Morowy interes

składowanie odpadów niebezpiecznych i toksycznych

Przez całe wieki alchemicy próbowali zamienić błoto w złoto. Współcześni przedsiębiorcy znają już sposób na biznes wystrzałowy, dochodowy, niezawodny, wręcz morowy. Ten biznes to składowanie odpadów niebezpiecznych i toksycznych.

Na składowanie odpadów niebezpiecznych i toksycznych jest spore zapotrzebowanie. Dlatego biznesmeni łatwo uzyskują zgodę samorządu, następnie przyjmują odpady i słone opłaty za ich przygarnięcie. Na koniec ogłaszają oficjalne bankructwo i wyjeżdżają na antypody. Czysty zysk. O przetworzenie i usunięcie toksyn niech się martwią inni i to prędko, bo jeśli roznieci się pożar, wybuchy i morowe powietrze z morowego biznesu będą się żywo kojarzyć z bombą atomową.

Składowisko odpadów niebezpiecznych w Wołominie przy ul. Łukasiewicza działało kiedyś całkiem legalnie. Zezwolenie na zbieranie odpadów zostało wydane przez poprzedniego starostę w roku 2015. Nowy starosta Adam Lubiak cofnął zezwolenie w listopadzie 2022. Odpadów toksycznych było już jednak zbyt wiele, żeby ktoś chciał się nimi zająć.

Nikt do dziś nie wie, ile niebezpiecznych substancji się tam dokładnie znajduje, szacuje się, że jest to od 16 do 20 tysięcy litrów etanolu, glikolu etylenowego, ksylenu i innych łatwopalnych trucizn. Przepisy prawne w tych kwestiach są nieco rozmyte i ciągle się zmieniają. Któż za nimi nadąży? Starostwo w oświadczeniu z 19 maja 2023 stwierdziło, że ze względu na dużą ilość odpadów ewentualne cofnięcie decyzji leży w kompetencjach Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Przedsiębiorstwo Foreko sp. z o.o. starało się o zezwolenie Urzędu Marszałkowskiego na rozszerzenie działalności, ale w czasie oczekiwania nie próżnowało i przyjmowało odpady.

Marszałek Województwa Mazowieckiego decyzją z 17 sierpnia 2023 r., odmówił dostosowania decyzji Starosty Wołomińskiego udzielającej Foreko sp. z o.o. zezwolenia na zbieranie odpadów na terenie nieruchomości położonej przy ul. Łukasiewicza 11 w Wołominie – tłumaczy Marta Milewska, Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka ds. Komunikacji Zewnętrznej.

Równocześnie do Marszałka spłynęły opinie innych instytucji na temat składowiska. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Mińsku Mazowieckim po kontroli negatywnie zaopiniował pod względem spełnienia wymagań ochrony środowiska miejsca magazynowania odpadów, w Wołominie przy ul. Łukasiewicza 11 – dodaje Marta Milewska. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie również po kontroli stwierdził brak spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz brak zgodności prowadzonej działalności w zakresie zbierania odpadów z warunkami ochrony przeciwpożarowej.

Składowisko na Łukasiewicza nie jest jedynym w Polsce. Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w 2020 roku ujawniono 412 nielegalnych składowisk różnych odpadów, a rok później 318. Nie koniec na tym, co roku znajduje się ich setki. Najwyższa Izba Kontroli raportuje, że w latach 2017-22 doszło do 754 pożarów wysypisk śmieci.

W lipcu 2023 doszło do wielkiego pożaru składowiska odpadów toksycznych pod Zieloną Górą. Wołomin jest w bardzo podobnej sytuacji… tylko dużo gorszej. Tutejszych odpadów jest więcej, są przechowywane niewłaściwie pod gołym niebem, blisko miasta, galerii handlowej, linii kolejowej i rzeki. Sąsiadującym mieszkańcom włos się na głowie jeży, tymczasem trujących substancji nikt nie chce wywieźć.

Zgodnie z art. 26 ustawy o odpadach posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania – zauważa Marta Milewska. – W przypadku nieuprzątnięcia terenu przez posiadacza odpadów w myśl art. 26a właściwym organem do usunięcia odpadów jest organ, który wydał decyzję o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, wydał decyzję stwierdzającą nieważność, uchylił decyzję lub wygasił decyzję związaną z gospodarką odpadami.

Operacja wywiezienia tych substancji kosztowałaby ok. 200 milionów złotych. Trudno wyobrazićc sobie prywatnego przedsiębiorcę, który chciałby tyle wyłożyć. Roczny budżet gminy Wołomin wynosi 300 milionów, więc gmina, choć najbardziej zainteresowana, też raczej odpada. Starostwo i Urząd Marszałkowski również nie chcą zostać wskazani jako ci, którzy wydali decyzję o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, bo nie marzą o wyłożeniu pieniędzy.

Zaistniały spór kompetencyjny pomiędzy Marszałkiem Województwa Mazowieckiego a Starostą Wołomińskim oczekuje na rozstrzygnięcie przez Naczelny Sąd Administracyjny. Ponieważ przedsiębiorca prowadził przez cały czas działalność i zmagazynował zbyt duże ilości odpadów, Starosta odsyła sprawę do województwa. Jednak Marszałek zauważa, że odpady były gromadzone na podstawie decyzji Starosty i nigdy nie było decyzji Marszałka uprawniającej do zbierania odpadów.

– Tutejszy organ stoi na stanowisku, że nie jest właściwy do cofnięcia decyzji wydanej przez Starostę – podsumowuje Milewska. Naczelny Sąd Administracyjny nie ma wyznaczonych terminów na rozstrzyganie sporów kompetencyj nych.

Z przeszłych doświadczeń widać jednak, że tego typu sprawy ciągną się tam miesiącami lub latami. Jałowy spór więc trwa, a śmieci jak leżały… tak leżą i straszą pożarem. Panika rozciągnęła się na wszystkie szczeble władzy, ale działania na panice się kończą.

Wojewoda chce namówić Marszałka na przynajmniej częściowe rozwiązanie i wywiezienie problemu. Nowe przepisy państwowe wskazują gminy jako właściwe organy do usuwania odpadów.

Najwyższa Izba Kontroli zauważa, że skoro obowiązki te nałożył na gminy Rząd, to finansowanie powinno pochodzić z budżetu centralnego.

Zazwyczaj, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W morowych interesach nie koniec jednak na pieniądzach. Surowe procedury, prawie niemożliwe do spełnienia, niejasna terminologia, przewlekłość postępowań sprawiają, że nawet gdyby znalazły się fundusze, to i tak nie da się zorganizować wywiezienia toksycznych odpadów.

Nawet gdyby zorganizować przetarg, to brak firm zainteresowanych zabezpieczeniem i przetwarzaniem toksyn. Ekolodzy przebąkują, że w dzisiejszych czasach wszystko da się przetworzyć. Dużo bardziej niezawodnym pomysłem na biznes jest jednak nagromadzić śmieci, zgarnąć opłaty za ich przechowywanie, ogłosić bankructwo, wyjechać na antypody… a niech przetwarzają i martwią się inni.

Barbara Wiśniowska

Więcej wiadomości z Mazowsza

Otrzymał łącznie 5200 zł mandatu

Pijany dzień po dniu wsiadł na rower. Otrzymał łącznie 5200 zł mandatu.

Niewyciąganie wniosków nigdy nie kończy się dobrze. Przekonał się o tym 52-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który dwukrotnie w ciągu dwóch dni wsiadł na [...]
0 komentarzy
„Na sygnałach” do lekarza - policjanci z Ostrołęki pomogli kobiecie w ostatnim tygodniu ciąży

„Na sygnałach” do lekarza – policjanci z Ostrołęki pomogli kobiecie w ostatnim tygodniu ciąży

„Za kilka dni rodzę i pilnie muszę dostać się do lekarza” – takie słowa usłyszeli policjanci z ostrołęckiej drogówki, którzy zabezpieczali protest rolników. [...]
0 komentarzy

Jechał drogą ekspresową z prędkością powyżej 170 km/h, to nie był jego pierwszy raz, został zatrzymany przez patrol Mazowieckiej Grupy SPEED

Niestety wśród kierowców są nadal osoby traktujące drogi ekspresowe jako tory wyścigowe. Prędkościomierze ich aut wskazują wówczas nawet ponad 170km/h. Taką prędkość zarejestrowali [...]
0 komentarzy
Czterech zatrzymanych do sprawy handlu narkotykami

Czterech zatrzymanych do sprawy handlu narkotykami. Policjanci zabezpieczyli 17 kg marihuany i ponad 330 tys. złotych

Zatrzymaniem czterech mężczyzn zakończyła się akcja przeprowadzona przez policjantów ze stołecznego Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową, Centralnego Biura Śledczego Policji i kontrterrorystów z [...]
0 komentarzy
Chciała zyskać kilka sekund, mogła stracić życie

Chciała zyskać kilka sekund, mogła stracić życie [wideo]

Pośpiech, nieuwaga i roztargnienie – to najgorsi towarzysze na drodze. Czasami jeden błąd, chęć zyskania kilku sekund, może zadecydować o tym, że stracimy [...]
0 komentarzy
Uwierzyła, że bierze udział w policyjnej akcji

Uwierzyła, że bierze udział w policyjnej akcji

Oszuści nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar. Dwa dni temu doszło do oszustwa, której ofiarą padła osoba starsza. Przestępca, podszywając się za policjanta [...]
0 komentarzy
31-latek z łomem w ręku napadł na ekspedientkę w sklepie spożywczym

31-latek z łomem w ręku napadł na ekspedientkę w sklepie spożywczym

Płońscy kryminalni ustalili i zatrzymali 31-latka, który napadł na ekspedientkę w sklepie spożywczym w Nowym Mieście. Zamaskowany mężczyzna, grożąc kobiecie łomem, zażądał wydania [...]
0 komentarzy
Jechał 191 km/h po ekspresówce. W „recydywie” otrzymał 5 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Jechał 191 km/h po ekspresówce. W „recydywie” otrzymał 5 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Szydłowieccy policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który na S7 przekroczył dozwoloną prędkość aż o 71 km/h. Mężczyzna otrzymał 5 000 złotych mandatu oraz 15 [...]
0 komentarzy
Dożywocie za zabójstwo dwóch starszych kobiet

Dożywocie za zabójstwo dwóch starszych kobiet

Na karę dożywotniego więzienia skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Radomiu 48-latka oskarżonego o zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem dwóch starszych kobiet z Grójca. [...]
0 komentarzy
Swoje zaniedbanie przypłacił mandatem karnym

Swoje zaniedbanie przypłacił mandatem karnym

Lód spadający z naczepy auta to ogromne zagrożenie na drodze. Tym razem nieszczęścia udało się uniknąć. 28-latek, który zapomniał o odpowiednim przygotowania auta [...]
0 komentarzy

Uciekł z miejsca zabójstwa, wpadł w ręce policjantów z Woli

Policjanci z Woli w wyniku intensywnych poszukiwań zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zabójstwo. Ze wstępnych informacji wynika, że sprawca spożywał alkohol z pokrzywdzonym. Podczas [...]
0 komentarzy
Areszt za kradzież rozbójniczą

Areszt za kradzież rozbójniczą

40-letni obywatel Słowacji usłyszał zarzuty kradzieży rozbójniczej. Pod koniec ubiegłego tygodnia mężczyzna wszedł do domu jednorodzinnego, skąd ukradł biżuterię i szarpał się z [...]
0 komentarzy
Planowany protest rolników przyniesie utrudnienia na drogach powiatu mińskiego

Utrudnienia w ruchu w związku z planowanymi protestami środowisk rolniczych

Dziś na wielu drogach krajowych i wojewódzkich mogą wystąpić utrudnienia w ruchu ze względu na zaplanowany protest środowisk rolniczych. Dlatego w miarę możliwości [...]
Jeden komentarz
W aucie ukryła blisko 10 000 sztuk papierosów oraz 5 kilogramów suszu tytoniowego

W aucie ukryła blisko 10 000 sztuk papierosów oraz 5 kilogramów suszu tytoniowego

Zatrzymaniem 41-letniej obywatelki Armenii oraz przedstawieniem jej zarzutów zakończyły się działania kryminalnych z Ochoty. W wyniku przeprowadzonej akcji zabezpieczono blisko 10 000 sztuk [...]
0 komentarzy
Krzewy konopi w namiocie

Krzewy konopi w namiocie

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zatrzymali 45-latka, który uprawiał konopie i posiadał środki odurzające. Za przestępstwo [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.