Na tropach Wacława Sieroszewskiego i Byka Zimy

Zapraszamy na spotkanie autorskie z cyklu „Pasja i talent” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie, w piątek , 1 lutego 2013 r. o godz. 18:00, Wołomin ul. Wileńska 32 (III piętro).

Gość spotkania: Michał Książek – podróżnik, reporter i przewodnik syberyjski

Zaprezentowany zostanie bogaty pokaz zdjęć z zimowego i bardzo zimnego Jakucka wzbogacony opowieściami o życiu mieszkających tam ludzi i polskich akcentach w historii tego regionu.

„Pokaz zdjęć opowiadający o zwierzęcym zimnie w jakim przychodzi żyć mieszkańcom Jakucka, stolicy JAKUCJI. Tamtejsze zimno zaiste jest zwierzęce, bo Jakuci przedstawiają je nie w postaci Dziadka Mroza, tylko Byka Zimy, który nie szczypie, a bodzie jak wściekły buhaj. Jedyne antidotum na zwierzęce zimno to zwierzęca skóra: szuba z wilka, czapka z rysia, kołnierz z sobola, czyli kuny syberyjskiej. To jest zarazem to samo zimno, które w „więzieniu bez krat” trzymało zsyłanych do Jakucji Polaków. Jednym z najbardziej znanych polskich zesłańców do Jakucji jest Wacław Sieroszewski, pisarz i uczony urodzony w majątku Wólka Kozłowska.”

Takiego właśnie zimna skosztował wiele razy Michał Książek, przewodnik syberyjski i podróżnik. Opowie o nim 1 lutego 2013 o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie.”