Nowocześniejszy pawilon w Ossowie

Już niebawem, na terenie Parku Kulturowego w Ossowie ? w miejscu trwale związanym z ,,Cudem nad Wisłą??, rozpoczną się prace modernizacyjne istniejącego pawilonu ekspozycyjnego.

Przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego dofinansowanie pozwoli m.in. na remont i wyposażenie budynku. Z puli środków europejskich inwestycja otrzyma 269 tys. zł. Całkowity koszt projektu wyniesie natomiast 324 tys. zł. W środę (19 marca) umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz dyrektor Parku Kulturowego ? Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 Maksym Gołoś i Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina.

Głównym założeniem projektu jest modernizacja i wyposażenie istniejącego już pawilonu ekspozycyjnego. Prace dotyczyć będą aranżacji przestrzeni. Na odwiedzających czekać będą multimedialne prezentacje nawiązujące do tematyki Bitwy Warszawskiej 1920 r. Ponadto, obiekt zostanie wyposażony w nowoczesny punkt informacji turystycznej tzw. infokiosk.

Aby zwiększyć dostęp zarówno mieszkańców, jak i turystów do aktualnych informacji dotyczących tego, co się będzie działo nie tylko w muzeum ale i w regionie zostaną wdrożone mobilne aplikacje na telefon komórkowy. Rozbudowana zostanie także dotychczasowa strona internetowa.

Dodatkowo, w ramach przyznanej dotacji przygotowany będzie film dokumentalny z wywiadami i opowiadaniami uczestników ?Cudu nad Wisłą??.

Tytuł projektu: Modernizacja pawilonu ekspozycyjnego z punktem informacji turystycznej z zastosowaniem innowacyjnych i multimedialnych rozwiązań technologicznych na terenie Parku Kulturowego ? Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej.

? Takim marzeniem naszym, wiele lat temu było, aby do Ossowa ściągnąć na uroczystości z 10 000 osób ? mówił po podpisaniu porozumienia w sprawie finansowania inwestycji Andrzej Michalik, który przez wiele lat przygotowywał i prowadził inscenizację Bitwy Warszawskiej w kolejne rocznice 1920 roku.

Maksym Gołoś, dyrektor Instytucji Kultury w Ossowie zapewnił, że projekt, który będzie realizowany za otrzymane wsparcie przyczyni się do tego, aby historia 1920 roku była przekazywana w nowoczesnej formie a burmistrz Ryszard Madziar podziękował mieszkańcom Ossowa za dbałość o miejsca pamięci.

? Znajdujemy się na pograniczu trzech gmin: Zielonki, Kobyłki i Wołomina. Pamiętam jak w czasach szkolnych przyjeżdżaliśmy tu do Ossowa na lekcje historii ? wspominał Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa, jednocześnie mieszkaniec Zielonki.

Oprac. tur