Od legendy do wiedzy

11 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprezentowana została wystawa ?Zabytkom na odsiecz ? Ossów ? od legendy do wiedzy?. Eksponaty tam prezentowane znalezione zostały podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Ossowa.

Wystawa jest podsumowaniem badań archeologicznych prowadzonych w latach 2008-2009 w zbiorowej mogile żołnierzy bolszewickich poległych w Bitwie Warszawskiej. Podczas badań odkryto dwie mogiły. We wcześniej badanej znaleziono szczątki 19 żołnierzy. Odkryto również nieruszany wcześniej grób, w którym pochowanych było trzech bolszewików.

W grobach znaleziono szczątki butów wojskowych oraz dobrej jakości umundurowania, co wskazuje na to, że odziały walczące pod Warszawą były dobrze wyposażone. Blisko trzydzieści procent znalezisk stanowiła amunicja do standardowego uzbrojenia bolszewików. Cześć amunicji została wyprodukowana w maju i czerwcu 1920 roku, co pozwala przypuszczać, że zaopatrzenie armii działało świetnie. Amunicja z fabryk trafiała wprost do żołnierzy. Polskie oddziały musiały walczyć nie z barbarzyńską armią, której głównym atutem była liczebność, lecz ze świetnie zorganizowaną i wyposażoną machiną, której celem była cała Europa. Polska stanowiła jedynie przeszkodę, którą trzeba było pokonać, aby ziściła się wizja komunistycznej Europy.

O losach eksponatów po zamknięciu wystawy mówi Jerzy Mikulski: ? Po tych dwóch tygodniach, kiedy wystawa będzie dostępna tutaj w Ossowie, zostanie przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury w Wołominie. Chcemy również, aby te eksponaty były pierwszymi, które staną w Muzeum Bitwy Warszawskiej. Mamy nadzieje, że wszystko pójdzie zgodnie z planami i muzeum zostanie otwarte w setną rocznicę bitwy.

Burmistrz wspomniał również o znaczeniu tych eksponatów dla naszego powiatu: -Te eksponaty są dla nas tym bardziej cenne, iż pochodzą właśnie stąd, z wykopalisk na terenie Polakowej Górki. Są potwierdzeniem tego co wydarzyło się tutaj w tamtych latach.

Wystawa w Pawilonie Bitwy Warszawskiej przy Szkole w Ossowie będzie otwarta do 20 września. Każdy, kto będzie chciał ją obejrzeć, będzie mógł to uczynić w godz od 10.00 do 18.00.

Wystawa jest częścią tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem: ?Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz?.

Rafał Skonieczny