Obchody 78. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobach poległych we wrześniu 1939 roku obrońców Ojczyzny ząbkowscy Kombatanci, Legioniści ZL’11 oraz mieszkańcy uczcili  78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

Wrzesień 1939 roku to miesiąc w historii Polski tragiczny. Miesiąc, który zapoczątkował lata walki o niepodległość, ale też symbol niezłomności narodu polskiego. Chociaż przez wiele lat o radzieckiej agresji nie wolno było uczyć w szkołach, pamięć o tych wydarzeniach przetrwała i wciąż pozostaje żywa.
W dniu 17 września 1939 roku, w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow, który ustalając strefy wpływów Niemiec i ZSRR, de facto sankcjonował IV rozbiór Polski, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej bestialsko mordując ludności cywilną oraz żołnierzy.  W Katyniu, Charkowie i Miednoje zamordowano ponad 22 tys. polskich oficerów, policjantów i przedstawicieli elity intelektualnej, aresztowano ponad 300 tys. Polaków, a masowe wywózki na Syberię objęły ponad milion ludzi.

Uroczystości ku czci poległych i pomordowanych we wrześniu 1939 roku i sowieckich łagrach miały miejsce w minioną niedzielę (17 września br.) w wielu miejscach Polski. Także na cmentarzu w Ząbkach odbył się Apel Pamięci Żołnierzy Września połączony z upamiętnieniem 78. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Organizatorami wydarzenia był Związek Kombatantów RP Koło Miejskie w Ząbkach, Urząd Miasta Ząbki i ząbkowscy Legioniści ZL’11. Poczet sztandarowy utworzyli harcerze z Hufca Ząbki im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego.

„Pamięć o 17 września to nasz święty obowiązek. Przez ponad 50 lat historia była wypaczona. Nareszcie wolno nam w pełni czcić wspaniałych i walecznych Żołnierzy Września, honorować bestialsko mordowaną ludność cywilną. Z ogromną dumą w naszej pamięci trwają zamordowani, uwięzieni, torturowani, zesłani na katorżniczą pracę, zgwałcone i napiętnowane matki, żony i siostry. Dziś z ogromną odpowiedzialnością stając do Apelu Pamięci chcemy podkreślić, że w naszych sercach wciąż trwają wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna. Ze spokojem patrzymy w przyszłość, wiedząc, że pamięć o 17 września trwa. Cześć i Chwała Bohaterom !” ? powiedział Dominik Manowski jeden ząbkowskich Legionistów ZL’11

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i modlitwie którą, w intencji poległych i pomordowanych, odmówił ks. kanonik Andrzej Kopczyński, uczestnicy uroczystości, wśród nich przedstawiciele kombatantów – Stefan Załęski, prezes ząbkowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i p. Irena Tębicka oraz ząbkowscy Legioniści złożyli kwiaty i zapalili symboliczne 84 znicze na grobach obrońców września 1939 r. Na zakończenie odbyło się  wspólnie z kombatantami śpiewanie pieśni patriotycznych.

Jako dziennikarzowi i historykowi nasunęła mi się w tym miejscu mała refleksja. Przeglądając jakiś czas temu zasoby Internetu trafiłam przypadkowo na zdanie ?zarośnięty jak grób nieznanego żołnierza?. Zdaję sobie sprawę, że w wielu miejscach zapomina się stopniowo o wydarzenia sprzed 78 lat, ale? nie w Ząbkach. Kwatera Wojenna na Cmentarzu przy ul. Piłsudskiego jest zawsze zadbana i jest to ogromną zasługą zarówno władz miasta jak i mieszkańców Ząbek.

Aleksandra Olczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.