Niecodzienny Jubileusz

Rodzinny Piknik Ekologiczny zorganizowany z okazji 25. lecia Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie przeszedł już do historii. Odbył się on pod hasłem ZEC w Wołominie Ambasadorem Czystego Powietrza. W organizację wydarzenia zaangażowało się wiele osób, organizacji, firm i instytucji. Było sportowo, poznawczo, edukacyjnie, rozrywkowo i… niezwykle gorąco.

2018-06-15_164223

– Zastanawiając się nad formą uczczenia jubileuszu ZECu zwróciliśmy się do mieszkańców z zaproszeniem do współorganizacji tej rocznicy. Nasz zakład to bardzo lokalna firma, która służy wołomińskim instytucjom i mieszkańcom tego miasta. Rodzinny Piknik Ekologiczny, który odbył się w minioną sobotę (9 czerwca), to efekt szerokiej koalicji tych, którzy rozumieją wagę jakości powietrza – mówi Paweł Królak, prezes ZEC w Wołominie.
Organizatorzy postawili na integrację i edukację poprzez sport i wspólną zabawę. – Zanieczyszczenie powietrza zaczyna stanowić w Polsce coraz poważniejszy problem. Smog rok rocznie wpływa na wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz zwiększa ryzyko nagłych przypadków wymagających hospitalizacji. Dlatego tak bardzo ważne są działania propagujące odpowiedzialność za środowisko naturalne. To obowiązek każdego z nas – mówi Teresa Urbanowska, dziennikarka „Życia Powiatu na Mazowszu” i prezes Zarządu Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury w Wołominie, które przyjęło na siebie obowiązek organizatora wydarzenia. – Tym wydarzeniem zapoczątkowaliśmy społeczną akcję „Zostań Ambasadorem Czystego Powietrza”, nad którą patronat przyjęła Burmistrz Wołomina. Takim Ambasadorem Czystego Powietrza powinien stać się każdy, kto kocha swoje dzieci i myśli o tym, w jakich warunkach będą dorastały i żyły. Nikt z nas nie chciałby chodzić w masce tlenowej – mówi nasza rozmówczyni.
Przez 25 lat ZEC funkcjonując jako spółka gminy przyłączył do wspólnej sieci wszystkie osiedla mieszkaniowe, większe zakłady, instytucje i budynki użyteczności publicznej zasilane wcześniej w ciepło przez niewielkie kotłownie przyczyniając się do zmniejszenia niskiej emisji. Zmianie uległa też jakość spalin wydobywających się z komina ZEC. Spółka dostosowuje również swoją technologię do nowych wymogów ochrony środowiska. Już dziś można ją więc określić mianem Ambasadora Czystego Powietrza.
I choć nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne dla nas jest powietrze, to warto abyśmy o tym jak najczęściej rozmawiali i starali się wyeliminować z naszych praktyk działania, które powodują zwiększenie niskiej emisji takie jak palenie śmieci w naszych domowych paleniskach. Do jakości powietrza w dużej mierze przyczyniają się również spaliny naszych aut.
Program Rodzinnego Pikniku Ekologicznego w ZEC skupiał się więc na sporcie i edukacji ze wskazaniem jakie znaczenie ma dla poszczególnych działań powietrze i jego jakość. Były więc biegi i spacery wokół komina i to w doborowym towarzystwie bo z udziałem Patrycji Bereznowskiej, polskiej lekkoatletki uprawiającej biegi długodystansowe oraz Marioli Pasikowskiej, Mistrzyni Europy w Nordic Walking utytułowanych mieszkanek Gminy Wołomin zorganizowane przez ekipę OSiR Huragan Wołomin pod bacznym okiem dyrektor Bożeny Matusiak, było sadzenie roślin z Leroy Merlin „Dzieciaki sadzeniaki”; były stoiska warsztatów ekologicznych prowadzone przez animatorów Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury: budowanie domków i gniazd dla pszczołowatych, stoisko przyrodnicze z poznawania drzew i wspólne budowanie i puszczanie latawców w które włączyli się również mieszkańcy Domu Dziennego Pobytu Senior + prowadzonego przez wołomiński Ośrodek Pomocy Społecznej.
Nie zabrakło też tak bardzo lubianych warsztatów sensorycznych, które poprowadziła Lidia Szymańska, której asystowała 12 letnia córka Amelia i malowania buziek – bez którego żaden letni piknik odbyć się nie może. Z uwagi na lokalizację ZEC (ruchliwa i wypadkowa ulica Szosa Jadowska) na pikniku zagościło również mobilne miasteczko ruchu drogowego prowadzone przez Koło Rencistów i Emerytów Policyjnych nr 12 z Wołomina oraz symulator wypadków.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki po ZECu. – Na wszystkich stanowiskach nasi instruktorzy przez cały czas mieli pełne obłożenie. Choć dzień był wyjątkowo upalny to dzieci i ich rodziców nie trzeba było specjalnie zachęcać do wspólnego tworzenia i działania – zgodnie podsumowali sobotnie spotkanie instruktorzy.
Dzień w ZECu zakończył koncert Nowatora, zaproszonego przez radio FAMA wokalisty. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wsparli organizacyjnie i finansowo realizację tego wydarzenia: Galerii Wołomin, Firmie ParaCor, Carrefour, Leroy Merlin, Światłowód Wołomin Bison Energy i wielu innym.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.