronę Wołomina zapewni mieszkańcom osiedla Poligon o wiele dogodniejszy i krótszy dojazd do domów. Zaś wyjazd z osiedla odbywać się będzie w DW634, a następnie poprzez ul. Literacką, skąd będzie można dostać się do centralnej i północnej części Zielonki.
Harmonogram prac
Harmonogram prac zakłada, że prace będą najpierw prowadzone po jednej stronie drogi i ten etap potrwa około 6 miesięcy. Po ich zakończeniu, roboty rozpoczną się po drugiej stronie drogi i również potrwają około 6 miesięcy.
Przez cały czas trwania modernizacji, ruch na DW634 będzie możliwy jedynie w kierunku Wołomina.
Prace zaplanowane są na 12 miesięcy tj. do lutego 2026 r.
Miasto Zielonka zgłasza swoje uwagi
Miasto Zielonka od początku aktywnie uczestniczyło w rozmowach dotyczących czasowej organizacji ruchu. W grudniu ubiegłego roku odbyło się spotkanie w tej sprawie w Urzędzie Miasta Zielonka, na którym przedstawiliśmy szereg uwag do projektu. Na każdym etapie rozmów skupiamy się na minimalizowaniu negatywnych skutków proponowanego rozwiązania dla mieszkańców.
UM w Zielonce zabiegał o:
- zapewnienie płynności przejazdu pomiędzy Zielonką Centralną a Zielonką Bankową
- poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu
- zachowanie dojazdów do posesji oraz działalności gospodarczych
- zachowanie wlotów ulic przylegających do DW 634, zarówno po stronie Zielonki Centralnej, jak i Zielonki Bankowej.
W wyniku tych interwencji udało się doprowadzić do zapewnienia przejazdu w obu kierunkach pomiędzy centralną i południową częścią miasta przez cały okres budowy.
Dojazd do posesji
W czasie prowadzonych prac na drugim odcinku drogi wojewódzkiej zapewnione będą dojazdy do posesji oraz działalności gospodarczych. Może zdarzyć się jednak tak, że krótkotrwale dojazd ten nie będzie możliwy ze względu na prowadzenie robót ziemnych na wysokości danej posesji. Wykonawca zapewnia, że takie ograniczenia będą krótkotrwałe i będą wynikały wyłącznie z konieczności realizacji niezbędnych robót.
Trzeba zaznaczyć, że dojazd do posesji oraz działalności gospodarczych będzie możliwy zgodnie z kierunkiem ustalonym w czasowej organizacji ruchu tj. od Warszawy do Wołomina.
Ze względu na zakres prac drogowych, realizowanych kolejno po jednej i drugiej stronie jezdni, możliwe będą również czasowe zamknięcia niektórych wlotów ulic przylegających do DW634. Te zamknięcia nie będą długotrwałe, ale konieczne by móc przeprowadzić niezbędne prace.
Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 634 jest inwestycją realizowaną przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Firma Strabag odpowiada za przygotowanie i wdrożenie czasowej organizacji ruchu. Miasto Zielonka, mimo że nie jest inwestorem ani decydentem w tej sprawie, aktywnie uczestniczy w rozmowach i opiniuje przedstawiane propozycje, dbając by interes Miasta i społeczności był w jak możliwie najszerszym zakresie wzięty pod uwagę. Jednak ostateczne decyzje nie leżą po naszej stronie.
Dokładny schemat organizacji ruchu zostanie opublikowany niezwłocznie po zatwierdzeniu projektu przez Urząd Marszałkowski, który analizując przedłożony schemat wraz z uwagami stron, w tym Miasta Zielonka, może wprowadzić jeszcze do niego zmiany.
źródło: UM ZIelonka
Więcej wiadomości z Mazowsza

Wypadek na ulicy Wąskiej w Wołominie – jedna osoba poszkodowana

Pożar samochodu osobowego w Ossowie

Z jednego Opla ukradł radio, w drugim uciął sobie drzemkę

Na terenie objętym pożarem traw znaleziono zwłoki 80-letniej kobiety

W razie odmowy miał zostać wywieziony do lasu – areszt za wymuszenie rozbójnicze

Z Dubaju prosto w ręce śródmiejskich policjantów

Pożar busa w Markach – spłonęły luksusowe rowery warte kilkadziesiąt tysięcy złotych

Omyłkowo wjechał na „koronę” KSP, miał 3 promile, został zatrzymany

Kryminalni rozbili grupę włamywaczy

Policjanci z drogówki zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców

Niebezpieczny incydent na trasie S8 – pożar koła z ciężarówki sparaliżował ruch

Dozór dla sprawcy podpalenia obory, na skutek którego spłonęły 3 krowy

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy. Miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie

Trzymał kanister z benzyną i groził podpaleniem
