Odmładzamy się!

W czasie zajęć tai chi obniżamy wiek metaboliczny swojego ciała. Wiek metaboliczny ? to uśredniona informacja na temat kondycji naszego organizmu. Im niższy wiek metaboliczny tym lepiej.

Jaki jest wiek biologiczny osób ćwiczących tai chi w Wołominie? Niedawno takie badania przeprowadziła doktorantka z Akademii Wychowanie Fizycznego w Warszawie. Wyniki zrobiły na wszystkich wrażenie. Jedna z badanych pań, Izabela, w czasie ośmiu lat ćwiczeń odmłodziła swój organizm o 12 lat! Jej wiek metaboliczny okazał się o ponad dekadę niższy od wieku kalendarzowego! A inna z pań, Patrycja, okazała się ?metaboliczną? 23-latką. Czyli cofnęła swój wiek o 15 lat! To był rekord. Oczywiście nie wszystkie ćwiczące osoby uzyskały tak dobry wynik, ale wnioski z badań okazały się jednoznaczne ? im dłuższy staż w sekcji tai chi, im więcej ruchu, tym korzystniejsza różnica między wiekiem metrykalnym, a wiekiem biologicznym ciała.

Przytoczone przykłady skutecznego odmłodzenia organizmu nie oznaczają, że tai chi jest jedynym panaceum na radzenie sobie ze starzejącym się ciałem. Ważne są geny, z którymi się rodzimy (ale decydują tylko w ok. 25 proc.), dieta, wolność od nałogów (palenie postarza o ok. 5 lat), wolność od długotrwałego stresu itp. Oczywiście, super ważna jest jakakolwiek aktywność fizyczna. W tym bezpieczne i dla młodych i dla seniorów ćwiczenia tai chi.

Iwona Guzowska, pierwsza Polka, która rozpoczęła zawodową karierę bokserską, mistrzyni świata i Europy w boksie i kick-boxingu, a jednocześnie posłanka na Sejm RP, gorąco zachęca do uprawiania sportu w każdym wieku. W jednym z najnowszych wywiadów apeluje: ?Codziennie trzeba coś zrobić dla swojego ciała, ruch jest ważny w każdym wieku, Pamiętajmy, że zdrowy, aktywny tryb życia dosłownie odejmuje lat, nawet w najstarszym wieku. Wiadomo, że nie odejmiemy sobie lat, ale można zmniejszyć tzw. wiek metaboliczny. Mój wiek metaboliczny wynosi 24 lata, a mam prawie 40!?.

Wiek metaboliczny ? to uśredniona informacja na temat kondycji naszego organizmu. Im niższy wiek metaboliczny tym lepiej. Do określenia go bierze się pod uwagę stosunek masy mięśniowej do masy tkanki tłuszczowej, zawartości wody w organizmie, masę tkanki kostnej. Im szybszy metabolizm (czyli im szybsze są przemiany energetyczne w ciele) tym lepiej. W tkance mięśniowej przemiany metaboliczne zachodzą o wiele szybciej niż w tkance tłuszczowej. Dlatego kulturysta i zapaśnik sumo, choć mogą ważyć tyle samo, różnią się pod względem wieku metabolicznego. Metabolizm kulturysty jest większy. Czyli ciało kulturysty jest młodsze od ciała sumity.

Leniuchy zapewne ucieszą się z informacji, że na Florydzie prowadzone są badania nad chemicznym sterowaniem metabolizmu u ssaków. Stwierdzono, że dostarczenie odpowiednich molekuł do mózgu skutkowało u myszy spadkiem ilości złego cholesterolu we krwi, ustąpieniem hiperglikemii i zwiększeniem tempa metabolizmu wątroby, mięśni oraz tkanki tłuszczowej. W efekcie wiek metaboliczny laboratoryjnych myszy obniżył się.

Ale jest też dla leniuchów zła wiadomość. Ludzie to nie myszy i odpowiedni preparat będzie testowany na ludziach-ochotnikach najszybciej za kilkanaście lat. Tymczasem biologia jest bezlitosna – po przekroczeniu 30. roku życia zauważalny staje się wyraźny spadek masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej, zmniejszenie przepływu krwi przez narządy wewnętrzne, spłyca się oddech? Starzejemy się. Czy warto więc czekać, by awansować do roli laboratoryjnych myszy

i być faszerowanym syntetycznymi preparatami? Przecież możemy kurację odmładzającą rozpocząć już teraz! Rozgrzać ciało, odrobinę przepocić się, zwiększyć przez ruch wydzielanie hormonów, zlikwidować stres, który przyczaił się w naszych mięśniach.

Im dłużej ćwiczymy tai chi, tym korzystniejsza jest różnica między wiekiem metrykalnym a wiekiem metabolicznym ciała – to fakt. Więc zacznijmy ćwiczyć!

Janusz Kieś Nikko Tai Chi
Kontakt pod nr tel. 516 099 060