O ekonomii społecznej w Kobyłce

O ekonomii społecznej dyskutowano wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce. Spotkanie – seminarium, mające na celu zapoznanie zaproszonych gości ze sposobem działania z tą właśnie sferą aktywności obywatelskiej, zostało zorganizowane z inicjatywy Urzędu Miasta Kobyłka.

– Mam nadzieję, że ekonomia społeczna stanie się kluczem, który otworzy nam różne możliwości – powiedziała zastępca Burmistrza Miasta Kobyłka, Katarzyna Rostek, witając zaproszonych gości.

Wśród nich byli m.in. samorządowcy (radni gminy Jadów oraz miasta Kobyłka), przedstawiciele organizacji pozarządowych, powiatowego urzędu pracy i osoby związane ze sferą społeczną.

Celem seminarium było zainteresowanie zaproszonych gości obszarem ekonomii społecznej oraz wywołanie dyskusji na temat możliwości uczestnictwa i roli osób działających w sferze usług społecznych w kreowaniu przedsiębiorczości społecznej. Przekazywana wiedza miała charakter bardzo praktyczny i z ?życia wzięty? – bowiem prelegentami były osoby, które z ekonomią społeczną mają styczność na co dzień. Kilka przykładów: o działaniach spółdzielni socjalnej w Drobinie mówiła Aleksandra Pęcherzewska, prezes Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych ?Centrum Usług Środowiskowych?. Spółdzielnia prowadzi wiele działań, takich jak usługi z zakresu cateringu i gastronomii, usługi komunalne (również prowadzenie hotelu dla psów, pielęgnacja terenów zielonych, odśnieżanie), usługi z zakresu edukacji (szkolenia, wizyty studyjne), organizacji imprez, czy warsztaty terapii zajęciowej (rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, przygotowanie do życia w środowisku społecznym). Z kolei o historii i obecnych działaniach spółdzielni socjalnej ?Pożytek? z Tłuszcza, która świadczy usługi opiekuńcze dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, usługi w zakresie opieki nad dziećmi – klub dziecięcy, usługi porządkowe, produkuje świece sojowe czy mydełka glicerynowe oraz organizuje warsztaty rękodzielnicze opowiadała jej prezes, Ewelina Gzowska. Zaproszeni goście mieli wiele pytań na temat sposobów działania spółdzielni socjalnych i rodzajach aktywności zawodowej, jakie oferują dla swoich pracowników.

Z kolei o działaniach LOWES – Lokalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości społecznej opowiadała Stanisława Retmaniak, animatorka, ekspertka ds. rozwoju lokalnego i ekonomii społecznej. Lokalny Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej jest Akredytowanym Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonym na Mazowszu przez Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS w partnerstwie z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Ze spotkania wynika jedna najważniejsza konkluzja – ekonomia społeczna jest niezwykle potrzebna. Jest bowiem takim rodzajem działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie ? ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest to również szansa dla lokalnych organizacji i środowisk.

 

Więcej informacji z Kobyłki

324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

Kobyłka otrzyma łącznie 324 tys. zł z kolejnych środków rozdysponowanych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na dwa zadania: cyfryzację obsługi Punktu [...]
0 komentarzy
Kobyłka - 20 czerwca - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Kobyłka – 20 czerwca – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – pierwsze ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności [...]
0 komentarzy

Zabiegi pielęgnacyjne przy pomniku przyrody w Kobyłce. Lipa przy ul. Chałubińskiego pod opieką specjalistów

Przy ul. Chałubińskiego w Kobyłce przeprowadzono prace pielęgnacyjne przy pomniku przyrody — lipie drobnolistnej. 16 czerwca mieszkańcy mogli zauważyć ekipę zajmującą się drzewem, [...]
0 komentarzy
MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

MKS Wicher Kobyłka na podium Pucharu Świata w Kielcach!

Kobyłka po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem, w którym rodzą się wielkie sportowe talenty. Zawodnicy MKS Wicher Kobyłka wrócili z Pucharu Świata [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Kobyłka – Po 98 latach powrócił łańcuch pierwszego wójta gminy

Do Kobyłki wróciła wyjątkowa pamiątka związana z historią  miasta. Po 98 latach do rodzinnej miejscowości powrócił Łańcuch Urzędowy należący do pierwszego wójta gminy [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 12-14 czerwca

Szykuje się prawdziwe święto aktywności, kreatywności i rodzinnej rozrywki – pikniki, pełna uśmiechu zabawa dla dzieci, rajd rowerowy, warsztaty szydełkowania, spotkanie podróżnicze oraz [...]
0 komentarzy
Kobyłka - Rusza nabór na stanowisko dyrektora żłobka „Wesoły Konik”

Kobyłka – Rusza nabór na stanowisko dyrektora żłobka „Wesoły Konik”

Nowe miejsce, nowe potrzeby. Publiczny Żłobek „Wesoły konik” przy ul. Wileńskiej 17 poszukuje dyrektora! Przypominamy, że placówka będzie dostępna dla dzieci od 1 [...]
0 komentarzy
Kobyłka z trzema dotacjami z Mazowsza. Pieniądze trafią do strażaków, seniorów i na odnowienie kapliczki

Kobyłka z trzema dotacjami z Mazowsza. Pieniądze trafią do strażaków, seniorów i na odnowienie kapliczki

Kobyłka pozyskała kolejne środki z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podpisano trzy umowy dotyczące dofinansowań na zadania ważne dla mieszkańców: modernizację strażnicy OSP Kobyłka, [...]
0 komentarzy
Seniorzy z Kobyłki zakończyli rok akademicki

Seniorzy z Kobyłki zakończyli rok akademicki

Słuchacze Kobyłkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uroczyście zakończyli kolejny rok akademicki. Był to czas intensywnych spotkań, wykładów, rozmów i wyjazdów, które pokazały, że ciekawość [...]
0 komentarzy
Oferta pracy

Oferta pracy w UM w Kobyłce

Urząd Miasta Kobyłka ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze:  Podinspektor/Inspektor/Główny Specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta Kobyłka na pełny etat. Wymagane dokumenty [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.