Niezaponiane wakacje z MOK

Polska Krynica Zdrój i bułgarska Rawda  koło Słonecznego Brzegu? Z tych miejsc wielu osobom pozostały piękne, powakacyjne wspomnienia z wyjazdów organizowanych w tym roku przez Marecki Ośrodek Kultury.
Choć wakacje niestety już minęły można skupić się teraz na powakacyjnych wspomnieniach chwil spędzonych w różnych zakątkach kraju i świata. Marecki Ośrodek Kultury zorganizował w tym roku wczasy w Krynicy Zdrój oraz obóz młodzieżowy w Bułgarii w kurorcie Rawda koło Słonecznego Brzegu (wyjazd zorganizowany był w ramach Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego przez Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce oraz Marecki Ośrodek Kultury). Oba wyjazdy upłynęły pod znakiem słonecznej pogody.
W Krynicy dodatkowym atutem był Europejski Festiwal im. Jana. Krynica Zdrój to niezaprzeczalnie jeden z najwspanialszych kurortów w Polsce. Miejscowość pełna uzdrowisk, słynąca z czystego powietrza i leczniczych wód. 50 osobowa grupa z Marek, już po raz czwarty zamieszkiwała w gościnnym Domu Wczasowym ?Tęcza?, u podnóża słynnej Góry Parkowej. Wczasy miały bardzo bogaty program kulturalno ? turystyczny, począwszy od spaceru z przewodnikiem po Krynicy i wizytę w muzeum Nikifora, a skończywszy na wycieczce do Bardejowa na Słowacji. Znajdująca się w pobliżu ośrodka Góra Parkowa stanowiła przepiękny teren do pieszych spacerów, wspinaczek oraz przejażdżek kolejką szynową kursującą z dolnej stacji przy deptaku. Dużą atrakcją dla wczasowiczów były także przejażdżki bryczkami i ognisko z pieczonkami przy muzyce góralskiej.
Młodzież spędzająca czas na wakacjach w Bułgarii rozpoczęła atrakcje wyjazdu od całodniowego postoju w Budapeszcie oraz wizyty w Aquaparku. Bułgarska Rawda okazała się niewielką, pełną uroku nadmorską miejscowością położoną między Burgas i Neseberem, 5 km od Słonecznego Brzegu, 3 km od Neseberu. Do dyspozycji wczasowiczów było kilka plaż, a także zjeżdżalnia wodna i nowoczesny Aquapark. Grupa z Marek zamieszkała w hoteliku ?Stella di Mare?, gdzie od ciepłego, szumiącego morza dzieliło 100 metrów. Przygotowany plan zajęć był bardzo bogaty. Młodzież pod czujnym okiem wykwalifikowanych wychowawców i ratownika kąpała się w morzu i wypoczywała na plażach w Rawdzie, Irakli i Słonecznym Brzegu, nie zabrakło też czasu na  zajęcia sportowo-rekreacyjne, zabawy, konkursy i spacery klimatyczne, a wieczorami na przejazdy do centrum rozrywek i dyskoteki. W programie znalazły się także wycieczki z przewodnikiem po bliższej okolicy: młodzież zwiedziła między innymi Sozopol i Burgas, przepiękne stare miasto Neseber i sam sławny Słoneczny Brzeg. Prawdziwą przygodą była obszerna, całodniowa wycieczka do Istambułu. Ostatnim punktem programu obozu młodzieżowego w Bułgarii było zwiedzanie Budapesztu.
Po wyjazdach pozostało mnóstwo wspomnień, wycieczkowicze z całą pewnością odliczają dni do kolejnych wakacji.

Sylwia Kowalska