Oświadczenie Małgorzaty Zyśk Burmistrza Miasta Ząbki

Publikujemy oświadczenie Małgorzaty Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki dotyczące ostatnich wydarzeń.

Jest mi bardzo przykro, że w okresie noworocznym doszło do dwóch zdarzeń przestępczych, w których życie stracili Mieszkańcy naszego miasta. Wyrażam głęboki żal i wyrazy współczucia dla rodzin dotkniętych tragedią. Sprawca zdarzenia, do którego doszło w noc sylwestrową został zatrzymany, natomiast w przypadku zabójstwa właściciela sklepu warzywnego trwa dochodzenie, na którego wyniki musimy poczekać. Wierzę, że sprawcy obu tragicznych zdarzeń zostaną za swoje czyny postawieni przed sądem i skazani.

W poniedziałek skierowałam do Komendanta Komisariatu Policji w Ząbkach pismo w sprawie aktualnej sytuacji w Ząbkach i poinformowałam o docierających do mnie apelach ze strony zaniepokojonych mieszkańców o działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Mając na uwadze występujące wśród mieszkańców poczucie zagrożenia, zwróciłam się również z prośbą o zintensyfikowanie na terenie Miasta patroli policyjnych.

W dniu dzisiejszym zorganizowałam odprawę z Panem Marcinem Pałyską Komendantem Komisariatu Policji w Ząbkach (KP Ząbki) oraz Panem Zbigniewem Forysiakiem Komendantem Straży Miejskiej w Ząbkach. Na odprawie obecni byli również Pan Sławomir Pisarczyk Radny Powiatowy oraz Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Pan Arkadiusz Powierża Zastępca Burmistrza, Pani Patrycja Żołnierzak Sekretarz Miasta.

Wsłuchując się w głosy mieszkańców dotarły do mnie informacje o licznych napaściach na kobiety, kradzieże, pobicia, notoryczne kradzieże tablic rejestracyjnych czy podpaleniach samochodów. Na dzisiejszej odprawie Pan Komendant KP Ząbki przekazał natomiast dane liczbowe, z których wynika, że statystyki przestępstw na terenie Ząbek zmalały w 2020r. w stosunku do roku 2019.

Chciałabym Państwa poinformować, że na terenie Ząbek codziennie, przez 7 dni w tygodniu pracuje min. 1 patrol mieszany (funkcjonariusz KP Ząbki + Strażnik Miejski), dodatkowo: 1 patrol Straży Miejskiej, który realizuje zadania statutowe Straży, codziennie w obchodzie na terenie Miasta jest 5 dzielnicowych oraz funkcjonariusze ogniwa kryminalnego KP Ząbki. W wybrane dni tygodnia działają również 2 prewencyjne patrole nocne. Na bieżąco odbywają się także patrole prewencyjne Komendy Stołecznej Policji (mundurowe i cywilne). Aktualnie w terenie są również funkcjonariusze realizujący zadania związane z pandemią.

Sprawa bezpieczeństwa w Ząbkach jest dla mnie priorytetowa i od samego początku objęcia przeze mnie funkcji rozpoczęłam działania w kierunku wzmocnienia etatowego zarówno KP Ząbki jaki i Straży Miejskiej. W wyniku moich monitów i rozmów z Komendantem Stołecznym Policji, w październiku 2020r. do Ząbek skierowano 2 funkcjonariuszy policji. Pan Komendant KP Ząbki pozyskał 1 dodatkowy etat. Pragnę zauważyć, że ząbkowski Komisariat Policji ma najwyższy przydział policjantów w Powiecie Wołomińskim. Na chwilę obecną występują już tylko 2 wakaty co ma duże znaczenie mając na uwadze ogromne braki kadrowe w całym garnizonie stołecznym. Problemem nie są tutaj ograniczone środki finansowe ale brak policjantów.

Wzmocniliśmy również obsadę Straży Miejskiej o 2 funkcjonariuszy oraz pracownika biurowego, który odciąża strażników z pracy za biurkiem i umożliwia im wyjście w teren.

Na dzisiejszej odprawie ponownie skierowałam wniosek do Panów Komendantów o zwiększenie liczby patroli na terenie Ząbek.

Rozumiem Państwa wzburzenie wywołane 2 tragediami, którymi ja również jestem głęboko poruszona. Jednocześnie proszę Państwa o pohamowanie emocji i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Niestety nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie przestępczości choć każdy z nas tego oczekuje. Pozwólmy działać służbom, które są powołane do tego aby dbać o nasze bezpieczeństwo

Więcej informacji z Ząbek

Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki

Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki

14 czerwca 2026 r. w Aleksandrowie nad Kanałem Żerańskim odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Ząbki dla seniorów i juniorów z [...]
0 komentarzy
Ząbki - XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej za nami

Ząbki – XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej za nami

21 czerwca 2026 r. w hali Szkoły Podstawowej nr 6 w Ząbkach odbyły się XXIV Mistrzostwa Klubu Kensei w skokach na ścieżce akrobatycznej. [...]
0 komentarzy
Sportowcy, trenerzy i społecznicy nagrodzeni w Ząbkach - II Ząbkowska Gala Sportu

Sportowcy, trenerzy i społecznicy nagrodzeni – II Ząbkowska Gala Sportu

W Ząbkach po raz drugi spotkali się ludzie, którzy na co dzień tworzą sportowe życie miasta. 18 czerwca odbyła się II Ząbkowska Gala [...]
0 komentarzy
Ząbki - Przebudowa ul. Łąkowej już wkrótce

Ząbki – Przebudowa ul. Łąkowej już wkrótce

W dniu 18.06.2026 r. została podpisana umowa na przebudowę ul. Łąkowej na odcinku od ul. Klamrowej do ul. Nowej. Więcej informacji z Ząbek [...]
0 komentarzy
Tablica poświęcona „Ince” odsłonięta w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkach

Tablica poświęcona „Ince” odsłonięta w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkach

16 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej  i nadania placówce imienia [...]
0 komentarzy
Ząbki - Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

Ząbki – Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki” – 21 czerwca br. w godzinach 14:00 – 17:00, [...]
0 komentarzy
Ząbki - Moje Mini Mistrzostwa 2026!

Ząbki – Moje Mini Mistrzostwa 2026!

W najbliższą sobotę – 20 czerwca, na terenie MOSiR Ząbki (ul. Słowackiego 21) odbędzie się wyjątkowe piłkarskie wydarzenie organizowane przez Akademię piłkarską AMP [...]
0 komentarzy
Oferta pracy w UM w Ząbkach

Oferta pracy w UM w Ząbkach

Burmistrz Miasta Ząbki ogłasza nabór na stanowisko w referacie Organizacyjno-Administracyjnym Szczegóły dotyczące stanowiska, wymagań oraz terminu składania dokumentów znajdziesz tutaj: https://bip.zabki.pl/burmistrz-miasta-zabki-oglasz… Więcej informacji [...]
0 komentarzy

Milion złotych dla ząbkowskiej „czwórki”. Szkoła zyska pięć nowych sal lekcyjnych

Szkoła Podstawowa nr 4 w Ząbkach zostanie rozbudowana o pięć nowych sal lekcyjnych. Burmistrz Małgorzata Zyśk pozyskała na ten cel milion złotych dofinansowania [...]
0 komentarzy

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Małgorzata Zyśk burmistrz Miasta Ząbki

Ząbki konsekwentnie rozwijają infrastrukturę społeczną, edukacyjną i rekreacyjną. Nowy żłobek dla 120 dzieci, powstanie pierwszego w powiecie wołomińskim Centrum Usług Społecznych, rozbudowa szkoły, [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.