OHP pomoże zdobyć wykształcenie i zawód

Z Joanną Porycką, wychowawcą uczniów z Ochotniczego Hufca Pracy w Wołominie rozmawiamy o możliwościach jakie ta forma rozwoju i kształcenia daje młodzieży chcącej szybko wejść w życie zawodowe.

? Do kogo jest adresowany Ochotniczy Hufiec Pracy (OHP)?

? Nasze działania skierowane są do młodzieży od 15 do 18 lat. Ci, którzy nie radzą sobie w szkole rejonowej mogą, korzystając z naszej pomocy i wsparcia, zdobyć wykształcenie w szkołach gimnazjalnych oraz w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego (ZDZ). Za naszym pośrednictwem młodzi ludzie odbywają również praktyki zawodowe, na które mają obowiązek uczęszczać bo to jest też warunek ich uczestnictwa w OHP.

– Co młody człowiek otrzymuje po zakończeniu współpracy?

– Tak jak wspomniałam kierujemy naszych podopiecznych do szkół, które dają im możliwość zdobycia wykształcenia, pomimo wcześniejszych trudności z edukacją. Tak jak w każdej innej szkole otrzymują tu świadectwo jej ukończenia. Równolegle młodzież odbywa praktyki zawodowe, które kończą się egzaminem czeladniczym, będącym przepustką do wykonywania niektórych zawodu.

Ewa Porycka
Ewa Porycka

? Co konkretnie młodzież robi w hufcu? Przebywa tu stacjonarnie i jest gdzieś skoszarowana, czy ?na tzw. dochodne? i po zajęciach wraca do swoich domów?

? Młodzież jest u nas ?na dochodne?. Warunkiem współpracy jest zapisanie się do nas. Wówczas kontrolujemy ich wyniki w szkole do której wcześniej ich skierowaliśmy. Utrzymujemy ze szkołą stały kontakt.

? OHP działa przy Cechu Rzemiosł Różnych w Wołominie. Czy to oznacza, że obie instytucje współpracują ze sobą?

? Tak, ponieważ za naszym pośrednictwem młodzież kierowana jest na praktyki zawodowe do zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w Cechu.

? Jakich zawodów młodzież uczy się zgłaszając się do OHP?

? Zanim odpowiem na to pytanie, chcę zwróci uwagę na fakt, że często współpraca z OHP jest jedyną szansa dla nich, aby mogli ukończyć szkołę i zdobyli konkretny zawód. Zgłaszając się do nas mają możliwość uczyć się w takich zawodach jak: murarz ? tynkarz, fryzjer, sprzedawca, piekarz, stolarz, kucharz, wędliniarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, cukiernik, introligator, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, elektromechanik, elektryk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, ślusarz czy operator obrabiarek skrawających.

? Jak wygląda ta nauka?

? Kształcenie zawodowe odbywa się w zakładach pracy, pod kierunkiem instruktorów praktycznej nauki zawodu. Młodzież przebywająca w hufcu objęta jest oddziaływaniem o charakterze opiekuńczo0wychowawczym. Obejmuje ono ścisłe współdziałanie kadry pedagogicznej hufca z pracodawcami, domem rodzinnym i szkołą.

? Czy w tym systemie kształcenia młodzież ma szanse na zajęcia sportowe, rozrywkę kulturalną?

? Zgodnie z preferencjami młodzieży organizowane są zajęcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnym (wycieczki, wyjścia do kina, teatru, rozgrywki sportowe). Zapraszamy do współpracy rodziców, pedagogów oraz wszystkie instytucje działające na rzecz młodzieży. Kontakt z nami: Hufiec Pracy 7-36 w Wołominie, ul. Moniuszki 11, hp7-36@mazowiecka.ohp.pl, tel. 22 787 36 43

Rozmawiała: Teresa Urbanowska