Nowy budynek komunalny w Radzyminie oddany do użytku

 

Na początku grudnia br. Gmina Radzymin uzyskała pozwolenie na użytkowanie nowego budynku komunalnego, który powstał przy ul. Słowackiego. Budynek mieści trzynaście w pełni wykończonych lokali mieszkalnych. Pierwsze rodziny odbiorą klucze jeszcze przed Świętami.

Na gminnej działce przy ul. Słowackiego w Radzyminie samorząd zbudował budynek komunalny wraz z infrastrukturą dla mieszkańców – placem zabaw, dojazdami, parkingami, doprowadzeniem mediów, itd. W nowoczesnym budynku mieszkalnym znajduje się trzynaście mieszkań o wielkości od trzydziestu do ponad pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Mieszkania są wykończone „pod klucz” – mają urządzone łazienki i kuchnie z podstawowymi urządzeniami (sanitariaty, kuchenka gazowa), doprowadzony prąd, gaz i kanalizację.

Inwestycja trwała niespełna 2 lata i kosztowała gminę Radzymin 3,2 mln zł, z czego ponad 900 tys. zł stanowi dofinansowanie zewnętrzne z budżetu państwa ze środków Funduszu Dopłat na tworzenie lokali socjalnych i komunalnych.

Pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do nowych lokali jeszcze przed Świętami, obecnie trwa podpisywanie umów najmu komunalnego i przekazywanie kluczy. Decyzja nt. przydziału mieszkań została podjęta na podstawie wniosków od zainteresowanych rodzin, po dogłębnej analizie potrzeb i na podstawie prac gminnej Społecznej Komisji Mieszkaniowej. „Wobec ogromnych potrzeb społecznych takie decyzje są zawsze bardzo trudne, lecz jestem przekonany, że w nowych mieszkaniach zamieszkają osoby faktycznie zasługujące na wsparcie gminy, które taką pomoc docenią i będą dbać o powierzone im mienie gminne” – powiedział Jarosław Grenda, Zastępca Burmistrza Radzymina. Wśród rodzin, które otrzymały przydział mieszkania znalazły się m.in. rodziny wielodzietne i osoby z niepełnosprawnościami.

Nowy budynek komunalny w Radzyminie ma standard porównywalny z komercyjnym budownictwem wielorodzinnym. Są z tym związane nieco wyższe opłaty za najem komunalny niż w pozostałych mieszkaniach gminnych. Dzięki nowemu budynkowi zasób komunalny gminy znacząco się wzbogacił, lecz liczba dostępnych lokali nadal pozostaje niewystarczająca wobec zgłaszanych do gminy potrzeb. Podobna sytuacja ma miejsce w większości gmin w całej Polsce. Obecnie gmina Radzymin dysponuje nieco ponad 130 lokalami, podczas gdy na liście oczekujących jest ponad 200 rodzin.

Na zagospodarowanej działce wokół nowego budynku komunalnego jest miejsce na kolejne dwa takie same komunalne budynki wielorodzinne. Władze Gminy Radzymin biorą pod uwagę możliwość ich budowy w formule rządowego programu Mieszkanie Plus. Stosowną uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji dalszych inwestycji mieszkaniowych przy ul. Słowackiego w Radzyminie podjęła 17 grudnia br. Rada Miejska w Radzyminie.

Komentarze

komentarzy

2 przemyślenia nt. „Nowy budynek komunalny w Radzyminie oddany do użytku

  1. Mieszkania miały być dla rodzin wielodzietnych i niepełnosprawnych. A z tego co zauważyłem kilka mieszkań dostały osoby które nie powinny. Jeden lokal o powierzchni 41 m2 dostała samotna dziewczyna, która nie jest osobą niepełnosprawną . Gdzie tu sprawiedliwość.

  2. zgadzam się z Panią ja 8 lat czekam na mieszkanie i samotnie wychowoje 3 synów i nie dostałam mieszkania do tej pory .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.