Ocalić od zapomnienia?

18 listopada 2016 r. w piątkowy wieczór w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie miało miejsce niezwykłe spotkanie. Była to ?Wieczornica Patriotyczna? z okazji 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W piątek 18 listopada w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie spotkały się różne środowiska: dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, ksiądz proboszcz, przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście wszyscy razem i  wszystko po to, by ?Ocalić od zapomnienia? – ważne daty, ludzi, przedmioty? W cudownej rodzinnej atmosferze z piękną scenografią, przy stolikach z latarenkami z kawą i ciastkiem mogliśmy słuchać i oglądać przedstawienia przygotowanego przez uczniów tej szkoły. Dziadek i wnuczek ze scenariusza przybliżał ważne fakty z historii Polski. Nie kryto wzruszenia, kiedy najmłodsi tej szkoły śpiewali ważne patriotyczne pieśni. Pan dyrektor Krzysztof Czuba był niezwykle dumny ze swoich uczniów, którym podziękował za dostarczenie tak wielu wzruszeń, za chwile historii i za to, że pamiętają? Po przedstawieniu uczniów, które odbywało się przy asyście sztandarów szkoły i Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadmy, nadszedł czas na kawał historii, którą przedstawili zaproszeni goście. Paweł  i Iwona Zaniewscy z Kobyłki właściciele pierwszego prywatnego muzeum w powiecie wołomińskim Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej przedstawili część swojej kolekcji. Pan Paweł opowiadał o swojej pasji a dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem, oglądania nie było końca a zdjęcia z eksponatami robiły nie tylko dzieci. Mogliśmy dowiedzieć się, że muzeum jest w posiadaniu nawet kolekcji fajek, a nawet jedynej na świecie fajki ?Globus?. Uczniowie zaprosili pana Pawła na kolejną lekcję historii w ich szkole. Kolejna lekcja historii z Klubu Armii Krajowej z Radzymina. Pan Władysław Kolatorski i pani Magdalena Krysiak z młodzieżą z Gimnazjum Nr 1 im. mjr Stefana Waltera z Radzymina w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o działalności klubu i o tym jak ważne jest by pamiętać, by ocalić od zapomnienia i przekazywać tę pamięć młodym pokoleniom. Kolejnymi gośćmi byli pan Sławomir i Krystian Gajc – ojciec i syn ze Stowarzyszenia im. 2  Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych, piękne mundury, w których przybyli oczarowały wszystkich zebranych a taka pasja przekazana z ojca na syna jest ogromnym aktem pamięci i patriotyzmu. Kolejnym gościem, który odkrył kilka kart z historii był pan Marek Rogusz z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego i jego prezentacja m.in. pokazująca zdjęcia zestrzelonego samolotu w czasie II wojny światowej właśnie w Nadmie, zaciekawiły wszystkich tych  najmłodszych i  najstarszych. I jeszcze ciepłe słowa przedstawicieli władz i gości. A na koniec zostało już tylko wspólne śpiewanie pięknych patriotycznych pieśni . To był wyjątkowy niezapomniany wieczór. „Ocalić od zapomnienia?.? tak brzmiało hasło przewodnie tej rocznej Wieczornicy. My z pewnością będziemy pamiętać.
Całe wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie ogromne zaangażowanie wielu osób dla których karty historii i ocalenie od zapomnienia są równie ważne. Ogromne podziękowania dla pana Dyrektora Krzysztofa Czuba, dla pani Reginy Kaszuba za przygotowanie uczniów, dla  pani Renaty Majewskiej za całą oprawę plastyczną, dla pana Artura Maciejewskiego za oprawę muzyczną, dla kadry nauczycielskiej i pracowników szkoły. | red

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.