Na whisky i koncert dudziarzy do Szkocji? Wystarczy przyjechać do Jadowa! 

w Jadowie Dzień Szkocki

Po raz kolejny w lipcu (sobota, 1 lipca) w Jadowie pod Warszawą odbędzie się Dzień Szkocki. Będzie to trzecia edycja wydarzenia, które w poprzednich latach odbiło się szerokim echem w mediach – napisał o nim nawet brytyjski „The Times”. Czego możemy spodziewać się w tym roku? Szczegóły zdradza organizator – Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne.

Dzień Szkocki jest imprezą plenerową, która ma przypominać o szkockich osadnikach mieszkających w gminie Jadów w XIX wieku. Dlatego w programie znalazły się takie wydarzenia jak: występ zespołu dudziarzy czy degustacja whisky przygotowanej specjalnie z myślą o jadowskich Szkotach. Będą też tradycyjne potrawy szkockie, mecz piłki nożnej, kino plenerowe, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji.

„Dzień Szkocki w Jadowie to radosne i rodzinne wydarzenie, które organizujemy z myślą o wszystkich, którzy chcieliby poznać szkocką kulturę – od fanów serialu „Outlander” po koneserów szkockiej whisky oraz tych, którzy z krajem wrzosowisk i jednorożców nie mieli wcześniej styczności. Będzie to znakomita okazja do tego, aby wszystkimi zmysłami poczuć ten niepowtarzalny klimat. Każdy znajdzie tu coś dla siebie”, mówi Marek Suchocki, prezes Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego.

Skąd Szkoci w Jadowie

Sam pomysł Dnia Szkockiego to efekt pasji członków Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Trzy lata temu postanowili zrewitalizować cmentarz szkocki, znajdujący się na terenie ich gminy. Mieszkańcy Jadowa wiedzieli o istnieniu tego cmentarza, ale nikt szczególnie nie interesował się tematem. Działania Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego doprowadziły do rewitalizacji cmentarza i organizacji pierwszego Dnia Szkockiego z udziałem m.in. przedstawicieli St. Andrew’s Foundation. Powyższe działania zostały docenione nagrodą Super Samorząd w ramach akcji „Masz Głos” Fundacji Batorego. Nie dziwi więc, że Stowarzyszenie postanowiło kontynuować tak udaną inicjatywę.

W sobotę 1 lipca Stowarzyszenie zaprasza na trzecią edycję imprezy przede wszystkim mieszkańców powiatu wołomińskiego, turystów odwiedzających pobliskie tereny w okresie wakacyjnym, ale i gości z zagranicy zainteresowanych kulturą szkocką.

Organizatorami tegorocznej edycji Dnia Szkockiego są: Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne oraz St. Andrew’s Foundation. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Wielkiej Brytanii. Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Dla Ciebie. Partnerami wydarzenia są Koleje Mazowieckie, Oddział Warszawski PTTK, Loża Dżentelmenów oraz Idziemy na Whisky.

Zadanie publiczne pod nazwą Dzień Szkocki w Jadowie 2023 dofinansowane zostało ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Miasta i Gminy Jadów.

Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne działa od ponad trzech lat. To kilkunastu pasjonatów lokalnej historii, którzy stworzyli i prowadzą muzeum w budynku użyczonym przez gminę. Prężnie działająca sekcja detektorystyczna stowarzyszenia ma na swoim koncie odnalezienie największego tego typu skarbu krzyżackich kwartników na Mazowszu.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wołomiński gang samochodowy rozbity przez grupę ORZEŁ

Stołeczni policjanci grupy Orzeł, zwalczający przestępczość samochodową zatrzymali 8 osób, zajmujących się kradzieżami i paserstwem pojazdów. Policjanci zlikwidowali dwie „dziuple”, w których odbywał [...]
0 komentarzy
Wołomin - zmiana trasy linii L37 od 17 kwietnia

Wołomin – zmiana trasy linii L37 od 17 kwietnia

W związku z powiadomieniem wykonawcy o zamknięciu DW 634 w Turowie, a co za tym idzie likwidacją możliwości zawracania autobusów linii L37 trójkątem [...]
0 komentarzy
Droga Wojewódzka 634 z ograniczeniami od 17 kwietnia

Zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej 634

17 kwietnia nastąpią znaczne utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej 634. Wykonawca rozbudowy tej drogi wprowadzi od godz. 12.00 czasową organizację ruchu.  Czasowa [...]
0 komentarzy
Debata kandydatów na Burmistrza Wołomina w Radiu Warszawa 106,2 fm

Debata kandydatów na Burmistrza Wołomina w Radiu Warszawa 106,2 fm

Za nami debata Kobus-Radwan. Dobrze, że się odbyła i, że stworzono możliwość rozmowy dwójki kandydatów. Poruszana tematyka z pewnością ważna dla mieszkańców. Debatę [...]
0 komentarzy
Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Już tylko do najbliższego piątku 19 kwietnia studenci mogą zgłaszać się na płatne praktyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Kończy się właśnie nabór [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.